تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

حیات وحش-گوزن زرد ایرانی

گوزن زرد ایرانی، یکی از گونه‌های زیبا با شاخ‌هایی منحصر به فرد است. شاید اگر به هوای دیدنش به دشت ناز سفر کنید و هوا روشن باشد از دیدنش محروم شوید. این حیوان تا چندسال اخیر در خطر انقراض بود، اما گزارشی اعلام کرد که...

گوزن زرد ایرانی:

یکی از گونه‌های نادر و زیبای ایرانی گوزن زرد است. آن را  با نام علمی داما داما ‌می‌شناسند. طول این حیوان از 130 سانتیمتر تا حدود 2 متر است.

ظاهر گوزن زرد ویژگی‌های جالبی دارد، مثلا" شاخ‌هایش انشعابات 7 تا 20 سانتی متری دارند، جالب است بدانید که تعداد این انشعاب‌ها سن گوزن را نشان می‌دهد. شاخ‌های این حیوان مثل اثر انگشت انسان منحصر به فرد است، این شاخ‌ها در فصل سرما افتاده و بلافاصله شروع به رشد می‌کنند. بدن زیبا و ظریف گوزن پوشیده از موهای کوتاه است و در ناحیه پهلوها و شکم شان خال‌های سفید دارند.

گوزن زرد از خطر انقراض در ایران نجات یافت.

این گونه از گوزن‌ها شب گرد هستند و فعالیت شان را بعد از غروب آفتاب شروع می‌کنند. انواع گیاهان و سبزی و میوه می‌خورند و جزو نشخوارکنندگانند. به طور غریضی اوایل پاییز فصل جفت گیری‌شان است.

اگر همه چیز خوب پیش برود و زیستگاه و شکارچی تهدیدشان نکند، تا 20 سال عمر می‌کنند. تا چندوقت اخیر در خطر انقراض قرار داشتند، اوایل سال 96 بود که باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرد: پرورش و تکثیر گوزن زرد در دشت ناز مازندران و ارسال آن به مناطق حفاظت شده در استان‌های دیگر سبب شد از فهرست انقراض خارج شوند.

اگر دوست دارید این گوزن‌ها را ببینید به دشت ناز مازندران، مناطق حفاظت شده دز و کرخه، جنگل‌های جلگه‌ای خوزستان و... سفر کنید.1396/10/17 | کد مطلب: 3977
برچسب‌ها: حیات وحش
مریم میزانی

عاشق سفر و طبیعت، علاقه‌مند به خواندن بی‌وقفه


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.