تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
دردسرهای همراه نشدن راهنمای ماهر با گردشگران

بهمن دو گردشگر آلمانی را در دماوند گرفتار کرد

یک گروه از گردشگران آلمانی هنگام اسکی کردن در کوه دماوند با حادثه‌ی بهمن مواجه شدند که بر اثر آن، دو نفر از اعضای گروه مصدوم شدند.

«پنج‌شنبه‌ی گذشته، 26 اردیبهشت‌ماه، یک گروه پنج نفره از گردشگران آلمانی با همراهی یک خانم آلمانی‌تبار که مدعی بود راهنما و پزشک کوهستان است، برای صعود و اسکی به قله‌ی دماوند عازم شدند؛ اما گروه پس از آن‌که نتوانست به قله صعود کند، با تصمیم شخص به اصطلاح راهنما، قرار شد از سمت آبشار یخی، اسکی کند؛ اما به دلیل ناآشنا بودن راهنمای همراه گروه با مسیر و همچین شرایط جوی و برف منطقه، چهار نفر از اعضا، در بهمن گرفتار شدند که دو نفر آن‌ها نیز به شدت آسیب دیدند.»

این جریان را مجید درودگر راهنمای کوهستان تشریح کرد و گفت: راهنمای گروه، خانمی آلمانی بود که ادعا می‌کرد راهنما و پزشک کوهستان است. او چند سال پیش به ایران آمد تا به قله‌ی دماوند صعود کند؛ اما در اولین برنامه‌اش موفق نشد. در دومین برنامه همراه من بود که این‌بار توانست به دماوند صعود کند، ظاهرا در ادامه تصمیم می‌گیرد گروهای کوهنورد و گردشگر را از آلمان برای صعود به دماوند بیاورد و خودش هم به عنوان راهنمای کوهستان آن‌ها را همراهی کند.

وی ادامه داد: او در این برنامه‌اش هم که هفته‌ی پیش اجرا کرد، از یک کوهنورد تازه کار به عنوان راهنمای آشنا با مسیر استفاده کرد؛ درحالیکه آن شخص اصلا راهنما نیست و حتا کارت راهنمای کوهستان ندارد.

او اظهار کرد: به دلیل غیرحرفه‌ای بودن و مهارت‌ کم این شخص به عنوان راهنمای کوهستان، گروه هنگام اسکی در ارتفاع حدود 5 هزارمتری دماوند به بهمن دچار شد و دو نفر از آن‌ها نیز به شدت مصدوم شدند، یکی از ناحیه‌ی ستون مهره‌ها که قبلا هم از آن قسمت صدمه دیده بود و دیگری از ناحیه‌ی کتف و دست.

درودگر بیان کرد: منطقه‌ی دماوند هفته‌ی گذشته حدود 70 سانتی‌متر برف تازه داشت که هنوز ماندگار و محکم نشده بود، همین مساله شرایط را برای کوهنوردان و اسکی‌بازها سخت کرده بود؛ اما این گروه بدون توجه به این موضوع در منطقه به اسکی کردن مشغول شد وهمین مساله هم سبب وقوع بهمن شد.

وی ادامه داد: آن خانم هم که ادعا می‌کرد، پزشک کوهستان است، هنگام وقوع حادثه هیچ کاری نتوانسته بود انجام دهد، حتا یک بار هم وضعیت مصدومان را کنترل نکرده بود و شرایط یکی از مصدومان به قدری وخیم بود که سرپرست گروه ضربت، جست‌وجو و نجات و امداد کوهستان هلال‌احمر که به سختی و با هلی‌کوپتر خود را به مصدومان در ارتفاع 4200 متری رسانده بود، می‌گفت؛ اگر نیم ساعت دیرتر رسیده بودند، این مجروح حتما مرده بود، چون در کیسه خواب‌اش، برف و خون یخ‌زده جمع شده بود، افت دمای شدیدی داشت و بدن‌اش هم کاملا ضعیف شده بود و ظاهرا هیچ یک از اعضای گروه متوجه این شرایط وخیم مصدوم نشده بودند.

درودگر در عین حال گفت: این مجروحان با هلی‌کوپتر به بیمارستان میلاد تهران منتقل شده‌اند و حال آن‌ها هم‌اکنون خوب است.

او در ادامه درباره‌ی وقوع چنین حوادثی که در کوهستان برای گروه‌هایی که راهنمای ماهر آن‌ها را همراهی نمی‌کند، اظهار کرد:‌ این شرایط درحالی در کشور اتفاق می‌افتد که ما راهنمای کوهستان قوی کم نداریم؛ ولی همه‌ی آن‌ها کارت راهنمای تور ندارند و نمی‌توانند کار کنند، یک‌سری از افراد هم هستند که در موسسه‌های گردشگری دوره‌های آموزشی مربوط به راهنمای کوهستان را گذرانده‌اند؛ ولی تا زمانی که آن‌ها تجربه‌ی لازم را به‌دست آورند، ما فرصت‌های زیادی را از دست داده‌ایم، باید جایی باشد که این میان هماهنگی‌های لازم را انجام دهد، چون گذراندن دوره‌های آموزشی و آزمون‌ها برای راهنماهای قدیمی و باتجربه سخت است.

وی ادامه داد: هنگام وقوع چنین حوادثی هم نمی‌توانیم مقصر تعیین کنیم. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یکی از متولیان گردشگری و آموزش راهنمایان تور است و از سوی دیگر، فدراسیون کوهنوردی در این کار دخیل است، معمولا هم در دیگر کشورها راهنماهای کوهستان زیرنظر فدراسیون و یا اتحادیه‌های کوهنوری تخصص‌های لازم را به‌دست می‌آورند، نه موسسه‌های گردشگری.

او همچنین درباره‌ی فعالیت‌ اشخاصی که مهارت و تخصص لازم را به عنوان راهنمای کوهستان ندارند، ولی در حال اجرای تور هستند نیز گفت: محدود کردن گروه‌ها در هیچ کجای دنیا امکان‌پذیر نیست، در این باره نمی‌شود کاری کرد و جلوی فعالیت اشخاص غیرمجاز و غیرمتخصص را گرفت؛ ولی می‌توان خدماتی را برای چنین گروه‌هایی ایجاد کرد که از وقوع این رخدادها جلوگیری شود، مثلا تا چند وقت پیش در ایران هلی‌کوپتری برای امداد و نجات کوهستان نداشتیم؛ ولی اخیرا این خدمات اضافه شده، جالب است که این خدمات رایگان داده می‌شود.

منبع:ایسنا1392/02/29 | کد مطلب: 909
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.