آن‌چه باید در سفر 10 روزه ایندوچاینا بدانیم

ایندوچاینا کجاست؟ شاید سوال شما هم باشد! شاید هم بدانید کجاست. به خاطر ترکیب فرهنگ هندی و چینی منطقه به این اسم معروف شده. به هر حال این مطلب کمکتان می‌کند تا این منطقه را بیشتر بشناسید. در سفرمان به ایندوچاینا قرار است به سه کشور منطقه سفر کنیم.

کامبوج، تایلند، لائوس و ویتنام چهار کشور منطقه‌ی ایندوچاینا(Indo-China) است. قرار است در تور نوروزی‌ امسال به سراغ کامبوج، لائوس و ویتنام برویم.

آن‌چه در سفر 10 روزه ایندوچاینا خواهید خواند:

 

درباره‌ی ایندوچاینا بیشتر بخوانید:

اگر دوست دارید از لائوس و زیبایی‌هایش بیشتر بدانید حتما مطلب لائوس، آرامشی به سبک بودا را بخوانید.

حتما فیلم کامبوج دوست‌داشتنی را ببینید. دیدن فیلم به هزاران عکس می‌ارزد.

برای اینکه از کامبوج و آداب و رسومش بیشتر بدانید مطلب کامبوج شکوه جنوب‌شرق آسیا را بخوانید.

گشت و گذار در مجموعه‌ی انگکور را از دست ندهید.

هانوی را شهر افسانه‌ها می‌دانند.

 

 روز اول: سیم ریپ دروازه‌ای به سوی دنیای کهن

سفرمان را از تهران به سوی کشور کامبوج(Cambodia) و شهر سیم ریپ شروع می‌کنیم. این شهر به خاطر داشتن بزرگ‌ترین بنای مذهبی جهان معروف است. قرار است در روز دوم سفرمان به دیدن مجموعه‌ی مذهبی اَنگور وات (Angor Wat) برویم. پس فعلا بهتر است تا حدودی از شهر بیشتر بدانیم. سیم ریپ از شهرهای مهم آسیای شرقی و کامبوج است. حدود 600 سال پیش این شهر تحت کنترل تایلند بود، اما قوم خِمر که در شهر زندگی می‌کردند علیه تایلندی‌ها یا سیام‌‌ها قیام کردند. بالاخره بعد از زد و خورد شکستشان دادند و اسم شهر را سیم ریپ گذاشتند یعنی شکست سیام‌ها. معماری چینی در جای جای شهر به چشم می‌خورد و جایگاه مهمی در صنعت توریست کامبوج دارد. آداب و رسوم مردم سیم ریپ ترکیبی از فرهنگ محلی و چینی است و اهالی شهر به نزدیکی با فرهنگ چینی معروفند.

بعد از رسیدن به سیم ریپ به هتل محل اقامتمان می‌رویم. 

 

انگکور

 انگکور در زبان خمری یعنی شهر و بیش از 70 معبد و عمارت دارد.

 

 روز دوم: بازدید از انگکور (Angkor)

امروز بزرگ‌ترین مجموعه‌ی مذهبی جهان را می‌بینیم. انگکور حدود 2.5 کیلومتر مربع وسعت دارد و نزدیک شهر سیم ریپ است. انگکور در گذشته پایتخت امپراطوری خِمر‌ها (Khmer) بوده و داستان پیدا شدن این شهر زیبا و معابد حیرت‌انگیزش شنیدنی است. سال 1850 میلادی یک باستان‌شناس فرانسوی در جنگل‌های کامبوج به دنبال مسیری کوتاه‌تر و اصطلاحا میان‌بر بود تا از جنگل عبور کند. اصلا فکرش را هم نمی‌کرد که این شهر گمشده و مخفی را پیدا کند. بعد از این اتفاق باستان‌شناسان زیادی در این منطقه شروع به حفاری کردند و بیش از صد معبد را از دل خاک و لابلای شاخ و برگ درختان بیرون کشیدند. انتخاب اسم شهر معبد برای اینجا واقعا اسم برازنده‌ای است.  

کفش مناسبی به پا کنید و لباس راحتی هم بپوشید. اینجا بزرگ‌ترین محوطه‌ی مذهبی جهان است. با آرامش و راحتی در بین معبدها بگردید. البته به دلیل وسعت زیاد منطقه فقط از سه معبد اینجا بازدید می‌کنیم.

