تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

روز جهانی مادر

بعضی روزها درتقویم بهانه‌ای هستند برای یادآوری یک رویداد یا گرامی داشتن فردی در زندگی‌مان. یکی از آن روزها روز جهانی مادر است که هر ساله این روز متعلق به تمام مادران دنیا است. آیا می‌دانید این روز چه تاریخی است؟ از تاریخچه آن و علت انتخاب آن روز چیزی می‌دانید؟ به نظرتان چطور میتوان روز مادر را گرامی داشت؟ در ادامه مطلب به شما خواهیم گفت.

تور تونس

پیشینه روز جهانی مادر

تاریخچه روز جهانی مادر به قرن نوزدهم برمی‌گردد. در نخستین سال‌های دهه ۱۸۵۰، یک فعال امور زنان به نام «اَن ریوس جارویس»، انجمن‌هایی با نام فعالیت‌های روز مادر تشکیل داد. هدف این انجمن‌ها، کمک به سربازان مجروح جنگ بود. بعد از جنگ، جارویس و دیگر زنان این انجمن‌ها، روز دوستی مادران را راه انداختند، هدف این انجمن‌ها کمک به صلح و نزدیک کردن دشمنان سابق به همدیگر بود. یکی از زن‌های فعال در این انجمن‌ها، به نام «جولیا وارد هاو» در سال ۱۸۷۰، بیانیه روز مادر را منتشر کرد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت، جان کلام این بیانیه این بود که زنان نقش سیاسی فعال‌تری برای ترویج صلح به عهده بگیرند. دختر جارویس، به نام «آنا جارویس»،  بعد از مرگ مادرش، تلاش‌های بسیاری برای برگزاری این روز کرد. در نهایت رئیس جمهور وقت آمریکا (وودرو ویلسون) به صورت رسمی دومین یکشنبه ماه می را از سال ۱۹۱۴، روز مادر اعلام کرد. از آن روز به بعد هر ساله 12 می را به عنوان روز جهانی مادر جشن می‌گیرند.

این روز فرصت خوبی است تا با حقوق مادران بیشتر آشنا شویم.

چرا روز جهانی مادر؟

روز مادر در کشورهای مختلف به صورت ملی و مناسب‌های سنتی یا مذهبی نیز جشن گرفته می‌شود. مثلا در ایران روز تولد دختر پیامبر اسلام را روز مادر می‌دانند. در کشورهای اروپای شرقی همان روز جهانی زن، یعنی 8 مارچ را به عنوان روز مادر جشن می‌گیرند. در برخی از کشورهای کاتولیک نیز روز تولد مریم مقدس را روز مادر می‌دانند. روز مادر را هر روزی که بدانیم مهمترین هدف آن گرامی داشتن مادران و روزی برای تجلیل آنان است.

چطور روز جهانی مادر را جشن بگیریم؟

این روز فرصت خوبی است تا با حقوق مادران بیشتر آشنا شویم و درباره کلیشه‌های ذهنی‌مان از جایگاه مادر کمی تجدید نظر کنیم. این روز فرصت خوبی است تا اگر مادرتان را در کنارتان دارید، با او وقت بگذارید و پای حرف‌هایش بنشینید.  

در روز جهانی مادر این کارهای ساده را امتحان کنید:

  • راجع به حقوق مادران در دنیا تحقیق کنید.
  • اگر مادرتان را در کنارتان دارید، نگذارید این روز هیچ کاری در خانه انجام دهد.
  • این روز، مادرتان را به سفری دعوت کنید.
  • اگر مادرتان را از دست دادین در این روز به خانه سالمندان و مادران تنها سر بزنید.

تور نپال1398/02/14 | کد مطلب: 4511
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
پرستو صاحبی

طراح، کوهنورد، علاقمند به نویسندگی، عاشق طبیعت و حیوانات...


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
محسن
1398/03/22 07:57
از اطلاعات مفید شما سپاسگزارم.
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.