تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

دستکش‌های کوهنوردی

دستکش‌های کوهنوردی بهترین محافظ برای دست‌ها در سفرها و برنامه‌های ویژه هستند. ورزش کوهنوردی و فعالیت‌های نظیر ترکینگ از جمله ورزش‌هایی هستند که برای افراد علاقه‌مند به طبیعت جذابیت خاصی دارند. برای انجام کوهنوردی و شرکت در تور ترکینگ نیاز به لوازم خاصی است که یکی از آن‌ها دستکش‌های کوهنوردی است. خرید دستکش کوهنوردی باید با اطلاعات کافی انجام شود تا محصول خریداری شده با نیاز و فعالیت افراد تناسب داشته باشد. اگر شما به دنبال دستکش مناسب کوهنوردی هستید، این مطلب از وبلاگ دالاهو را از دست ندهید.

تور ترکینگ

دستکش کوهنوردی چیست؟

دستکش کوهنوردی یکی از لوازم بسیار ضروری برای افراد کوهنورد و افرادی است که به ورزش ترکینگ می‌پردازند. اصلی‌ترین نقش دستکش محافظت از دست‌ها در برابر سرما است. در واقع می‌توان گفت دستکش با حفظ گرمای دست نقش مهمی در حفظ دمای بدن و حتی جان افراد در برابر سرمازدگی دارد. دستکش‌های کوهنوردی با حساسیت بالایی طراحی و تولید می‌شوند و انواع مختلفی دارند. بر اساس تعداد لایه‌ها این دستکش‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند.

دستکش کوهنوردی از وسایل مهم در سفر است

انواع دستکش کوهنوردی بر اساس تعداد لایه

این دستکش بر اساس تعداد لایه به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

دستکش کوهنوردی بیس

این دستکش بسیار کاربردی و سبک است و نقشی همانند پوست دوم برای بدن دارد. دستکش بیس گرمای بدن را حفظ می‌کند، و از طرفی از پوست در برابر تابش خورشید در فصل‌های گرم سال محافظت می‌کند. این دستکش به دلیل نازک بودن به افراد امکان می‌دهند تا به‌راحتی با وسیله‌های همراه خود همچون GPS، فلاسک و... کار کنند. دستکش بیس بسیار مناسب فعالیت‌هایی مانند هایکینگ و ترکینگ است؛ اما ازآنجاکه چندان گرم نیست در مناطق سرد برفی به یک دستکش عایق بر روی آن افراد نیاز دارند.

دستکش بیس برای ترکینگ و هایکینگ مناسب است

دستکش کوهنوردی پلار

دستکش پلار برخلاف دستکش بیس که فقط گرمای بدن را حفظ می‌کند در تولید گرما نیز نقش دارد. دستکش پلار ویژگی‌های ضد آب یا ضد باد ندارد و فقط می‌تواند دست‌ها را برای گرم ماندن در سرما محافظت کند.

دستکش پلار، دست‌ها را خوب گرم نگه می‌دارد

دستکش عایق سنگین کوهنوردی

دستکش عایق سنگین کوهنوردی معمولاً به شکل دوانگشتی است و در تولید آن از جنس پر یا الیاف استفاده شده است. این دستکش‌ها لایه آخر پوشش دست هستند و از گرم‌ترین مدل‌های دستکش‌های کوهنوردی به‌حساب می‌آیند. دوانگشتی بودن این دستکش‌ها به این دلیل است که انگشتان دست با قرارگرفتن در کنار هم، به‌راحتی گرمای خود را از دست ندهند. این دستکش ضد آب است و مناسب‌ترین دستکش برای برنامه‌های کوهنوردی و یا تور ترکینگ در هوای بسیار سرد محسوب می‌شود. باید در نظر داشت این دستکش آزادی عمل فرد را کاهش می‌دهد؛ اما با آن می‌توان به‌راحتی باتوم یا کلنگ را در دست گرفت.

دستکش عایق کوهنوردی برای گرفتن باتوم و وسیله‌ها نیز مناسب است

روکش دستکش

روکش دستکش از دستکش‌های عایق سنگین کوهنوردی، جنس سبک‌تری دارند و با داشتن خواص ضد آب مناسب استفاده بر روی دستکش‌های پلار هستند تا از خیس شدن این دستکش‌ها جلوگیری کنند.