 

نقشه انگکور

در این نقشه به راحتی می‌توانید موقعیت معبد‌هایی که در برنامه‌ی بازدیدی‌مان است ببینید.

 

در این محوطه اما مهم‌ترین بنای مجموعه،  انگور وات (Angor Wat) یعنی پرستشگاه شهر است. هیچ ساختمانی بلندتر از این معبد نیست. حدود 80 متر ارتفاع دارد و برای رسیدن به بالای آن باید پله‌های زیادی را طی کنید. این معبد در قرن دوازدهم میلادی برای پرستش ویشنو خدای هندوها از سنگ ساخته شد، اما بعد از ورود آیین بودا این محل تبدیل به پرستشگاهی برای بودایی‌ها شد. به قدری این بنا برای کامبوجی‌ها اهمیت دارد که روی پرچمشان هم دیده می‌شود.

 

انگکور

اگر از یک کامبوجی بپرسید نماد کشورش چیست؟ بدون شک پاسخش انگور وات است. 

 

این بنا کاملا از سنگ است و پله‌ها در اثر رفت و آمد زیاد صاف و لیز شده. برای همین دو ردیف پله‌ در کنار پله‌های قدیمی تعبیه کرده‌اند تا بازدیدکنندگان به راحتی بتوانند به بالای معبد برسند و آسیب نبینند.

 

بودای خندان منتظرتان است

وقتی اسم بودا را می‌شنوید ناخودآگاه یاد چه شخصی می‌افتید؟ احتمالا مجسمه‌ای در حالت چهار زانو، سری بدون مو و چشم‌های بسته. اما قرار است در انگکور آن روی دیگر بودا را ببینید: بودای خندان (Smiling Buddha). بعد از دیدن انگور وات به معبد بایون می‌رویم. این معبد یکی از پرستشگاه‌های مهم کامبوج بوده که به خاطر مجسمه‌ی بودای خندانش معروف است. بودای خندان در آئین بودایی نمادی از ثروت و رفاه است. البته بوداهای دیگری هم با صورتک‌های مختلف در اینجا هستند که با دیدن ظرافت در ساخت صورت‌هایشان حیرت‌زده می‌شوید. 

 

بودای خندان-معبد بایون

 با دیدن بودای خندان لبخند بزنید.

 

سومین معبدی که به سراغش می‌رویم Ta Prohm است. در جریان کاوش شهر انگکور این معبد هم از زیر درخت‌ها پیدا شد. پیدا کردن معبد سخت بود چون ریشه‌ی درخت‌ها تا سقف معبد هم نفوذ کرده‌ بودند. حتی همین الان هم روی سقف درخت می‌بینید؛ ترکیبی هنرمندانه از طبیعت و معماری انسانی.

 

معبد تاپروم

ریشه‌های درخت‌ها مثل اختاپوسی معبد را در آغوش گرفته.      

                                   

اگر فیلم مهاجم مقبره (Tomb Raider) با بازی آنجلینا جولی را دیده باشید، پس با دیدن معبد Ta prohm به یادش می‌افتید. این معبد یکی از لوکیشن‌های اصلی فیلم و بازی مهاجم مقبره است.

 

برویم سراغ شکم‌گردی

در سیم‌ریپ می‌توانید خوشمزه‌ترین غذاها، سوغاتی‌ها و هرچیزی که فکرش را می‌کنید، پیدا کنید. فقط کافی است که به Pub Street بروید. فقط 15 دقیقه در این خیابان راه بروید تا عاشقش شوید. همه چیز پیدا می‌شود: از خوردنی‌های لذیذ تا لباس‌هایی با قیمت مناسب. پر از توریست اما با فضایی دوستانه‌. ساعت‌ها قدم بزنید بدون آنکه خسته شوید. رستوران‌هایی با غذاهایی متفاوت، کافه‌ها و مراکز ماساژ این خیابان زبانزد است. حتی می‌توانید در گوشه‌ای از خیابان بایستید و به صدای موسیقی که از رستوران‌ها بیرون می‌آید گوش کنید.

 

pub street

همه چیز برای لذت بردن فراهم است.

