تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

مردم کدام استان ایران شادتر هستند؟

شادکامی بخش مهمی از کیفیت زندگی و بالاتر از هر ثروتی است و با بسیاری از مؤلفه‌های سلامت رابطه نزدیکی دارد. بر این اساس یک نظرسنجی از میان مردم در استان‌های مختلف صورت گرفته تا شادترین مردم ایران مشخص شوند.

پژوهشگرانی که در این باره دست به تحقیق زده‌اند، از شخصیت، عزت نفس، اعتقادات مذهبی، سرمایه اجتماعی، فعالیت‌های اوقات فراغت، ورزش هفتگی، نداشتن سابقه بیماری عصبی، خوش‌بینی به زندگی و بسیاری از موارد دیگر، به عنوان عوامل مؤثر در پدیده شادکامی افراد یاد کرده‌اند.
نتایج یک پژوهش بر روی ۲۷ هزار و ۸۸۳ ایرانی با میانگین سنی ۱۸ تا ۶۵ سال در کشور نشان داده که ۳۹.۳ درصد مردم از شادکامی سطح متوسطی برخوردارند. ۳۵.۴ درصد نیز شادکامی خود را کم توصیف کرده‌ و در این میان، تنها ۳ درصد خود را در سطح «بسیار زیاد» شادکام می‌دانند! در این پژوهش که از هر استان کشور دست کم ۸۰۰ نفر مورد بررسی قرار گرفته‌اند، سطح شادکامی با پرسش «آیا فردی با نشاط و شاداب هستید؟» در پنج سطح «بسیار زیاد»،‌ «زیاد»، «نه زیاد، نه کم»،‌ «کم» و «بسیار کم» مورد سنجش قرار گرفت.
 
شادترین استان‌های ایران
یافته‌های پژوهش شادکامی مردم ایران و عوامل موثر بر آن از میان ۳۰ استان مورد بررسی، استان زنجان را با ۳/۶۹ درصد میانگین امتیاز شادکامی، شادترین استان کشور معرفی کرده است و از یزد با ۳/۱۲ درصد میانگین امتیاز شادکامی، به عنوان پایین‌ترین سطح شادکامی نام برده است. 
همچنین استان‌های گلستان، بوشهر، هرمزگان و کردستان از میزان شادکامی بالاتری از خط میانگین برخوردار بوده‌اند.
 
ایران
منبع: ایسنا


1394/05/11 | کد مطلب: 2907
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
مهناز قاضی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
صدیقی
1394/05/20 21:09
با سلام. از سایت بسیار خوبتان متشکرم.
لطفا "منبع" مطلبی که در خصوص شادکامی منتشر کرده اید، را ذکر کنید زیرا این مطلب از یک مقاله استخراج شده و شایسته شما خوبان است که اصول اخلاق را برای نشر مطالب علمی مراعات نمائید. با تشکر
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1394/05/24 11:47
با سلام
این مطلب، به نقل از ایسنا در این وبسایت ذکر شده؛ و متاسفانه در وبسایت ایسنا، نامی از مقاله مورد نظر ذکر نشده.
Parjiana Derakhshan
1394/05/20 07:29
Thank u for sharing such an important issue with your members. Being happy is one of the most basic right of humans and no money or fame can replace happiness and health. I was very surprise to see that Yazd is among the least happy cities, while it is hopeful to know that most of the country, in average are happy. I traveled to Yazd and found them very pleasant and friendly people than other states that I visited. I wish to see a much happier people in my country even though we are dealing with very unpleasant daily issues all the time. Mahalo, Ana
پاسخ دهید...
ناشناس
1394/05/11 16:26
چرا یزدی ها از همه خوشحالیشون کمتره؟!
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.