تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

10 جشنواره پاییزی معروف در ژاپن

بهترین فصل سفر به ژاپن درست آن زمانی است که شما از سفرتان لذت می‌برید و می‌توانید زیبایی‌های این کشور را بهتر ببینید. اگر دوست ندارید در زمان شلوغی‌های جشنواره شکوفه گیلاس در ژاپن باشید، پاییز این سرزمین را از دست ندهید. پاییز، هوا عالی است، صف دیدن جاذبه‌ها خلوت‌ترند، برگ‌های رنگارنگ پاییزی به ژاپن جلوه‌ای دیگر بخشیده‌اند و فستیوال‌های به‌یادماندنی ژاپن، انتظارتان را می‌کشد.

تور ژاپن

چرا پاییز به ژاپن سفر کنیم؟

ژاپن سرزمین آفتاب تابان، در هر فصلی، می‌داند چطور میزبان مردم و گردشگران باشد. اگر ژاپن را به فصل بهار و شکوفه‌های گیلاس آن شناخته‌اید، دست نگه دارید. گردشگران بسیاری معتقدند که تور پاییزی ژاپن به اندازه بهار آن جذاب است. چراکه این کشور از اواسط اکتبر تا اوایل دسامبر (تقریبا از شهریور شروع شده و تا آبان ماه ادامه دارد) پر از درختان رنگارنگ پاییزی می‌شود. علاوه بر شهرها، باغ‌های ژاپنی، روستاها و جزایر ژاپن نیز در فصل پاییز جذابیت‌های خود و ارزش دیدن دارند. هم‌چنین دراین زمان از سال، ژاپن میزبان فستیوال‌های متعددی خواهد بود که به آنها «اوماتسوری» می‌گویند. در این مقاله از وبلاگ دالاهو بیشتر درباره 10 فستیوال جذاب در ژاپن برایتان گفته‌ایم.

1- جشنواره اتسوکیمی یا تسوکیمی otsukimi

«اتسوکیمی» در لغت به معنای تماشا یا نگاه کردن به ماه است. این فستیوال ژاپنی  در مدح و ستایش این شگفتی‌ طبیعت، (ماه پاییزی) برگزار می‌شود. مردم ژاپن از زمان‌های قدیم، معتقد بودند که در سپتامبر، ماه در درخشان‌ترین حالت خود است؛ به همین منظور در این جشنواره، زیبایی ماه را جشن می‌گیرند.منطقه‌ای که در آن مشاهده ماه انجام می‌شود معمولاً با «چمن پامپاس» تزئین شده‌است و تصور می‌شود که این کار منطقه را از شر شیاطین محافظت می‌کند.

در این جشنواره ژاپنی می‌توانید شیرینی‌های خوشمزه بخورید


آداب و رسوم اتسوکیمی شامل تزئین خانه‌ها، خوردن شاه‌بلوط و نوعی کوفته برنجی به نام تسوکیمی دانگو، (شیرینی ژاپنی شبیه به موچی) است. ژاپنی‌ها معتقدند خوردن آن‌ها در شب ماه کامل، باعث سلامتی و شادی در سال آینده می‌شود. فستیوال اتسوکیمی راهی عالی برای تجربه معنای قدمت این سنت است. اکنون این جشنواره در ژاپن آنقدر محبوب است که برخی از مردم آن را برای چندین شب تکرار می‌کنند.

2- جشنواره پاییزی تاکایاما Takayama

جشنواره تاکایاما که یکی از زیباترین فستیوال‌های ژاپن به حساب می‌آید؛ اوایل اکتبر پس از برداشت محصول در«زیارتگاه هاچیمان» برای شکرگزاری، برگزارمی‌شود. به همین خاطر به نام «هاچیمان ماتسوری» هم شهرت دارد. این جشنواره پاییزی یکی از برترین فستیوال‌های ژاپن است.

عروسک خیمه شب‌بازی ژاپن نیز در جشنواره‌های آن شرکت می‌کند


در این فستیوال پاییزی یاتای‌ها (شناورهای بلند تزئین شده) با عروسک‌های کاراکوری، که عروسک های خیمه‌شب بازی سنتی ژاپن هستند؛ در بین جمعیت به حرکت درمی‌آیند. علاوه بر این، کل صحنه نمایش و فستیوال هم با فانوس‌های کاغذی رنگارنگ تزئین می‌شود.