 

غذاهای کامبوجی

غذاهای خیابانی خوشمزه در Pub Street را از دست ندهید.

 

 روز سوم: لائوس

ظهر روز سوم به لائوس پرواز می‌کنیم. قبل از پرواز باز هم وقت دارید تا در سیم ریپ گشتی بزنید. البته اگر هنوز سوغاتی نخریدید پیشنهاد می‌کنیم دوباره به Pub Street سری بزنید. صنعت پوشاک کامبوج در جهان معروف است و در فرصتی که دارید می‌توانید با قیمت‌هایی استثنایی و مناسب لباس بخرید.

 

پاب استریت

«لباس‌هاش اصلا مرگ نداره.»  این را یکی از همسفرانمان که به کامبوج رفته بود می‌گوید.

 

 

به لائوس و شهر لانگ پرابانگ (Luang Prabang) می‌رسیم. وین تان پایتخت کنونی لائوس است و لانگ پرابانگ پایتخت باستانی و قدیمی‌اش. هرچند که هنوز هم یکی از مهم‌ترین شهرهای لائوس به حساب می‌آید. کوه و جنگل دو جاذبه‌ی طبیعی شهر است.

 

طبیعت لائوس

در سال 1995 میلادی یونسکو این شهر را بهترین شهر جنوب شرق آسیا معرفی کرد و آن را در فهرست میراث جهانی قرار داد.

 

چتر لانگ پرابانگ

چترهای رنگی یکی از سوغاتی‌های شهر لانگ پرابانگ است.

 

به هر جایی که برویم مانک‌ها (Monk) را می‌بینیم. راهبان بودایی با لباس‌های بلند نارنجی‌شان در حال مراقبه یا مطالعه هستند. اگر آن‌ها را با سبد‌هایی در دست و در حال درخواست غذا دیدید تعجب نکنید. مراسم Alms Giving Ceremony سنتی قدیمی است که هر روز هفته 200 مانک به خیابان‌ها می‌آیند و از اهالی شهر درخواست غذا می‌کنند.

 

مانک‌ها در لائوس

دیدن این مراسم برای اهالی مسیحی یادآور Treat and Trick یا قاشق‌زنی خودمان است.

 

 روز چهارم: کایاک سواری

برای کایاک سواری و فیل سواری آماده‌اید؟ رودخانه‌ی مکونگ از رودخانه‌های معروف جهان است که انشعاب‌هایی هم در شهر لانگ پرابانگ دارد. در برنامه‌ی فیل‌سواری‌مان از یکی از رودخانه‌های منشعب شده‌ی مکونگ عبور می‌کنیم.  

 

فیل‌سواری در لائوس

نشستن روی کجاوه‌ی فیل‌ها و دیدن مناظر سرسبز اطراف تجربه‌ی جدیدی در سفر به ایندوچاینا است.

 

خزه سرخ شده

از آن دسته آدم‌ها هستید که دوست دارید هر غذایی را امتحان کنید؟ خب به شما پیشنهاد می‌دهیم در لانگ پرابانگ، خزه‌ی سرخ‌شده‌ی دریایی را بخورید.

 

بعد از فیل سواری حالا نوبتش رسیده که قایق‌های دو نفره یا کایاک سوار شویم و بزنیم به دل رودخانه. کایاک سواری کار سنگینی نیست و کلی هیجان انتظارتان را می‌کشد. همین‌که اختیار پارو زدن به عهده‌ی خودتان باشد مهیج است. تمام تجهیزات لازم برای کایاک سواری در اختیارتان قرار می‌گیرد و بعد از آموزشی که به شما می‌دهند در کنار هم کایاک سواری را تجربه می‌کنیم. حتی ممکن است فیل هم در مسیرمان ببینیم. لیدر جلوی همه‌ی قایق‌ها است و دو نفر از اعضای تیم آموزشی هم مواظبمان هستند. اگر نگران خیس شدن وسایلتان هستید باید بگوییم که جای نگرانی نیست. به هر کسی کیسه‌ای ضد آب داده می‌شود تا وسایلش را داخلش بگذارد. 

 

کایاک سواری در مکونگ

کایاک سواری در یکی از انشعابات رود مکونگ را با همدیگر تجربه می‌کنیم.

