تگ‌ها
درباره وبلاگ دالاهو
به وبلاگ دالاهو خوش‌آمدید. اینجا بخش متفاوتی از سایت ماست. اگر به دنبال اطلاعات جالب، خواندنی و مفید مرتبط با سفر، ایران و جهان می‌گردید، پس جای خوبی آمده‌اید. از آخرین اخبار داخلی دالاهویی گرفته تا معرفی جاذبه‌های گردشگری و راهنمای سفر را می‌توانید اینجا بخوانید. در وبلاگ دالاهو رابطه‌ی نزدیک‌تری با ما خواهید داشت.

خانه سنتی نگار

دیوارهای خشتی‌اش تکیه‌گاه رهگذران بوده. حصارهای کنگره‌دارش از تابش خورشید آفتاب‌سوخته و دنیادیده شده. باروهای بلندش یورش دشمن و طغیان زاینده‌رود را به چشم دیده. ایوان‌های طاقدارش سایه خنک تابستانی است. ساسانیان در سده پنجم میلادی آن را ساخته‌اند. به دیدنش بیایید. بر دیوارهایش تکیه بزنید. در حصارهایش گرمای آفتاب را لمس کنید. از بالای باروهایش به آسمان بنگرید و در خنکی ایوان‌هایش استراحت کنید. ارگ قورتان در همین نزدیکی است: در اصفهان، در محور غرب ورزنه، کمی آن سوتر از اقامت‌گاه نگار.

نوشته سپیده اقتداری | تاریخ 1396/09/21

اقامتگاه بوم‌گردی کوشک آقا محمد قمصر

بهارنارنج، پونه، نسترن، رازیانه و بابونه؛ این‌ها نام اتاق‌های کوشکی دو طبقه در میان باغی پردرخت است. از میان درخت‌های باغ که می‌گذرید، به ایوان کوشک می‌رسید. انعکاس درخت‌های باغ در نهرهای میان کوشک شبیه رنگ سبز گل‌های پونه است، رنگ خاکی آجرفرش‌ها و دیوارها شبیه غنچه‌های نرم و نباتی‌رنگ بهار نارنج. وارد ایوان که می‌شوید، درهای چوبی اتاق‌ها در دو سمت ردیف شده‌اند. شیشه‌های رنگی درها شبیه رنگ قرمز یاقوتی گل‌های نسترن است. از پله‌ها بالا بروید تا به طبقه دوم کوشک برسید. گرمی نور خورشید در میان نقش‌های آجری دیواره پله‌ها شبیه رنگ زرد میان گل بابونه است. وارد اتاق‌ها که می‌شوید خنکی و سکوت را حس می‌کنید. حال و هوایی که به آرامش دانه‌های رازیانه می‌ماند. شما در کوشک قمصر هستید.

نوشته سپیده اقتداری | تاریخ 1396/09/21

خانه سنتی کلبه آرامش

باستان‌شناس ایتالیایی نگاهی به تصویر کوچک لای کتابش انداخت. چقدر دلش برای خانواده‌اش تنگ شده بود. آماده کار شد. «ای کاش امروز در کاوش‌ها چیزی پیدا کنیم.» به راه افتاد. یکی از روزهای سال 1960 بود. این همه مدت وقتش را در این منطقه تلف کرده بود؟ به کارش ادامه داد. نزدیک ظهر بود. ناگهان چیزی در زیر توده‌های عظیم شن‌های روان چشمش را گرفت. به جستجو ادامه داد: یک شهر کامل! اگر به سیستان و بلوچستان سفر کنید، ‌می‌توانید از این شهر، که امروز نامش دهانه غلامان است، دیدن کنید. دهانه غلامان یک منطقه باستان‌شناختی در سیستان و بلوچستان است. برای تجربه این جغرافیا، و زندگی مردم آن زمان، در بالای تپه‌ای در شهر زهک در همان حوالی به اقامتگاه کلبه آرامش بروید و تمام منطقه را زیر پای‌تان ببینید.

نوشته سپیده اقتداری | تاریخ 1396/09/21

سفارشی برنامه‌ریزی و سفر کنید

 اگر اهل سفرهای دسته‌جمعی هستید و دوست دارید به صورت گروهی سفر کنید، این مطلب برای شماست. در این مطلب شما را با یک امکان جدید در دالاهو آشنا خواهیم کرد تا میزبانی سفرهای گروهی و سفارشی خود را به ما بسپارید، حتی اگر مقصد مورد نظرتان در بین تورهای دالاهو نباشد! باز هم به سادگی و به صورت گروهی می‌توانید از خدمات دالاهو استفاده کنید.

نوشته هانیه کاظمی | تاریخ 1396/09/21

آبشار دارنو کجاست؟

گاهی در مناطق آشنا و شناخته‌شده، دیدنی‌های بکر و بی‌نظیری وجود دارد. خیلی از ما بارها به شهرها و مناطق مختلف استان مازندران سفر کرده‌ایم، ولی احتمالا برخی جاذبه‌های زیبا اما کمتر شناخته‌شده این مناطق را ندیده‌ایم یا حتی از وجود آنها بی‌خبریم. شاید تعجب کنید اگر بدانید کمی‌ آن‌طرف‌تر از شهرهای آشنایی مانند چالوس و نزدیک نوشهر یک مجموعه آبشار بسیار زیبا وجود دارد و به راحتی می‌توان از آن‌ها دیدن کرد. این مطلب برای سفر به منطقه آبشارهای دارنو به شما کمک می‌کند.   

نوشته سپیده اقتداری | تاریخ 1396/09/21