تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

تولد صادق هدایت

نمی دانم چطور است بعضی اشخاص به اولین برخورد، جان در یک قالب می شوند، به قول عوام جور و اخت می آیند و یک بار معرفی کافی است تا یک دیگر را هیچ وقت فراموش نکنند. بخشی از داستان کوتاه « دن ژوان کرج» اثر صادق هدایت را خواندید. صادق هدایت، نویسنده، مترجم و روشنفکر ایرانی بود. او را در کنار محمدعلی جمال‌زاده، بزرگ علوی و صادق چوبک، به عنوان یکی از پدران داستان‌نویسی نوین ایرانی می‌شناسند.

زندگینامه صادق هدایت

صادق هدایت در 28 بهمن سال 1281 در تهران به دنیا آمد. در ادامه زندگی‌اش برای تحصیل به بلژیک رفت اما به دلیل ذوق ادبی‌اش رشته مهندسی را ادامه نداد و سال بعد راهی فرانسه شد و تا سال 1308 در آنجا ماند. در همین سال‌ها بود که  به قصد خودکشی خود را به رود "سن" انداخت اما ماهیگیری نجاتش داد. روایت این ماجرا را صادق هدایت بعدها با نام «یادداشت های یک دیوانه» در داستان «زنده به گور» نوشت. سال بعد از این ماجرا به تهران برگشت و به تالیف و نوشتن آثارش، که در فرانسه آغاز کرده بود، ادامه داد. در ضمن نویسندگی، بر خلاف علاقه‌اش به کار دولتی نیز مشغول شد؛ ابتدا در بانک ملی و بعد در اداره اقتصاد و مدتی بعد در اداره موسیقی کشور. او در این سالها سفری هم به هند کرد و زبان "فارسی میانه" را آموخت. تا سال 1329 اتفاقات مختلفی برای این نویسنده افتاد تا در نهایت سفری بی بازگشت به فرانسه کرد. او در فرودین سال 1330 در پاریس، شیر گاز اتاقش را باز کرد و به زندگی خود پایان داد.

صادق هدایت در 28 بهمن سال 1281 در تهران به دنیا آمد.

آثار صادق هدایت

از صادق هدایت آثار مختلفی به جا مانده که به طور کلی می توان آن‌ها را در پنج موضوع طبقه بندی کرد: داستان، ترجمه، تحقیق، نمایشنامه و سفرنامه. از داستان‌های معروف او می‌توان زنده به گور که نخستین مجموعه داستان اوست و بوف کور به عنوان مهمترین اثر هنری‌اش که شهرت جهانی یافته را نام برد. اثر معروف سفرنامه صادق هدایت «اصفهان نصف جهان» است که در چاپ‌های بعدی با نمایشنامه «پروین دخترساسان» یک جا به چاپ رسیده. روایت‌های مختلفی وجود دارد که می‌گویند صادق هدایت نوشته های دیگری نیز داشته که پیش از اقدام به خودکشی همه آن‌ها را سوزانده است.

در روز تولد صادق هدایت این کارهای ساده را امتحان کنید:

  • یکی از آثار او را بخوانید.
  • درباره داستان زندگی او و علت خودکشی‌‌اش تحقیق کنید.
  • به نظرتان چه مواردی او را به نویسنده تاثیرگذار تبدیل کرده؟
1397/11/27 | کد مطلب: 4461
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
پرستو صاحبی

طراح، کوهنورد، علاقمند به نویسندگی، عاشق طبیعت و حیوانات...  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.