تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

روز جهانی گردشگری و جهانگردی

انسان‌های اولیه، برای پیدا کردن غذا و لوازم مورد نیاز خود از غار بیرون آمدند، مسیرهای زیادی را طی کردند و، پس از گذر از جنگل و رودخانه و طوفان و برف و گل و لای، با دست پر به خانه‌شان برگشتند. احتمالا، این نخستین تجربه انسان از گردشگری و جهانگردی بوده است. از هزاران سال پیش تا امروز، انسان‌های زیادی چنین چیزی را تجربه کرده‌اند اما گردشگری و جهانگردی به معنای امروزی‌اش فقط به اندازه کمی بیشتر از 100 سال قدمت دارد و فقط ما انسان‌های امروزی هستیم که در سال روزی را به نام روز جهانی گردشگری و جهانگردی جشن می‌گیریم.

پیشینه روز جهانی گردشگری و جهانگردی

گردشگری احتمالا به اندازه سفر تمام انسان‌ها در طول تاریخ قدمت دارد. اما سفر و گشت و گذار در نقاط مختلف دنیا، در ابتدا، فقط برای طبقه مرفه امکان‌پذیر بود زیرا سفر کاری دشوار به شمار می‌رفت و هزینه‌های زیادی داشت. می‌گویند نخستین بار امپراطوری چین بود که مسیرها و ایستگاه‌هایی را برای رفت و آمد و سفر آماده کرد. در قرون وسطی، سفر در میان طرفداران ادیان مختلف هوادارهای زیادی پیدا کرد و پس از آن کم کم به صورت تفریحی عمومی درآمد. اما نخستین بار، در سال‌های اخیر بود که سازمان گردشگری اتحادیه اروپا روزی را به عنوان روز جهانی گردشگری و جهانگردی انتخاب کرد. هدف از این کار رسیدن به صنعت گردشگری قابل اتکا، مسئول و قابل دسترس در تمام دنیا بود.

گردشگری تجربه زندگی بهتر است.

چرا روز جهانی گردشگری و جهانگردی؟

صنعت گردشگری هم برای گردشگرها سودآور است و هم برای مناطقی که مسافرها از آنجا بازدید می‌کنند. گردشگرها و جهانگردها در هر سفر فرصتی پیدا می‌کنند تا با فرهنگ‎ها، زبان‌ها، عادت‌های غذایی و رسم و رسوم مردم مختلف دنیا آشنا شوند و در عوض، به شرایط اقتصادی و فرهنگ آن مناطق کمک می‌کنند. اما گردشگری و جهانگردی هم آدابی دارد و روز جهانی گردشگری و جهانگردی در واقع روزی است برای یادگیری بیشتر و بهتر قوانین جهانی اخلاق سفر با هدف افزایش مزایای گردشگری و به حداقل رساندن زیان‌‌ها و حفاظت از مردم، فرهنگ‌ها، محیط زیست و مناطقی که به دیدن آنها می‌رویم و تجربه‌شان می‌کنیم.

گردشگری شما را با فرهنگ‌ها و مذاهب گوناگون آشنا می‌کند.

چطور این روز را جشن بگیریم؟

روز 27 سپتامبر (5 مهر) روز جهانی گردشگری و جهانگردی است. شاید یکی از راه‌های خوب برای جشن گرفتن این روز ورق زدن کتاب رویاهای‌تان باشد. کدام منطقه، شهر یا کشور است که همیشه دل‌تان می‌خواسته به آنجا سفر کنید؟ این روز بهترین فرصت برای دیدن جایی است که آرزوی دیدنش را دارید، یا حداقل می‌توانید برنامه‌ریزی برای سفر به این مقصد را از همین روز شروع کنید.

می‌دانید در ایران زیبای‌مان چقدر جاذبه‌های بکر وجود دارد که می‌توان به آن سفر کرد؟ یکی از آن‌ها تنگه شیرز است.

در روز جهانی گردشگری و جهانگردی این کارهای ساده را امتحان کنید:

  • در مورد تفاوت گردشگر (Tourist) و جهانگرد (Traveler) کمی جستجو کنید.
  • ببینید نام چند نفر از جهانگردهای معروف دنیا را می‌دانید.
  • در مورد قوانین گردشگری و جهانگری اطلاعات کسب کنید.
  • تصمیم بگیرید گردشگر یا جهانگرد بهتری باشید تا هم از سفر بیشتر لذت ببرید و هم به فرهنگ و مردم منطقه مقصد سود بیشتری برسانید.

 برای سفر کردن همیشه نیاز به پول ندارید. کوله‎تان را بردارید و راهی جاده شوید. ارزان هم می‌توان سفر کرد!1397/06/31 | کد مطلب: 1646
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
سپیده اقتداری

کارشناس ارشد فلسفه هنر، مترجم و ویراستار، علاقه‌مند به خواندن و نوشتن.


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.