تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

10 غذایی که در استانبول باید بخورید

حوصله و صبر در طبخ غذاهای ترکی حرف اول را می‌زند. غذاهایی که ساعت‌ها ورز داده می‌شوند تا خوب به عمل آیند. خمیرهای بسیار نازکی که با مهارت زنان ترک بارها پهن می‌شوند تا نازک تر از برگه کاغذ باشند. از حوصله و صبر در غذاهای ترکی بگذریم، نوبت می‌رسد به ادویه‌جات خوش عطر و طعم ترکی. غذاهایی را به شما معرفی می‌کنیم که تا سفر بعدی به استانبول طعم دلچسب‌شان را فراموش نکنید. این غذاها شما را دوباره به استانبول می‌کشانند.

 

تور ترکیه

غذاهای استانبولی

1. مانتی:

مانتی غذایی بسیار خوشمزه و پرطرفدار در ترکیه است. مانتی یک نوع کلاسیک دارد که گوشت‌های بسیار ریز را در خمیر می‌پیچند. این کار با حوصله و دقت فراوانی انجام می‌شود. هر چند که امروز ماده اصلی مانتی را می‌توانید حاضری از فروشگاه‌ها تهیه کنید و لازم نیست خیلی برای پخت آن وقت بگذارید. این غذای خوشمزه با چاشنی ماست چکیده و کره آب شده سرو می‌شود. آنقدر لذیذ و خوشمزه است که حتما تا سفر بعدی‌تان به استانبول مزه‌اش را فراموش نخواهید کرد.

مانتی با دقت و حوصله فراوانی تهیه می‎شود.

مانتی یکی از پرطرفدارترین غذاهای ترکیه است.

 2.چی کوفته:

غذای دیگری که ترک‌ها در تهیه آن تبحر دارند و در بسیاری از میهمانی‌های‌شان آن را بر سر میز می‌بینید، غذای سنتی چی کوفته است. برای تهیه این غذا بلغور را می‌خیسانند و سپس وقتی خوب نرم شد، با سالچا که نوعی رب گوجه و فلفل قرمز است، ورز می‌دهند. سالچا که البته بسیار هم تند است حسابی با بلغور مخلوط می‌شود. ادویه‌های خاصی که به این غذا اضافه می‌شود آن را بسیار لذیذ و خوش طعم می‌کند. نکته جالب نام غذاست. "چی" به معنای نپخته یا خام است بنابراین چی کوفته به معنی کوفته خام است. علتش این است که کلا این غذا هیچ ماده پخته شده‌ای ندارد. بین آشپزهای ترک رسم است که بهترین چی کوفته، کوفته‌ای است که اگر آن را به سقف بکوبند دیگر پایین نیفتد!

 پیشنهاد می‌کنیم به خاطر تندی بیش از حد این غذا قبل از امتحان کردن ان یک لیوان دوغ کنار بشقاب‌تان بگذارید و حتما چی کوفته را مانند ترک ها با کاهو میل کنید تا از تندی آن کم کند.

3. دلمه:

دلمه همان غذایی است که در ایران هم با آن آشنایی دارید. دلمه‌های ترک هم چندان تفاوتی با نوع ایرانی آن ندارند به جز ظاهر آنها. دلمه‌های ترک به صورت مدادی پیچیده می‌شوند و روی آنها از چاشنی کره آب شده و ماست چکیده استفاده می‌شود.

دلمه‌های ترک به صورت مدادی پیچیده می‎شوند و بسیار لذیذاند.

 4. هَمسی تابه‌ای با سیب زمینی:

از آنجایی که ترکیه ساحل و دریا فراوان دارد بنابراین غذاهای دریایی در میان آنها جایگاه خاصی دارد. ماهی معروف در میان ترک‌ها که البته قیمت مناسبی هم دارد، همسی است. این ماهی کوچک را ترک‌ها بسیار دوست دارند وانواع غذاها را با آن می‌پزند، یکی از این غذاها همسی تابه‌ای با ته‌دیگ سیب‌زمینی است. برش‌های سیب‌زمینی را در کف تابه می‌چینند سپس ماهی همسی را که در ادویه‌های مخصوص خوابانده شده است روی آن می‌چینند. پس از اینکه یک طرف خوب سرخ شد، آن را بر می‌گردانند تا طرف دیگر که ماهی است، حسابی سرخ شود. حالا همسی تابه‌ای آماده است. همین که از ظرف بیرون بیاید مانند یک کیک سرخ رنگ است که شکل تابه را به خودش گرفته است.