 

کایاک سواری

برای اینکه بتوانید هم کایاک سواری کنید و هم عکس بگیرید کافی است دوربین عکاسی‌تان را به گردنتان بیندازید.

 

یک پیشنهاد ویژه برایتان داریم: رفتن به Night Market (بازار شب). این بازار پر است از کارهای دستی، پارچه‌ای و بافتنی. بهترین گزینه برای خرید سوغاتی بازار شب لانگ پرابانگ است.

 

night market

بشقابتان را به دست بگیرید و در Night Market هر غذای جالبی را امتحان کنید. 

 

night market

این‌ها تیله نیستند، کاسه‌های دست‌سازی اند که با نماد کشور لائوس مثل فیل نقاشی شده‌اند. 

 

روز پنجم: هانوی
نوبتش رسیده به سومین کشور منطقه‌ی ایندوچاینا برویم: ویتنام. از لانگ پرابانگ به هانوی می‌رسیم: دومین شهر بزرگ ویتنام و پایتخت امروزی کشور که روزگاری مقر فرماندهی ارتش کمونیستی بود. بعد از رسیدن به اینجا وقت خواهید داشت تا خرید کنید و اگر دوست داشتید غذاهای محلی شهر را امتحان کنید. البته اگر ذائقه‌‌ی غذایی‌تان با غذاهای محلی جور در نمی‌آید رستوران‌های KFC و Mc Donalds را به شما پیشنهاد می‌کنیم. 

 

غذا ویتنامی

غذاهای دریایی از پرطرفدارترین غذاهای ویتنامی است. حتما امتحان کنید.

 

 روز ششم: شهر گردی

هانوی شهر بزرگی است و جاذبه‌های زیادی برای دیدن دارد. امروز به دیدن جاذبه‌های مهمش می‌رویم. گشت شهری را با بازدید از مجموعه‌ی هوشی مینه آغاز می‌کنیم. بنای یادبودی هوشی مینه که شامل آرامگاه و موزه‌ است در مرکز میدان Ba Dinh قرار گرفته است. برای ساختش از معماری بنای یادبود لنین در مسکو الهام گرفته شده هرچند که سبک معماری ویتنامی هم را در بنا می‌توانید ببینید. هوشی مینه اولین رئیس جمهور دموکرات ویتنام بود. او با دنباله روی حزب کونیست بود و بعدها تبدیل به رهبر کمونیستی ویتنام شد. بالاخره مبارزاتش علیه نظام آن موقع کشور نتیجه داد و اولین نظام جمهوری دموکرات کشور را تاسیس کرد. 

 

آرامگاه هوشی مینه

«رفیق هوشی‌مین، میهن دوست بزرگ، درگذشت.» حزب کمونیست ویتنام اینگونه خبر فوت هوشی‌مینه را داد.

 

هوشی مینه وقتی 79 سالش بود در سال 1969 میلادی در گذشت و دستور داد که بدنش را مومیایی کنند. در بازدید از آرامگاهش حتما او را خواهید دید. البته اجازه‌ی عکس گرفتن از آرامگاه و داخل بنا را ندارید. البته بازدید از این مکان کلی قاعده و قانون دارد، مثلا حق ندارید دست توی جیب‌هایتان کنید و در بنا بچرخید. این کار نوعی بی احترامی به هوشی مینه است.

 

کاخ ریاست جمهوری ویتنام 

کاخ ریاست جمهوری هانوی از آنجایی که مقر دولت است برای بازدید عموم باز نیست.

 

معبد تک ستونی (One pillar pagoda) مکان بعدی بازدیدمان است. امپراطور LyThai Tong فرزندی نداشت. یک شب خواب دید که بودیستاوا خدای بخشش پسری به او داده آن هم از زنی روستایی. امپراطور با دختری روستایی ازدواج کرد و صاحب پسری شد. بعدها برای تشکر از خدای بخشش دستور ساخت این معبد را داد. 

ظاهر کلی معبد شبیه گل نیلوفر تازه شکفته‌ای است که در آیین بودایی نماد پاکی است. این معبد بارها بازسازی شده و نماد شهر هانوی است.

 

معبد تک ستونی هانوی

اگر قرار بود که بودایی‌ها خانه‌ای درختی بسازند بدون شک خانه‌ی درختی‌شان چیزی شبیه به معبد تک ستونی می‌شد.

