تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

اسلولوریس، بامزه‌ترین حیوان سمی دنیا

حیوانی بامزه، کوچک اما خطرناک! یادتان باشد که صورت بامزه و خواستنی‌اش به هیچ‌وجه گول‌تان نزند. اسلولوریس‌ ها جانورانی سمی هستند و اگر احساس خطر کنند با ترشح سم بدن‌شان، از خود دفاع می‌کنند.

تصورش را هم نمی‌کنید که پستانداری با چشم‌های گرد و بدنی پشمالو سمی باشد؟ اسلولوریس (Slow Loris) یکی از بانمک‌ترین پستاندارانی است که به «چشم‌گرد تنبل» معروف شده است. این حیوان دوست داشتنی، تقریبا از سال 2009 با انتشار ویدئویی در شبکه‌های مجازی بیشتر شناخته شد. حالا بسیاری از گردشگران برای دیدن اسلو لوریس صف می‌کشند و عمدتا دوست دارند آن‌را در محیط طبیعی زندگی‌اش ببیند. چرا که دیدن یک حیوان در آزادی، بسیار باشکوه است و هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین آن باشد و زیبایی‌اش را محدود کند.

 

تور اندونزی

 

کلمه‌ی اسلولوریس از ترکیب دو کلمه‌ی اسلو(Slow) یعنی آرام و لوریس (Loris) به معنی دلقک تشکیل شده است

 

کجا اسلولوریس ببینیم؟

کسی فکرش را هم نمی‌کرد که این جانور بامزه و دوست‌داشتنی که به هنگام قلقلک دادنش، دستانش را به حالت جالبی بالا می‌برد، سمی باشد. زادگاه این حیوان دوست‌داشتنی جنوب شرقی آسیا، سریلانکا، جزیره بورنئو و جاوای اندونزی است.

برای مثال در تور سریلانکا دالاهو فرصتی عالی برای دیدن گونه‌های جانوری خاص و از جمله اسلولوریس دارید. حیوانی که در محیط بومی‌اش مشکلات گوناگونی دارد و قاچاقچیان، به خاطر ظاهر دوست داشتنی‌اش، دست از سرش برنمی‌دارند.

چند سالی است که اسلولوریس به عنوان پِت و یا همان حیوان خانگی نگه‌داری می‌شود. اما در حقیقت، این حیوان برای نگهداری توسط انسان به وجود نیامده است. دردناک است که بدانید متاسفانه قاچاق‌چیان حیوانات هر ساله، تعداد زیادی از این حیوانات زبان‌بسته و بامزه را برای فروش به نقاط مختلف دنیا می‌فرستند. این حیوان به عنوان حیوان خانگی زیاد دوام نمی‌آورد و به مرور ممکن است به صورت کلی منقرض شود.

این پستاندار دوست‌داشتنی با آن صورت مهربانش که در جزیره‌ی بورنئو کشف شد، متاسفانه در سال‌های اخیر به یکی از بامزه‌ترین حیوانات خانگی در دنیا تبدیل شده‌ است.

 

ظاهری دوست‌داشتنی اما مرگ‌بار اسلو لوریس

سم این حیوان در "غده بازویی" در سمت داخلی آرنج آن است و بر روی پوست و سیستم عصبی اثر می‌گذارد. اسلولوریس از همین سم برای محافظت خود و بچه‌هایش در طبیعت استفاده می‌کند و بعد اینکه بچه‌اش به دنیا می‌آید، با استفاده از سم بدنش، سطح بدن بچه‌اش را پوشش می‌دهد تا او را از حیوانات شکارچی حفظ کند. در تور سریلانکا دالاهو این حیوان عجیب و متفاوت را ببینید و تجربه‌ای متفاوت، در دیدن و شناختن حیات وحش داشته باشید.

حس بویایی فوق‌العاده اسلو لوریس

حس بویایی اسلولوریس به قدری قوی است که قادر است از فاصله‌ی خیلی دور، بوی شکار خودش را استشمام کنند و جالب‌تر اینکه اسلولوریس‌های ماده عاشق بوییدن اسلولوریس‌های نر هستند. در جنگل‌های برونئو احتمال اینکه حرکات جذاب این حیوان را ببینید زیاد است. 

«بورنئو» نام جزیره‌ای بزرگ و جنگلی است که در آسیای شرقی واقع شده. جنگل‌هایی مملو از درختان غول پیکر و حیوان‌های خاص و عجیب! در اینجا می‌توانید از غواصی در دنیای رنگین زیر آب و بودن در سواحل سفید آن نهایت لذت را ببرید.

«بورنئو» جزیره ای بزرگ در مرکز شبه جزیره مالایا و اندونزی است. به لحاظ جغرافیایی این جزیره بین سه کشور اندونزی، مالزی و برونئی قرار دارد.
اینجا همان جزیره دوست داشتنی «والاس» است. والاس همکار «داروین» بود که برای بررسی خواص کشف نشده به این جزیره آمد و تا آخر عمر در اینجا زندگی کرد. او این جزیره را انتخاب کرد چرا که مملو از گونه‌های گیاهی و جانوری نادر بوده و هست. شما هم برای دیدن این حیوان خاص، می‌توانید به این جزیره بروید و آن‌را پیدا کنید.