3-جشنواره فانوس نیهونماتسو Nihonmatsu Lantern

جشنواره فانوس نیهونماتسو در اولین شنبه، یکشنبه و دوشنبه اکتبر هر سال برگزار می‌شود. نکته‌ی برجسته جشنواره، راهپیمایی شناورها در شب اول است.7 شناور بزرگ که با فانوس‌ها تزئین شده، مملو از مردم محلی در شهر راه افتاده و در حین حرکت با نواختن طبل تایکو و موسیقی، خیابان‌های به سمت معبد نیهونماتسو را پرمی‌کنند.

جشنواره‌های ژاپن با نمادها و زرق و برق فراوانند


منظره‌‌ی 3000 فانوس که به شناورها وصل شده‌اند، یکی از زیباترین قسمت‌های این فستیوال پرجنب و جوش است. زیرا هر شناور موسیقی خاص خود را دارد. اگر قصد رزرو تور پاییزی ژاپن را دارید این جشنواره را از دست ندهید.

4-جشنواره جیدای ماتسوری Jidai Matsuri

جشنواره جیدای، یک رژه‌ی بزرگ است که در 22 اکتبردر کیوتو برگزار می‌شود. در این فستیوال مردم از کاخ امپراطوری ژاپن به مقصد معبد هیان حرکت می‌کنند. هدف از برگزاری «جیدای ماتسوری» کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ ژاپن است.

در جشنواره جیدای می‌توانید چیزهای زیادی درباره تاریخ ژاپن بیاموزید


در این فستیوال، مردان، زنان و کودکان با لباس‌های گوناگون و سنتی در خیابان‌های کیوتو، بخشی از فرهنگ غنی ژاپن را به نمایش می‌گذارند. اگر قصد شرکت در این مراسم را دارید؛ در جریان باشید که عبور از این راهپیمایی حدود دو ساعت طول می‌کشد.

Shichi-Go-San- 5جشنواره شیچی - گو- سان

جشنواره شیچی-گو-سان، یک مراسم سنتی ژاپنی برای کودکان سه، پنج و هفت ساله، است که هر ساله در 15 نوامبر برگزار می‌شود. خانواده‌هایی که دارای فرزندان هفت، پنج یا سه ساله هستند، از زیارتگاه یا معبدی دیدن می‌کنند تا برای رشد و شکوفایی کودک خود دعا کنند.

جشنواره‌های ژاپنی سنت‌ها و حتی ترس‌های کهن را یادآوری می‌کنند

این سنت زمانی آغاز شد که مرگ و میر کودکان بسیار زیاد بود. به صورت کلی اعداد فرد در ژاپن نماد خوش شانسی تلقی می‌شوند؛ اما در این جشنواره سنین سه، پنج و هفت به‌عنوان مراحل رشد کودک در نظر گرفته می‌شوند. اگر حوالی 15 نوامبر در ژاپن باشید، خانواده‌ها و رژه‌هایی را در سرتاسر کشور خواهید‌دید که در آن کودکان با لباس‌های محلی آمده‌اند و این سنت را جشن می‌گیرند.

6- جشنواره توری-نو-ایچی Tori-no-Ichi

جشنواره توری-نو-ایچی یکی دیگر از فستیوال‌های ژاپن است که در زیارتگاه‌ها و معابد سراسر کشور در سه روز جداگانه از ماه نوامبر برگزار می‌شود تا مردم موفقیت و رونق در تجارت را آرزو و شکرگزاری کنند.

جشن شکرگزاری محصولات، از بهترین فستیوال‌های ژاپن است


این فستیوال که در نیمه شب روز خروس جشن گرفته می‌شود، متشکل از صاحبان مغازه‌های مختلفی است که چنگک می‌فروشند. این چنگک‌ها از جنس بامبو هستند و به زیبایی تزئین شده‌اند. مردم ژاپن معتقدند که این چنگک‌ها شادی و رفاه را به ارمغان می‌آورند. ظاهراً روش سنتی خاصی برای خرید چنگک‌ها وجود دارد که از سالیان گذشته منتقل شده‌است.

