تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
60 هزار تومان تخفیف!

مردم سمندر و لاک‌پشت نخرند!

از جهت دیگر، گونه‌های غیربومی یا بومی برای کسب منابع آب و غذا وارد رقابت می‌شوند و نمونه‌هایی که خیلی خوب با شرایط جدید سازگار می‌شوند، در درازمدت گونه‌های بومی را حذف خواهند کرد.

روزهای پایانی سال است و کم‌کم بساط فروش ماهی قرمز در خیابان‌ها پهن می‌شود. چند سالی هست که در کنار این ماهی‌های کوچک و زیبا، سمندر و لاک‌پشت هم پا به ظرف ماهی نوروز مردم گذاشته‌اند. این حیوانات، همه به شکل قاچاق فروخته می‌شوند.

حسین محمدی مدیرکل حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص توصیه‌هایی برای مردم دارد:

چطور می‌توان جلوی فروش موجودات قاچاق را گرفت؟

عرضه و نگهداری این موجودات زنده باید با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست باشد و مهمترین عاملی که می‌تواند موجب کاهش عرضه موجودات شود این است که مردم از خرید آن‌ها خودداری کنند. وقتی تقاضا کم باشد، مسلماً عرضه هم کاهش می‌یابد. همچنین بخشنامه‌هایی به همه استان‌ها فرستاده شده تا با عرضه موجودات قاچاق برخورد شود.

www.dalahoo.com

آیا نگهداری این گونه‌ها می‌تواند خطرآفرین باشد؟

حیواناتی که به بازار عرضه می‌شوند بومی و غیر بومی هستند. ورود گونه‌های غیربومی به دو دلیل می‌تواند خطرآفرین باشد. اول این‌که این موجودات معمولاً از مبادی غیرمجاز وارد کشور می‌شوند، بنابراین دامپزشکی کنترلی روی آن‌ها ندارد و احتمال دارد ناقل بیماری باشند.

از جهت دیگر، گونه‌های غیربومی یا بومی برای کسب منابع آب و غذا وارد رقابت می‌شوند و نمونه‌هایی که خیلی خوب با شرایط جدید سازگار می‌شوند، در درازمدت گونه‌های بومی را حذف خواهند کرد.

با قاچاق جانوران بومی چه مشکلی پیش خواهد آمد؟

سودجویانی که قصد دارند به گونه‌های بومی آسیب بزنند نمونه‌های کمیاب برخی حیوانات را به بازار عرضه می‌کنند که متأسفانه بازار فروش خوبی هم دارند. خزندگان، مارها و بویژه سمندرها از این گونه‌های قاچاق هستند. ما از مردم تقاضا داریم آن‌ها را خریداری نکنند تا این گونه‌ها منقرض نشوند.

ایران1392/12/06 | کد مطلب: 1598
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
آزاده سروستانی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
ناشناس
1396/07/05 14:12
مسخره داری میگی
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.