 

مقصد بعدی‌مان برای عاشقان فرهنگ محلی است. اگر دوست دارید نگاهی دقیق‌تر به آداب و رسوم ویتنامی‌ها بیندازید، موزه‌ی مردم‌شناسی بهترین انتخاب برای شماست. آخرین جاذبه‌ی شهر هانوی در برنامه‌ی بازدیدی‌مان معبد ادبیات (Temple Of Literature) است. اولین دانشگاه ویتنام با 82 ستون سنگی که براساس نظریات کنفوسیوس و پیروانش ساخته شد. پایه ستون‌های این معبد به شکل لاکِ لاک‌پشت ساخته شده. لاک‌پشت نماد خرد و هوش ویتنامی‌هاست و ارتباط نزدیکی با این معبد دارد.

 

موزه مردم‌شناسی هانوی

موزه‌ی مردم‌شناسی هانوی شبیه موزه‌ی روستایی گیلان است. آداب و رسوم و فرهنگ محلی ویتنامی‌ها را می‌توانید در اینجا ببینید.

 

 معبد ادبیات هانوی

به خاطر علاقه‌ی پادشاه به ادبیات اینجا به معبد ادبیات معروف شد. 

 

 روز هفتم: خلیج هالونگ شروع سفر دریایی

برای شروع سفر دریایی و اقامت در کروز باید به خلیج هالونگ برویم. با ماشین حدود 4 ساعت طول می‌کشد تا از هانوی به خلیج برسیم. بین راه توقف خواهیم داشت تا اگر سوغاتی خواستید بخرید. با قایق‌‌هایی که کنار ساحل خلیج منتظرتان است به کروز می‌رویم. 

یک نکته: بار اضافی با خودتان نیاورید. تنها چیزی که لازم دارید ساک کوچکی برای وسایل شخصی‌ و لباس‌های مناسب با سفر دریایی‌تان است. بقیه وسایل و لوازم را در اتاق هتل هانوی بگذارید.

 

کروز در خلیج هالونگ

کروز در خلیج هالونگ منتظرمان است.

 

بعد از اینکه با قایق به کروز رسیدیم با استقبال پرسنل به کابین‌های اقامتمان هدایت می‌شویم. کارکنان کروز برگه‌ای می‌دهند که ساعت برنامه‌ها و نوع فعالیت‌ها نوشته شده و  متناسب با علاقمندی‌هایمان می‌توانیم در هر کدام از آن‌ها شرکت کنیم.

خلیج هالونگ (Halong Bay) حدود 165 کیلومتر با هانوی فاصله دارد و با جزایر آهکی‌اش که حدود 500 میلیون سال قدمت دارند از جاذبه‌های طبیعی ویتنام به حساب می‌آید. براساس افسانه‌های محلی اژدهایی بر فراز خلیج پرواز می‌کرده و بعد تخم‌هایش را در جاهای مختلف خلیج قرار داده تا از اینجا حفاظت کند. در حقیقت هر جزیره یکی از همان تخم‌های اژدها است و Halong Bay یعنی اژدهای نشسته.

 

خلیج هالونگ

آب خلیج ملایم و آرام است و طوفانی در کار نیست. ماهی و یا دیگر جانوران دریایی خطرناکی هم ندارد که نگرانتان کند. بنابراین با خیال راحت به گشت و گذارتان در خلیج بپردازید.

 

 روز هشتم: دوباره کایاک سواری

امروزمان را با کایاک سواری شروع می‌کنیم. کایاک یعنی شکارچی و در گذشته وسیله‌ای برای رفتن به دریا و صید ماهی بود اما امروزه تبدیل به ورزش و تفریحی آبی شده است.

با کایاک در خلیج هالونگ می‌گردیم و به غار طبیعی (Amazing Cave) که در جزیره‌های آهکی‌اش قرار گرفته سر می‌زنیم. هدایت کایاک راحت است و لیدر گروه با ما همراه است. پس با خیال راحت پارو بزنید و از آرامش خلیج و زیبایی‌های طبیعت اطرافتان لذت ببرید.

 

کایاک سواری در هالونگ بی

کایاک‌سواری در خلیج هالونگ را هیچوقت از یاد نمی‌برید.