 هَمسی تابه‌ای مانند یک کیک سرخ خوشمزه است.

 5. اسکندر کباب:

اسکند کباب در ایران هم سرو می‌شود و الان رستوران‌های ترک بسیاری را می‌توانید بیابید که این غذای خوشمزه را عرضه می‌کنند. گوشت ورقه ورقه شده گوساله به همراه چاشنی‌های خوشمزه آن این غذا را تبدیل به یک غذای پرطرفدار کرده است.

اسکندر کباب یکی از غذاهای خوشمزه ترک است.

 6. سوپ دال عدس:

یکی از سوپ‌های خوشمزه ترک‌ها سوپ دال عدس است. به زبان ترکی به آن مِرجومَک چورباسی می‌گویند. مواد اولیه آن دال عدس، سبزی، هویج، سالچا و کمی آرد است. پیاز را کمی تفت می‌دهند و این مواد خوشمزه را با هم مخلوط می‌کنند. ادویه مهمترین بخش این غذاهاست. یک مورد دیگر اینکه سوپ‌های ترکی را معمولا بعد از اینکه کاملا مواد آن پخت، میکس کرده سپس از صافی رد می‌کنند و تازه برای آوردن سر سفره آماده می‌شود. در تمام سوپ‌های ترک نمی‌توانید مواد آن را در داخلش تشخیص دهید.

در زبان ترکی به سوپ دال عدس مِرجومَک چورباسی می‌گویند.

 7. بورک پنیری:

بورک خمیر بسیار نازکیست که لایه لایه روی هم می‌گذارند و سپس داخل آن را با مواد مختلف پر می‌کنند. یکی از معروف‌ترین بورک‌ها که خود ترک‌ها هم آن را بسیار دوست دارند، بورک پنیر و سبزی است. سبزی می‌تواند اسفناج یا جعفری باشد. بورک غذای کامل محسوب نمی‌شود بنابراین بیشتر به عنوان میان وعده سرو می‌شود.

بورک یک میان وعده لذیذ است.

 8. موساکای بادمجان:

طعمی که فراموش نمی‌کنید، موساکای بادمجان است. برای کسانی که بادمجان را در غذاها دوست دارند، این غذا طعمی بهشتی دارد. گوجه‌فرنگی، پیاز سرخ کرده و ادویه جاتی مانند زیره، فلفل سیاه، فلفل سبز و اندکی سالچا مواد اصلی این غذا هستند. موساکای بادمجان را با ماست و خیار امتحان کنید.

موساکای بادمجان، طعمی که فراموش نمی‌کنید.

9. پیده:

ترک‌ها روی این غذا تعصب خاصی دارند. می‌گویند هنوز پیتزا به دست ایتالیایی‌ها اختراع نشده بود که ما پیده داشتیم. معتقدند پیتزا را از روی پیده ساخته‌اند. گوشت چرخکرده همراه با ادویه‌جات مخصوص و سالچا که همیشه ردپایش در غذاهای ترکی پیداست، مواد اصلی این غذا هستند. البته پیده با گوشت مرغ هم تهیه می شود و اگر گوشت چرخکرده گوساله را نمی‌پسندید، می‌توانید پیده مرغ سفارش دهید. شکل ظاهری پیده هم مانند یک قایق است که داخل آن مواد پیده قرار گرفته است. 

ترک‌ها می‌گویند زمانی که پیتزا به دست ایتالیایی‌ها اختراع نشده بود آن‌ها پیده داشتند.

10. لامعجون:

لامعجون‌های ترک گاهی با سبزیجات و ذرت درست می‌شوند و گاهی با گوشت چرخکرده تازه. مواد لامعجون روی خمیر پهن می‌شوند و برای پخت راهی فر خواهند شد. به لامعجون گاهی پیتزا به سبک ترکی نیز گفته می شود. معولا لامعجون را وقتی پخته شد مانند لقمه گرد می‌کنند و در آن پیاز تازه و گوجه قرار می‌دهند. در این حالت برای خوردن آماده است. نوش جان! 

 به لامعجون گاهی پیتزا به سبک ترکی نیز گفته می شود

لامعجون را وقتی پخته شد مانند لقمه گرد می‌کنند و در آن پیاز تازه و گوجه قرار می‌دهند.

 1397/08/06 | کد مطلب: 3359
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.