7- جشنواره کیشیوادا دانجیری Kishiwada Danjiri Matsuri

شهر کوچک کیشیوادا، هر سال در اواسط سپتامبر بزرگ‌ترین جشنواره‌ی دانجیری ماتسوری (جشنواره شناورها) را در ژاپن برگزار می‌کند که یکی از مهیج‌ترین فستیوال‌های ژاپن است. مردم درحالی‌ که دانجیری (قایق های چوبی) را روی دستان خود حمل می‌کنند، در سطح شهر رژه می‌روند. در بالای هر دانجیری یک دایکوگاتا (رهبر هر تیم) می‌رقصد و گروه را راهنمایی می‌کند. هر گروه با نهایت سرعت، تلاش می‌کند قایق خود را پیش‌ ببرد. در این جشنواره تیم‌های هر محله گرد هم می‌آیند تا با این قایق‌ها در خیابان‌های شهر مسابقه دهند.

فستیوال‌های ژاپن پر از حرکت و جنبش هستند

8- جشنواره کیچی جوجی Kichijoji Autumn Festival

دومین هفته ی ماه سپتامبر زمان برگزاری یکی از جذاب‌ترین جشنواره‌های پاییزی ژاپن است. هزاران نفر از سرتاسر توکیو به منطقه کیچی جوجی می‌آیند تا شاهد فستیوال کیچی جوجی باشند. در این فستیوال مردم ماکت کوچکی از نیایشگاه میکوشی را بر دوش‌شان حمل می‌کنند و در سرتاسر شهر می‌برند.

پاییز، فصل رنگارنگ برای فستیوال‌های ژاپن است

مردم به این ترتیب فرارسیدن فصل پاییز را جشن می‌گیرند. این فستیوال یکی از مشهورترین جشنواره‌های پاییزی ژاپن است و توریست‌ها و گردشگرانی که به ژاپن سفر می‌کنند برای شرکت در این فستیوال پرهیجان به توکیو می‌آیند.

تور خارجی

9- جشنواره پاییزی غذای ساپورو Sapporo Autumn festival

جزیره ی هوکایدو یکی از مقاصد مورد علاقه‌ی گردشگران در تور ژاپن است. اگر عاشق آشپزی و فرهنگ غذا‌های محلی ژاپن هستید پیشنهاد می‌کنیم حتما در ماه سپتامبر سری به این جزیره بزنید. یکی از جذاب‌ترین جشنواره‌های پاییزی ژاپن، فستیوال ساپورو است. در این جشنواره غذاهای دریایی و طیف وسیعی از محصولات کشاورزی و تازه به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود.

اگر اهل شکم‌گردی هستید، پاییز ژاپن را از دست ندهید

10- جشنواره کونچی ناگازاکی Nagasaki Kunchi Festival

مطمئنا یک‌ بار نمایش رقص اژدها در خیابان‌های ژاپن را از تلوزیون دیده‌اید. جشنواره ی کونچی ناگازاکی جشنی است که از روز هفتم تا نهم اکتبر در شهر ناگازاکی برگزار می‌شود و جنبه‌های مختلف فرهنگ را در خود جای ‌داده‌ است. از جذابیت‌های این نمایش اجرای رقص توسط گروه‌هایی است که نماینده مناطق مختلف شهر ناکازاکی هستند. هر منطقه تنها هر هفت سال یک بار در آن شرکت می‌کند، بنابراین این جشنواره حتی برای بینندگان معمولی نیز هربار تازگی دارد. ناگازاکی دقیقا به خاطر رقص اژدهایی مشهور است.

رقص اژدها از جذابیت‌های تور ژاپن در پاییز است

تور خارجی پاییزی ژاپن با دالاهو

بی‌تردید ژاپن در پاییز، یکی از جذاب‌ترین کشورها به شمار می‌رود. بنابراین اگر قصد سفر دارید، می‌توانید تور خارجی پاییزی ژاپن را نیز بررسی کنید. برای ثبت‌نام در تور ژاپن و دریافت ویزای ژاپن، دالاهو همراه شماست.جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه‌های سفر و زندگی در ژاپن و ثبت‌نام در تور، با ما تماس بگیرید.1402/04/18 | کد مطلب: 4863
حانیه روح الهی
دبیر زیست شناسی، نویسنده، بلاگر و علاقه مند به تولید محتوا و کتاب


  • به اشتراک بگذارید:تورهای مرتبط با این موضوع کدام هستند؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
سهیل
1402/05/12 20:06
مرسی عالی بود
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/05/14 10:19
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین، مطلب را مطالعه کره و نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتین.

با تشکر از پیام شما

برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.