همکاری دالاهو با موسسه آوای طبیعت پایدار

دالاهو در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود با خرید صنایع دستی و هدیه دادن آنها در تورها به همسفران با موسسه آوای طبیعت پایدار همکاری می‌کند.

طرح‌های حفاظتی زیادی در دنیا با نام هنر برای حفاظت مشغول به فعالیت‌ هستند. در این طرح‌ها مناطقی که دارای تعارض بین انسان و محیط زیست‌اند مورد بررسی قرار می‌گیرند تا مشخص شود روستاییان و عشایر چه هنر و صنایع دستی تولید می‌کنند. یکی از مواردی که در این طرح‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند احیا و ساخت عروسک‌های محلی است.
موسسه آوای طبیعت پایدار در ایران یکی از سازمان‌هایی است که در چنین پر‌وژه‌هایی همکاری می‌کند. این موسسه در قشم و خراسان جنوبی دو پروژه هنر برای حفاظت را راه اندازی کرده است. 

همکاری دالاهو با موسسه آوای طبیعت پایدارطرح مربوط به جزیره قشم شامل دو پروژه بود. حفاظت از لاک پشت پوزه عقابی و دیگری حفاظت از صدف لب سیاه (گونه‌ای از صدف‌های مروارید‌ساز) که هر دوی آنها در معرض انقزاض جهانی هستند. در این پروژه‌ها با همکاری صندوق کوچک سازمان ملل SGP در قشم مشخص شد هنر گلابتون دوزی، هنر مخصوص زن‌های این منطقه است. در این طرح، اهمیت لاک‌پشت‌ها و صدف‌ها به مردم منطقه توضیح داد شد، چرا که اهالی قشم از تخم لاک‌پشت‌ها برای خوراک و از صدف‌ها برای فروش استفاده می‌کردند. در این پروژه به زنان قشم آموزش داده شد تا طرح‌هایی شبیه لاک پشت و صدف را با گلابتون روی پارچه بدوزند. در ادامه بررسی‌ها مشخص شد مادرها برای فرزندانشان در قشم عروسکی به اسم دوهتلوک درست می‌کردند. در این طرح با همراهی زنان قشم برای بالا بردن معیشت روستا عروسک دوهتلوک دوباره ساخته و احیا شد تا در کنار پارچه‌ها به گردشگران قشم فروخته شود. همچنین در زمان تخم‌گذاری لاک پشت‌ها، بومی‌های قشم گردشگران را به بازدید از لاک پشت‌ها می‌برند.
در استان خراسان نیز مشابه این پروژه بابت طرح ترسیب کربن انجام شد. در این طرح با کمک صندوق کوچک سازمان ملل منطقه مورد بررسی قرار گرفت. با بررسی‌های انجام شده مشخص شد دامداری و کشاوری در اینجا بسیار رایج است و برای امرار معاش از مراتع استفاده بیش از حد می‌شود. در گذشته نیز در این منطقه ساخت عروسک برای کودکان و منگوله برای جهاز مرسوم بوده است. با این پروژه عروسک‌ها و منگوله‌ها دوباره تهیه شد تا به گردشگران فروخته شود.

همکاری با موسسه آوای طبیعت پایدارشرکت دالاهو در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود و حمایت از جوامع محلی طی سال‌های گذشته، حدود سه سال برای هدیه‌ی نوروزی در سفرها، تعدادی منگوله‌ و عروسک خریداری کرده است تا بخشی از قسط طرح ترسیب کربن پرداخت شود. همچنین راهنمایان دالاهو در سفرها در مورد این طرح‌ها برای افزایش آگاهی همسفران توضیحاتی ارائه می دهند.


1395/04/05 | کد مطلب: 3482
برچسب‌ها: مجله دالاهو

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل