تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

7 جاذبه کشمیر که حتما باید ببینید

در شمال غربی شبه قاره هند، و در دامنه کوه‌های هیمالیا، سرزمینی قرار دارد که معروف است به بهشت. در این سرزمین، دریاچه‌ای قرار گرفته با خانه‌های قایقی. آسمان آبی این منطقه را در کمتر جایی بتوانید ببینید و مناظرش شما را یاد کارت پستال‌ها می‌اندازد. در تجربه سفر به چنین بهشتی، دوست دارید اول در کدام یک از مناطق دیدنی‌اش عکس بگیرید؟

1دریاچه دال

دریاچه دال با مساحتی بیش از 15 کیلومتر، نگین کشمیر است: سطح بزرگی پوشیده از آب که تصویر بالکن‌های چوبی خانه‌های قایقی و دورنمای قله مه‌گرفته کوه‌های پیر پانجال در آن منعکس می‌شود. ردیف شیکاراهای رنگارنگ دور تا دور دریاچه حرکت می‌کنند، و کالاهای مختلف را به بازارها، بچه‌ها را به مدرسه، و گردشگرها را به خانه‌های قایقی می‌رسانند. معماری و شکل این خانه‌ها از دوران راجا الهام گرفته شده است. اگر صبح زود از خواب بیدار بشوید، می‌توانید با قایق‌های پارویی روی دریاچه گردش کنید، گُل‌های شناور روی آب را تماشا کنید و بازارهای سبزیجات را ببینید. این منظره بی نظیر و رنگارنگ است، البته انتظار دیدن افرادی را هم که سوغاتی می‌فروشند داشته باشید.

قایق سواری در دال از خاطرتان نخواهد رفت.

2. خانقاه شاه همدانی

این بنای منحصر به فرد مربوط به دهه 1730 میلادی است. داخل و خارج این بنا با نقاشی‌های تکنیک پاپیه ماشه تزیین شده و تزیینات خاتم‌کاری دارد. افراد غیرمسلمان اجازه ورود به این بنا را ندارند و فقط تا ورودی آن می‌توانند داخل شوند. این بنا در محل اولین مسجد کشمیر، که توسط عارف ایرانی میر سید علی همدانی آن را ساخته بود، بنا شده است. میر سید علی همدانی در سال 1372 به این منطقه آمد. او یکی از 700 پناهجویی بود که بعد از تصرف ایران توسط تیمور از ایران رفت. گفته می‌شود او 37 هزار نفر را به اسلام دعوت کرد و احتمال دارد او هنر پارسی فرش‌بافی را به کشمیری‌ها معرفی کرده باشد.  

بنای خانقاه شاه همدانی بسیار دیدنی است.

3. پاهالگام (Pahalgam)

اطراف این منطقه قله‌هایی شبیه به قله‌های کوه آلپ قرار گرفته و آب رودخانه‌های خروشان آن از این کوه‌ها سرازیر می‌شود و منظره‌ای دیدنی را در دره‌های پوشیده از درخت می‌سازد. در کوه‌های اطراف، نواحی تماشایی مختلف و بیش از 20 دریاچه وجود دارد. این زیبایی طبیعی همان منطقه پاهالگام است، منطقه‌ای وسیع به طول 4 کیلومتر دور تا دور محل تلاقی رودخانه‌ها. پاهالگام منطقه توریستی مهم و پرطرفداری است که تفریح‌هایی مثل گلف و رفتیک در آن پرطرفدار است.

طبیعت زیبای پالگاهام چشمانتان را جادو خواهد کرد.

4. سرینگار (Srinagar)

دور تا دور سرینگار را حلقه‌ای از کوه‌های سرسبز در بر گرفته است. پرطرفدارترین منطقه این شهر دریاچه آرام و جذاب دال است. منظره ردیف خانه‌های قایقی رنگارنگ و فضای رمانتیک بر روی این دریاچه را نباید از دست داد. دور تا دور بخش شرقی ساحل این دریاچه چندین کیلومتر باغ‌های مغولی به چشم می‌خورد؛ منظره این باغ‌ها در مقابل مرکز شلوغ شهر با قلعه‌های بلند و مساجد چوبی‌اش بسیار دیدنی است. در هوای معتدل تابستانی، به این دیدنی‌ها طعم غذاهای کشمیری و حال و هوای آرامگاه عیسی مسیح هم اضافه می‌شود و یکی از برترین جاذبه‌های گردشگری شبه قاره هند را می‌سازد.

پر طرفدارترین منطقه سرینگار، دریاچه آرام و جذاب دال است.

5. جزیره چهار چنار

جزایر چهار چنار در دریاچه دال واقع شده است. این جزایر در واقع مجموع چهار جزیره هستند که سه تای آنها از هم مجزاست. در دو تا از این جزیره‌ها درخت‌های چنار زیبایی وجود دارد. دلیل نامگذاری این جزیره‌ها به این نام وجود 4 درخت چنار در هر گوشه جزایر است. می‌گویند برادر اورنگ زیب، شاه گورکانی، این جزایر را به این شکل ساخته و مقبره حضرت بل هم در جزیره دوم قرار گرفته است. چنار درختی بادوام و متعلق به مناطق شرقی هیمالیاست. این درخت به دلیل دوام زیادش بیشتر در باغ‌ها استفاده می‌شود. به علاوه، بر اساس طب سنتی درخت چنار خواص درمانی زیادی هم دارد.

درخت‌های چنار در جزیره.

6. سونمارگ (Sonamarg)

سونمارگ یعنی «دشت طلایی» نامی ‌برازنده این دره بی‌نظیر. دور تا دور این منطقه را قله‌های بلند و نوک‌تیز گرفته و مناظر آن شبیه به مناظر فیلم اشک‌ها و لبخندهاست. در این منطقه می‌توانید به راحتی قدم بزنید و از مناظر لذت ببرید. اگر اهل پیاده‌روی‌های طولانی‌تر هستید، یادتان باشد سونمارگ نقطه پایان (یا شروع) مسیر ترکینگ هفت دریاچه است. حتی ممکن است فصلی به این منطقه سفر کنید که بتوانید به مسیر پیاده‌روی زائرین بودایی بپیوندید. این مسیر در 15 کیلومتری شرق سونمارگ قرار دارد.

پیاده‌ روی در سونمارگ به یادماندنی خواهد بود.

 

7. معبد شانکاراچاریا (Shankaracharya)

این معبد کوچک شیوا در بالای تپه جنگلی شانکاراچاریا قرار گرفته. مصالح به کار رفته در ساختمان این معبد بلوک‌های سنگی بزرگ قدیمی ‌و خاکستری‌رنگ هستند. معبد شانکاراچاریا در گذشته با نام تخت سلیمان شهرت داشت و امروز به نام فرزانه‌ای خوانده می‌شود که در سال 750 بعد از میلاد تفکر روشنگری را به این منطقه آورد. طبق نشانه‌های موجود در این معبد، ساختار بنای هشت ضلعی آن به قرن پنجم بر می‌گردد و قدمت خود منطقه از این هم بیشتر است. طبق ادعایی اثبات نشده، بازسازی معبد قبلی را حضرت مسیح و سنت توماس انجام داده بودند.

 معبد شانکاراچاریا در گذشته با نام تخت سلیمان شهرت داشت و امروز به نام فرزانه‌ای خوانده می‌شود.1397/03/09 | کد مطلب: 4158
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
سپیده اقتداری

کارشناس ارشد فلسفه هنر، مترجم و ویراستار، علاقه‌مند به خواندن و نوشتن.


ترجمه آزاد: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.