 

نوزادان اسلولوریس یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های قربانی قاچاق حیوانات هستند و متاسفانه بعد از رشد دندان‌هایشان، با بریدن آن‌ها، اقدام به فروششان می‌کنند.

 

چه خطرهایی اسلولوریس‌ها را تهدید می‌کند؟

جادوی سیاه: قبل از سفر به اندونزی بهتر است در مورد این حیوان دوست‌داشتنی بدانید؛ متاسفانه مردم اندونزی اعتقاد دارند که اسلولوریس‌ها برای بهبود زخم‌های روحی و جسمی موثرند و برای جادوی سیاه اسلولوریس‌ها را می‌کشند تا از آن‌ها برای مصارف پزشکی، دارویی و طب سنتی استفاده کنند. آن‌ها از این نکته غافلند که اسلولوریس‌ها مانند 20 جاذبه اندونزی با ارزش‌اند. گردشگری و اهمیت به حیات وحش، می‌تواند به مرور آگاهی مردم بومی را نیز بالا ببرد و کاری کند که به جای کشتن این حیوان، از دیدن و حفاظت از آن، درآمدزایی داشته باشند.

خرید و فروش اسلولوریس: همانطور که اشاره شد، قبل از فروش اسلولوریس دندان‌های جلوی او را می‌کشند که این امر موجب مرگ یا عفونت این حیوان می‌شود. این حرکت می‌تواند به مرور نسی این حیوان را منقرض کرده و مشکلاتی را در گونه‌های وابسته ایجاد کند. در نتیجه حفاظت از اسلولوریس بسیار مهم است و می‌تواند روی اکوسیستم کل منطقه تاثیر بگذارد.

قلقلک دادن مساوی است با شکنجه

کمپین حمایت از اسلولوریس‌ها

خوشبختانه چند سالی است که کمپینی در حمایت از این جانواران زبان بسته درست شده تا با آگاهی دادن به افراد در سرتاسر دنیا، از تجارت این حیوان جلوگیری شود. کمپین حمایت از حیوانات در بسیاری از کشورها، می‌تواند علاوه بر گردشگران، مردم بومی را نیز آگاه کند. این آموزش به مرور به حفاظت بیشتر از حیوان منجر می‌شود و اکوسیستم منطقه را پربارتر می‌کند. چرا که خلا یک گونه، می‌تواند گونه‌های مهاجم را بیشتر کند و در طی سال‌ها، چند حیوان و گیاه دیگر هم منقرض می‌شوند. عدم توجه به این موضوع، تنها یک بخش از زمین را دچار مشکل نمی‌کند و بخش‌های دیگر هم با بحران‌های جدی روبرو خواهند شد. در نتیجه حفاظت از یک گونه، حفاظت از سیاره است. کرده‌ای که فعلا تنها منزل اهالی زمین است و از دست رفتن آن می‌تواند برابر با مرگ زندگی باشد.

 

کمپین حمایت از اسلولوریس‌ها.

 1399/04/07 | کد مطلب: 3571
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
شیما تیموری
یک باستان‌شناس با کلی علاقمندی؛ سفر، موسیقی، حیوانات، کتاب و...

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
اصغر
1401/09/25 13:20
اسلولویس زیر آرنج تا بازو سم تولید میکنه که از دندوناش مخصوصا دندون نیش ترشح میکنه پس وقتی قلقلکش میدن دستاشو میگیره بالا سم تولید بشه تو دهنش خوشش نمیاد درباره ی چشماشم بخونید بد نیست
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/10/01 12:32
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطلب را مطالعه کردین. سپاس از شما برای به اشتراک گذاشتن نظرتان با ما.

با تشکر از پیام شما

سهیلا
1400/03/04 14:13
بنظرم شما هم که خیلی با سوادی بهتره با دقت بیشتری بخونی
پاسخ دهید...
محمد هادی
1400/01/13 11:18
Slow یعنی ناراحت؟؟؟به اینکه سواد نداری حتی یه مطلب رو به درستی منتشر کنی کار ندارم ولی یه کلمه که حتی ادم بی سواد هم میدونه slow یعنی آرام آهسته بعد میای مینوسی به معنی ناراحت؟؟؟یعنی در این حد سوادت کمه یه ترنسلیت نصب کن رو گوشیت یا لپتاپت اگه نقدم انقدر تند و تیزه به خاطر بی سوادی امثال شماست
پاسخ دهید...
ناشناس
1400/02/12 22:22
در نره بابا باسواد
Faez Rasooli
1401/05/27 19:31
آرام باش...
ناشناس
1401/06/10 17:55
سلام شما برای فروش سراغ دارید ؟
@rayanmashinchi89@gmail.com
1401/09/05 16:55
اسلو یعنی آروم
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.