نکات مهم در هنگام خرید دستکش کوهنوردی

زمانی که می‌خواهید برای کوهنوردی اقدام کنید و یا در تور ترکینگ یا هایکینگ شرکت کنید یکی از اقلام ضروری دستکش است. برای خرید دستکش باید به نکات مهمی توجه داشته باشید که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

عایق‌بندی دستکش کوهنوردی

برای جلوگیری از نفوذ سرما در هوای بسیار سرد به دست‌ها باید یک دستکش با عایق مناسب خریداری کرد. عایق دستکش در دو نوع پر و الیاف است. عایق پر با توجه به اینکه پر از کدام نژاد پرنده تهیه شده میزان گرمایش متفاوتی دارد. عایق الیاف نیز با توجه به تکنولوژی‌های مختلف تولیدکننده آن توانایی‌های متفاوتی برای گرم نگه‌داشتن دست‌ها دارد. از جمله تکنولوژی‌هایی که دستکش‌های با عایق الیاف تولید می‌شوند می‌توان به Pertex، Primaloft و Polartec اشاره کرد.

عایق دستکش کوهنوردی می‌تواند پر یا الیاف باشد

ضدآب بودن دستکش کوهنوردی

بسیار مهم است که دستکش ضد آب باشد تا به شکل کامل دست‌ها را خشک نگه دارد. اگر دستکشی دارای تکنولوژی مانند GORE-TEX است می‌توانید مطمئن باشید که آب به داخل آن نفوذ نمی‌کند.

عملکرد دستکش کوهنوردی

عملکرد به کارایی دستان شما پس از پوشیدن دستکش گفته می‌شود. اگر یک دستکش عملکرد مناسبی داشته باشد زمانی که شما آن را دست می‌کنید، می‌توانید کارهای ساده‌ای نظیر باز و بسته کردن زیپ کاپشن خود را به‌راحتی انجام بدهید. یک دستکش مناسب باید به شما این امکان را بدهد تا بتوانید کارهای خود را بدون مشکلی حتی با دستکش انجام دهید.

دستکش کوهنوردی برای سفر عالی است

اندازه و تناسب دستکش کوهنوردی

دستکش‌ها در سایزهای مختلفی به تولید می‌رسند و باید محصولی را خریداری کرد که متناسب اندازه دست است. برای تشخیص این مسئله توجه داشته باشید که انگشتان دست انتهای دستکش را لمس کنند؛ اما نه به شکلی که بسیار در داخل دستکش کیپ باشند. یک فضای خالی کوچک در اطراف انگشتان لازم است تا گرما به دام بیفتد. در تولید برخی از دستکش‌ها تفاوت جنسیت نیز رعایت شده است؛ زیرا آناتومی دست زنان و مردان با یکدیگر متفاوت است؛ اما مدل‌هایی نیز وجود دارند که برای زنان و مردان مناسب هستند.

اندازه دستکش کوهنوردی باید کیپ دست شما باشد

جنس دستکش کوهنوردی

دستکش مدل کوهنوردی معمولاً از مواد مصنوعی مانند پلی‌استر، نایلون، نئوپرن، اسپندکس و... به تولید می‌رسد که بسیار سبک و بادوام هستند. در کنار این مواد از چرم و چرم مصنوعی نیز برای پوسته و تقویت کف دست و انگشتان استفاده می‌کنند.

شکل ظاهری دستکش کوهنوردی

دستکش‌ها از لحاظ شکل ظاهری به چند دسته مختلف تقسیم می‌شود که هر کدام کارکردهای متفاوتی دارند:

شکل ظاهری دستکش‌های کوهنوردی در کاربرد آنها نقش دارد

دستکش‌های کوهنوردی دوانگشتی

دستکش‌های دوانگشتی از جمله دستکش‌های کوهنوردی سنگین محسوب می‌شوند که دارای عایق پر یا الیاف هستند. روکش این دستکش‌ها نیز به‌صورت دوانگشتی طراحی می‌شود و به‌اندازه‌ای بلند است که ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر از آستین کاپشن یا بادگیر را در بر گیرد.

دستکش کوهنوردی سه انگشتی

این دستکش مناسب برای کوهنوردی و اسکی است. در دستکش سه انگشتی انگشت اشاره و شصت آزاد هستند. این مسئله به افراد اجازه می‌دهد تا با تجهیزات و چوب‌های اسکی به‌راحتی کار کنند.

دستکش کوهنوردی پنج‌انگشتی

یکی از رایج‌ترین انواع دستکش نوع کوهنوردی این مدل است که بسیاری از دستکش‌ها همچون دستکش اسکی، دستکش بیس، دستکش یخ‌نوردی، دستکش‌های سیستم مدولار و... در این دسته‌بندی قرار دارند.

برخی از دستکش‌ها برای اسکی و دیگر ورزش‌ها طراحی شده‌اند

دستکش کوهنوردی نیم پنجه

به این دستکش، نیم انگشت هم می‌گویند که علاوه بر گرم نگه‌داشتن دست‌ها، شصت‌ها را برای فعالیت آزاد می‌گذارد. در واقع این دستکش نیمی از دست را می‌پوشاند و نیم دیگر برای انجام کارها آزاد است.

نوع فعالیت و انواع دستکش

دستکش‌ها از لحاظ عملکرد نیز تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند تا در تناسب با فعالیت انتخابی شما نیازهایتان را برآورده کنند.
از جمله دستکش‌ها بر اساس نوع فعالیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- دستکش‌های دوچرخه‌سواری
- دستکش‌های تاکتیکال
- دستکش‌های اسکی
- دستکش‌های یخ‌نوردی

نکات مهم جانبی در هنگام خرید دستکش

هنگام خرید این محصول به نکات زیر حتماً توجه داشته باشید تا محصولی کاملاً متناسب را خریداری کنید:
- حتماً دستکش را متناسب با سایز دست خود خریداری کنید. دستکش نباید چندان تنگ باشد که امکان فعالیت و حرکت را از شما بگیرد و نه‌چندان بزرگ که در دستان شما بلغزد و باعث خروج گرما از دستکش شود.
- برخی از دستکش‌ها دارای بند یا بست‌های چسبی به دور مچ دستکش هستند. این قابلیت کمک می‌کند تا گرما درون دستکش باقی بماند و از ورود سرما و گرما نیز به داخل دستکش جلوگیری شود.
- ضخامت دستکش را حتماً با توجه به شرایط جوی برنامه موردنظر خود انتخاب کنید. دستکشی که برای کوهنوردی در سرما انتخاب می‌کنید قطعاً با یک دستکش برای یک تور ترکینگ متفاوت است.

در زمان خرید دستکش کوهنوردی به کاربرد آن و نیازهای خود توجه کنید


- اگر می‌خواهید با دردست‌داشتن دستکش با تلفن همراه یا صفحه‌های جی‌پی‌اس کار کنید دستکش‌های خاصی در بازار وجود دارند که می‌توانید آنها را تهیه کنید. این دستکش‌ها در انگشت اشاره یا شست خود دارای امکان لمس صفحه هستند و به شما اجازه می‌دهند با وجود دستکش با لوازم هوشمند لمسی کار کنید. باید در نظر داشته باشید این دستکش‌ها گران‌تر هستند.
- برخی از دستکش‌ها دارای بندهایی هستند که به دور مچ دست بسته می‌شوند. به این بندها، بندهای امنیت می‌گویند که کمک می‌کنند تا دستکش شما زمانی که آنها را از دست درآورده‌اید، گم نشود. پس محصولی را خریداری کنید که این ویژگی را داشته باشد.

سخن آخر

دستکش کوهنوردی یکی از لوازم بسیار مهم و حیاتی برای افراد کوهنورد و افرادی است که به ورزش‌های همچون هایکینگ و ترکینگ علاقه‌مند هستند. برای انجام این فعالیت‌ها شما نیاز به یک دستکش مخصوص و مناسب دارید تا از دست‌هایتان به‌خوبی محافظت شود. در مقاله امروز سعی شد به ویژگی‌های این دستکش‌ها به طور کامل پرداخته شود تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.1402/08/30 | کد مطلب: 2289
برچسب‌ها: نکات سفر
یاسمن شکرگزار
نویسنده، علاقمند به سفر، گردشگری، کتاب و موسیقی


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.