 

کایاک سواری هالونگ بی

گذر از جزیره‌های آهکی خلیج هالونگ با کایاک در روز هشتم سفرتان است.

 

دستفروش کایاک‌سوار

دستفروش‌های کایاک سوار هم شغل جالبی دارند که در طول کایاک سواری‌مان خواهیم دید. آن‌ها معمولا غذاهای محلی می‌فروشند.

 

غار شگفت انگیز در خلیج هالونگ

غار شگفت‌انگیز در جنوب خلیج هالونگ است و ده هزار متر مربع مساحت دارد.

 

شب هنگام هم می‌توانید برای صید ماهی مرکب (Squid) حاضر شوید. صید ماهی از فعالیت‌های هیجان‌انگیز برنامه‌ی کروز ماست. در اصل با یک تیر دو نشان می‌زنید، یاد می‌گیرید که چطور یک ماهی مرکب صید کنید و هم زیبایی‌های خلیج هالونگ را در شب ببینید.

 

صید squid

صید ماهی squid خیلی ساده است. کافی است قلاب ماهیگیری را به داخل آب بیندازید و منتظر بمانید.

 

 روز نهم: مزرعه‌ی مروارید

می‌دانید مروارید چطور درست می‌شود؟ از برنامه‌های کروز ما، بازدید از مزرعه‌ی مروارید Pearl Farm است. البته که مروارید را نمی‌کارند ولی خب جایی که آن را تولید می‌کنند معروف به مزرعه‌ است. به گوشه‌ای از خلیج هالونگ می‌رویم تا از نزدیک فرایند تولید مروارید را ببینیم. در The only Pearl farm in Halong سبدهایی را در آب می‌اندازند. در هر سبد صدفی با دانه‌ای شن قرار گرفته تا در مدت زمان یک سال و نیم تا دو سال تبدیل به مروارید شود. تولید مروارید با دخالت انسان صورت می‌گیرد و بعد از تشکیل مروارید در همین مزرعه آن را می‌فروشند. البته گاهی اوقات مروارید، سیاه از آب در می‌آید که گران‌تر است. 

 

مزرعه مروارید

مزرعه‌های مروارید خلیج هالونگ بر روی آب شناورند.

 

مزرعه مروارید

مروارید‌های خلیج هالونگ در جهان معروفند.

 

دهکده‌های شناور خلیج هالونگ در جهان حسابی معروفند و ما در برنامه‌ی امروزمان قرار است به سراغ یکی از آن‌ها برویم. شغل ساکنین دهکده‌های روی آب ماهیگیری است و به طور متوسط هر دهکده 30تا50 خانوار دارد. اینجا همه چیز شناور است، از خانه‌ها تا مدرسه‌ها. شاید در نظر ما زندگی سختی داشته باشند اما خودشان عادت دارند.

 

دهکده شناور خلیج هالونگ

دیدن طرز زندگی اهالی دهکده روی آب جالب است.

 

 روز دهم: بازگشت به تهران

تا زمان پرواز به تهران وقت آزادی خواهید داشت تا در هانوی بگردید و اگر هنوز لیست خریدتان به طور کامل تیک نخورده فکری به حالش بکنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم سری به محله‌ی قدیمی هانوی بزنید. اینجا حدود 2000 سال قدمت دارد و بازارهای زیادی دارد که اجناس را به قیمت ارزانی می‌فروشند. از لوازم آرایشی تا آلات موسیقی در اینجا پیدا می‌شود. همچنین به خاطر حضور فرانسوی‌ها در گذشته بافت معماری این منطقه رنگ و بویی از معماری فرانسوی دارد. 

 

لطفا توجه کنید که این یک برنامه عمومی برای تور ایندوچاینا است و احتمال دارد برنامه‌های آن با تور انتخابی شما متفاوت باشد. برای کسب اطلاعات دقیق سفر خود بخش برنامه‌ی سفر همان تور را مطالعه کنید.

اطلاعات بیشتر درباره تور 10 روزه ایندوچاینا


1395/10/22 | کد مطلب: 3641
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
شیما تیموری
یک باستان‌شناس با کلی علاقمندی؛ سفر، موسیقی، حیوانات، کتاب و...

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل