تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

دنا و سی سخت

رقص نور و نسیم
32 رای شما هم امتیاز بدهید!
دنا و سی سخت
رقص نور و نسیم

خفر تا مارگون کجاست؟

روستای خفر در شهرستان سمیرم و در دل کوه دنا قرار گرفته است. این روستای ییلاقی یکی از مناطق گردشگری مهم منطقه محسوب می‌شود. در این روستا و اطراف آن جاذبه های بسیاری برای دیدن وجود دارد. یکی از مناطق نزدیک به خفر روستای مارگون و آبشار معروف آن است. راه دسترسی به این آبشار، برخلاف بسیاری از آبشارها، چندان دشوار نیست. آبشار در در‌ه‌ای شیب‌دار قرار گرفته و گردشگرهای زیادی برای دیدنش به این منطقه سفر می‌کنند.

 

دره و برکه کوه گل: کوه گل جزو مناطق کوهستانی دنا و نزدیک شهر سی سخت است.

 چرا خفر تا مارگون خاص است؟

موقعیت اقلیمی و جغرافیایی روستای خفر بسیار منحصر به فرد است و همین امر باعث شده تا جاذبه‌های مهم و کم نظیری در این منطقه ایجاد شود. آنچه بیش از همه روستای خفر را از سایر مناطق متمایز می‎کند قرار گرفتن آن در کوهپایه قله‌های دناست. این موقعیت مکانی خفر را به یکی از مقاصد محبوب در میان کوهنوردان و طبیعت‌گردان تبدیل کرده است. این روستا آبشاری هم به همین نام دارد و در مسیر بازدید از آن و رسیدن به روستای مارگون دیدنی های بسیاری خواهید دید. اما شاید یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این منطقه آبشار مارگون باشد: آبشاری در کنار درختان جنگلی که در داخل تنگه دیدنی مارگون و در دل کوه جاری است. این آبشار جزو بلندترین آبشارهای چشمه‌ای ایران است.

 

مسیر زیبای روستای مارگون.

مارگون، آبشاری که در دل کوه جاری است.

در خفر تا مارگون چه می‌بینیم؟

روستای خفر بافت نسبتا متمرکزی دارد. خانه‌هایی که در این روستا می‌بینید اغلب معماری سنتی دارند و با خشت و سنگ و چوب ساخته شده‌اند. قدم زدن روی سنگفرش‌های روستا و گپ و گفت با مردم مهمان نواز آن حتما خاطره ای آرامش‌بخش و به یادماندنی در ذهن‌تان ثبت خواهد کرد. در سفر خفر و مارگون باید منتظر تماشای دیدنی های زیادی باشید آبشار خفر: این آبشار در فاصله کمی از روستای خفر قرار گرفته و روی دامنه های دنا جاری است. ارتفاع این آبشار به 50 متر نمی رسد اما ترکیب وزش نسیم خنک و قطره های درخشان آب و دورنمای دیدنی آبشار تصویری زیبا در ذهن نقش می زند. دره و برکه کوه گل: کوه گل جزو مناطق کوهستانی دنا و نزدیک شهر سی سخت است. یکی از زیباترین جاذبه های این منطقه برکه کوه گل است که در میان دره قرار گرفته و آب آن از برف های ارتفاعات دنا تامین می شود. آبشار و جشمه نمک نول: آبشار نمک نول در انتهای کوه گل قرار دارد و آبی که از آن جاری می شود به رودخانه کول گل می پیوندد. این منطقه به تنگ نمک هم مشهور است. چشمه میشی: این چشمه در نزدیگی شهر سی سخت قرار دارد و از برف قله های کوه دنا سرچشمه می گیرد. این چشمه جزو پرآب‌ترین و خنک‌ترین چشمه های زاگرس است. آبشار مارگون: این آبشار جزو پرآب ترین و مرتفع ترین آبشارهای چشمه ای ایران است. آب مارگون از چشمه هایی تامین می شود که از بدنه دیواره صخره ای کوه بیرون می ریزند.

 

برکه کوه گل، در میان دره قرار گرفته و آب آن از برف های ارتفاعات دنا تامین می شود.

آبشار خفر، روی دامنه های دنا جاری است.

 

کِی به خفر تا مارگون برویم؟

بهار و تابستان فصل رونق گردشگری در خفر و مارگون است. این روستاها جزو مناطق ییلاقی به شمار می روند و به همین جهت بهتر است نیمه گرم سال را برای سفر به آنها انتخاب کنید. در فصل بهار آب و هوای این مناطق کوهستانی و خنک است و دشت ها و طبیعت اطراف آنها کم کم سرسبز می شوند. در تابستان هوای منطقه گرم است اما در ارتفاعات هوای خنک تری را تجربه خواهید کرد. خفر و مارگون زمستان های سر و پربرفی دارند و برودت هوا در آنها بسیار بالاست.

در سفر به خفر تا مارگون چه چیزهایی با خود ببریم؟

برای رفتن به خفر تا مارگون سبک سفر کنید. حتما کفش مناسب پیاده‌روی و کوه‌پیمایی بپوشید. در این سفر قرار است از کنار آبشار و رودخانه بگذرید، پس لباس مناسب بپوشید یا یک دست لباس اضافه به همراه داشته باشید که در برابر رطوبت شما را محافظت کند. یادمان باشد خفر تا مارگون روستاهای بکر و زیبای کشورمان هستند، فقط ردپای‌ مهربانی‌مان را در این مناطق دیدنی به جای بگذاریم و با به همراه داشتن کیسه زباله مراقب طبیعت ارزشمند آن باشیم.

 تجربه مسافران
شما می‌توانید 77 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 3 بار اجرا شده‌است. مشاهده سوابق
سوالات متداول "دنا و سی سخت"
جهت مشاهده سوالات متداول همسفران و پاسخ‌های مربوط به تور «دنا و سی سخت» اینجا را کلیک نمایید.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
بتول
1401/03/16 11:48
باسلام،درجه سختی تور را لطفا اطلاع دهید
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/03/28 16:44
دوست عزیز
سلام

هر رزمان این تر روی سایت بارگذایر شود حتما درجه سختی داخل صفحه ذکر خواهد شد.

با تشکر از پیام شما