تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

شهرهای گمشده در زیر آب

شهرها و مناطق زیادی در جهان هستند که به علت بارندگی زیاد، سیل، ساخت سد و... در اعماق آب‌ها مدفون شده‌اند. با گرم‌تر شدن زمین و خشکسالی‌های اخیر برخی از این شهرها و بناهای آن‌ها سر از آب بیرون آورده‌اند به جاذبه‌های گردشگری مبدل شدند. با ما باشید تا سری به شهرهایی که در اعماق آب‌ها به سر می‌برند بزنیم.

ویلا اپکوئن، آرژانتین (Villa Epecue)

«اپکوئن» نام شهری در جنوب غربی زمین‌های کشاورزی بوئنوس آیرس در کشور آرژانتین است. این شهر به علت چشمه‌های معدنی و شور در جهان معروف بود که به علت ریزش باران‌های سنگین در نوامبر 1985 طی بیست روز به عمق ده متر در زیر آب مدفون شد. با گذشت زمان آب این شهر عقب‌نشینی کرد و بازمانده‌های شهر سر از آب بیرون آورد. ماشین‌های زنگ‌زده، خانه‌های ویران، گورستان‌ها و درختان خشک شده این شهر هر تماشاگری را حیرت‌زده می‌کند.

«اپکوئن» شهری است که به علت چشمه‌های معدنی و شور در جهان معروف بود که به علت ریزش باران‌های سنگین در نوامبر 1985 طی بیست روز به عمق ده متر در زیر آب مدفون شد.

کتسکیلز، نیویورک

بیشترین شهرهای غرق شده آمریکا به نیویورک تعلق دارد. در سال 1910 تا 1928، روستاهای کشاورزی در «کاتسکیلز» برای ساخت و ساز به زیر آب رفتند. اکنون زمانی که سطح آب پایین می‌آید؛ نوک کلیساها، انبارها، مدارس و... سر از آب بیرون می‌زند که نمای جالبی برای گردشگران است.

بیشترین شهرهای غرق شده آمریکا به نیویورک تعلق دارد.

 

شی چنگ، چین

شهر باستانی شی چنگ حدود 1300 سال قبل در دامنه کوهستان پنج شیر ساخته شد اما با برنامه‌ای که برای ایجاد یک سد طر‌ح ریز شده بود، این شهر و دهکده مجاور آن به زیر آبی با عمق 26 تا 40 متر فرو رفتند. جالب است بدانید که این شهر دچار فرسایش چندانی نشده و ساختمان‌ها و حتی جزئیات چوبی آن تقریبا سالم باقی مانده است. اکنون این شهر به بهشتی رویایی برای غواصان تبدیل شده است.
 
شهر شی چنگ و دهکده مجاور آن به زیر آبی با عمق 26 تا 40 متر فرو رفتند.

کلیسای پوتوسی، ونزوئلا

این کلیسا متعلق به روستایی بوده که در سال 1985 برای احداث یک سد در مجاورت آن به زیر آب فرو رفت. بیست سالی بود که تنها برج این کلیسای گوتیکی دیده می‌شد. در سال 2008 به علت خشکسالی کم‌کم آب این منطقه کم شد و کلیسا نمایان شد. دو سال بعد کلیسا به طور کامل سر از آب بیرون آورد.

ین کلیسا متعلق به روستایی بوده که در سال 1985 برای احداث یک سد در مجاورت آن به زیر آب فرو رفت.

پورت رویال، جاماییکا

«پورت رویال» بندری در جنوب باختری جاماییکا بوده است. این بندر در سده هفدهم میلادی مرکز بازرگانی دریایی در دریای کارائیب بود. در زمان حکمرانی اسپانیایی‌ها، پورت رویال پایگاه دریایی این کشور به حساب می‌آمد. در سال ۱۶۹۲ بر اثر زلزله، آسیب‌های فراوانی به پورت رویال رسید و بسیاری از بناهای آن ویران شد. در سده ۱۸ و ۱۹ برای بازسازی آن تلاش‌هایی شد اما آتش‌سوزی‌های متعدد این منطقه را دوباره ویران کرد. قسمتی از شهر نیز به علت توفان‌های دریایی به زیر آب رفت و اکنون در عمق 12 متری زیر آب قرار گرفته است.
 
«پورت رویال» بندری در جنوب باختری جاماییکا بوده است.
 

کالیازین، روسیه

ژوزف استالین در سال 1939 برای ساخت اوگلیچ دستور داد شهر قدیمی کالیازین را غرق کنند. شهری که متعلق به قرن 12 میلاد بود. با غرق شدن این شهر، ساختمان‌های قرون وسطایی و کلیساهای آن به زیر آب رفتند اما برج ناقوس یکی از کلیساهای آن هنوز بیرون از آب است. محققان این برج را از ویرانی نجات دادند و اطراف آن جزیره دست ساز کوچکی به وجود آورند که محبوب گردشگران و شناگران شده است.

ژوزف استالین در سال 1939 برای ساخت اوگلیچ دستور داد شهر قدیمی کالیازین را غرق کنند.

 

کلیسای مدیانو، اسپانیا

کلیسای مدیانو در هوئسکا یکی از بناهای معروف غرق شده در اسپانیا است. کلیسایی که نوک برج آن بیرون از آب است. این کلیسا متعلق به اواخر قرن 16 میلادی است. غواصان می‌توانند از اطراف این مکان مهیج غواصی کنند. اخیرا به دلایل امنیتی رفتن به داخل این کلیسا ممنوع شده است.

کلیسای مدیانو در هوئسکا یکی از بناهای معروف غرق شده در اسپانیا است.

 

 

منبع: تابناک1398/03/13 | کد مطلب: 2989
مهناز قاضی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل