تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

پیش‌بینی آب‌وهوا با غارهای ایران

دو دانشمند دانشگاه آکسفورد که به ایران سفر کرده‌اند، قرار است با نمونه‌برداری از استلاکمیت‌های چند غار فعال و زنده در ایران، ضمن تشخیص علمی اقلیم دیرینه، آب‌وهوای آینده را پیش‌بینی کنند.

این دو دانشمند به دعوت پژوهشکده زمین شناسی به ایران سفر کرده اند.

جواد نظامدوست، رییس هیأت مدیره انجمن غار و غارشناسان ایران که در کندوکاو این غارها، این دانشمندان را همراهی می کند در این باره گفت: این گروه سال قبل هم به ایران آمده بود و در برخی غارها، تحقیقاتی را انجام داد. در این سفر نیز آن ها از رسوبات استلاکمیت های تعدادی از غارها که به خطوط زلزله و گسل نزدیک هستند، نمونه برداری می کنند تا ضمن تشخیص اقلیم دیرینه در این غارها، میزان بارش ها در سال های گذشته و تعیین سال های کم و پر بارش، آب و هوای آینده را نیز پیش بینی کنند.

وی اضافه کرد: تاکنون از استلاکمیت های غارهای مغان مشهد، دورونه کاشمر، پیرغار گناباد، دشت نمک خضری، یخ مراد، گل زرد، دانیال متل قو و دربند سمنان نمونه برداری شده است و در ادامه غارهای برونیک فیروزکوه و قلعه کرد تبریز مورد بررسی قرار می گیرند.

نظامدوست گفت: انگیزه ی حضور این دانشمندان، بیشتر نگرانی های موجود درباره ی تغییرات آب وهوایی کره زمین است که نتیجه ی این تحقیقات یقینا می تواند برای پیش بینی های آینده درباره ی آب و هوا موثر و کمک کننده باشد.

به گفته ی او، این دانشمندان روز سه شنبه این هفته، نمونه ی تحقیقات خود را در سازمان زمین شناسی ارایه می کنند.

منبع:ایسنا1393/03/14 | کد مطلب: 1806
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل