تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

آبشارهای گلستان

آبشار زیارت تا آبشار لوه
24 رای شما هم امتیاز بدهید!
مــشاهــده هــمه تــورها

آبشارهای گلستان کجاست؟

جاذبه‌های گردشگری استان گلستان کم نیستند در این میان آبشارهای گلستان بسیار چشم‌نوازند. گلستان استانی بسیار خوش آب و هوا در عین حال بسیار سرسبز در میان استان‌های شمال ایران است. هر چند این استان شمالی کشور دریا ندارد اما به خاطر آب و هوای مطلوبش در تابستان و جنگل‌ و آبشارهای بسیار زیبایش گردشگران بسیاری را در فصول مختلف سال به سمت خود می‌کشاند. از معروف‌ترین آبشارهای گلستان می‌توان به آبشار لوه، آبشار آق‌سو، آبشار آدامچاغران، آبشار باران‌کوه و آبشار زیارت اشاره کرد. 

 

قدم زدن در میان درختان جنگل گلستان تجربه دلربایی خواهد بود.

در آبشارهای گلستان چه می‌بینیم؟

  • آبشار آدامچاغران و آبشار آق سو:

برای دیدن دو تا از زیباترین آبشارهای گلستان، آبشار آدامچاغران و آبشار آق سو، باید راهی شرق گلستان  شویم. برای ورود به این استان از روستایی تماشایی می‌گذریم: تنگراه. این روستا در نقطه تلاقی سه استان خراسان، گلستان و سمنان قرار گرفته است. روستای تنگراه را کوه‌ها، رودخانه و جنگل احاطه کرده‌اند و منظره بی‌نظیری دارد. برای دیدن  آبشارهای آق ‌سو تا آدامچاغران کافیست کمی از این روستا فاصله بگیریم. طبیعت گلستان نسبت به سایر نقاط شمال ایران بکرتر است. درخت‌های جنگلی سر به فلک کشیده و آبشارهای بی‌شمار گلستان را منحصر به فرد کرده. در این استان، اقوام مختلفی زندگی می‌کنند که بیشتر آن‌ها را اقوام ترکمن و مازندرانی تشکیل می‌دهند. گذر از میان درختان درهم تنیده، تنفس هوای تازه و گوش سپردن به آوای آبشار همه رویاهایی هستند که در سفر به آدامچاغران تا آق‌سو به واقعیت تبدیل می‌شوند. معاشرت با اقوام ترکمن و آشنایی با موسیقی این ناحیه از دلایل دیگری است که باید به این مناطق سفر کرد.

شاید نام‌های آدامچاغران و آق‌ سو نظر شما را هم جلب کرده باشد؛ آدامچاغران اسمی ‌ترکمنی است و به معنای «صداکننده آدم». آق سو نیز به زبان آذری یعنی آب سفید. مقصد نخست ما، در این سفر، آبشار آدامچاغران است. در فاصله‌ای نه چندان دور از تنگراه، به تفرجگاهی می‌رسیم که تنگه گل نام دارد. از همین جا مسیر پیاده‌روی آغاز می‌شود. از میان جنگل‌ها و درختان سر به فلک کشیده می‌گذریم تا به آدامچاغران برسیم. این آبشار از دل صخره‌ای بلند سرچشمه می‌گیرد و با شتاب خود را به زمین می‌رساند؛ به صدای آن گوش بسپارید و اگر دوست داشتید تنی به آب بزنید. لذت سفرتان را با اقامت در خانه محلی چندبرابر کنید و خودتان را برای روزی دیگر و هیجانی بیشتر آماده کنید.

آبشار آق سو مقصد دیگر ما در این سفر است. این آبشار در انتهای شرق پارک ملی گلستان واقع شده. تنوع گونه‌های متعدد جانوری و گیاهی و چشمه‌سارهای بی‌شمار از ویژگی‌های منحصر به فرد این پارک است. می‌گویند پارک ملی گلستان نخستین پارکی است که به ثبت ملی رسیده. جایی درست در انتهای شرق این پارک شگفتی طبیعت را خواهید دید. صخره‌های تماشایی که آبشاری پر آب از روی آن می‌گذرد. خزه‌ها روی صخره گسترده شده‌اند و زیبایی آن را چند برابر کرد‌ه‌اند. آب آبشار زلال است و در نهایت از تنگه‌ای زیبا می‌گذرد. برای گذر از این تنگه باید پاها را به آب بزنید. با قدم گذاشتن به درون رودخانه ممکن است خرچنگ‌های خوش‌رنگی هم ببینید.

آبشار آق سو پر از تجربه‌های ناب در طبیعت است.

  • آبشار زیبای لوه از آبشارهای تماشایی گلستان:

آبشار لوه در استان گلستان و نزدیک شهر گالیکش است. اگر از مسیر شاهرود و گرگان حرکت کنیم علاوه بر تماشای مناظر بینظیر جاده و طبیعت بکر استان گلستان امکان تماشای آبشار لوه را نیز خواهیم داشت.  فاصله گالیکش و گرگان ۱۰۸ کیلومتر و فاصله آبشار تا گالیکش هم در حومه این شهر ۲۰ کیلومتر می شود؛ فراموش نکنید که برای رسیدن به گالیکش باید به سمت مینودشت حرکت کنیم تا به گالیکش برسیم و در نهایت به روستایی با نام "لوه" که هم نام آبشار هم هست. در میان آبشار گلستان مسیر دسترسی به آبشار لوه سرراست‌تر و آسان‌تر است. در واقع آبشار لوه مجموعه‌ای از آبشارهاست که آب از مرتفع‌ترین آبشار این مجموعه که حدودا 15متر است به پایین می‌ریزد و در حوضچه‌هایی جمع می‌شود و دورباره به سمت پایین سرریز می‌شود. 

آبشار حوالی گالیکش در استان گلستان است. ارتفاع بلندترین آبشار لوه به 15 متر می‌رسد.

  • آبشار زیارت، آبشار زیبای گلستان:

آبشار زیارت در گلستان و در روستایی به همین نام است. برای رسیدن به آبشار زیارت کافیست به سمت جنوب گرگان حرکت کنیم. بعد از اینکه از جنگل‌های زیبای ناهارخوران عبور کردیم به روستای زیبای زیارت می‌رسیم. مسیر را ادامه می‌دهیم تا به آبشار زیبای زیارت برسیم. نیازی نیست تمام مسیر را تا رسیدن به آبشار زیارت با ماشین طی کنید؛ پیشنهاد  ما این است که ماشین را جایی پارک کنید و مسیر را تا رسیدن به آبشار پیاده بروید. رسیدن به آبشار زیارت تجهیزات خاصی نیاز ندارد. جاده اغلب آسفالته است و بخش‌هایی از آن خاکی است. شیب مسیر هم ملایم است. پیشنهاد ما این است که کفش مناسب پیاده‌روی داشته باشید و اگر در تابستان و فصول آفتابگیر عازم منطقه هستید، حتما کرم ضد آفتاب یا کلاه آفتاب گیر داشته باشید. 

آبشار زیارت در استان گلستان و در روستایی به نام زیارت است.

 

کی به آبشارهای گلستان برویم؟

آبشارهای گلستان در همه فصول زیبایی به خصوصی دارد؛ به خصوص اینکه جاذبه‌های طبیعی استان گلستان آنقدر زیاد هستند که اگر تمام طول سال را برای تماشای طبیعت زیبای آن زمان بگذارید باز هم وقت کم خواهید آورد. آبشارهای گلستان را در تمام فصول می‌توانید ببینید اما در بهار مسیر زیبایی دو چندانی دارد. آبشارهای گلستان در پاییز با وجود برگ‌های پاییزی و طبیعت هزار رنگ گلستان، تماشایی می‌شوند. برخلاف دیگر استان‌های شمالی کشور، استان گلستان در تابستان خیلی گرم نیست و می‌توانید از هوای مطبوع ان لذت ببرید. بنابراین هر زمان برای تماشای آبشارهای گلستان قدم به این مناطق بگذارید شگفت‌زده خواهید شد. 

پاییزهای رنگارنگ گلستان.

در سفر به آبشارهای گلستان با خود چه چیزهایی ببریم؟

برای سفر به آبشارهای گلستان مجهز سفر کنید. در این سفر قرار است از مسیر جنگلی (جنگل‌های ناهارخوران) بگذریم و به آبشارهای زیبای گلستان برسیم. حتما کفش مناسب طبیعت‌گردی یا همان کفش پیاده‌روی بپوشید تا از مسیرهای شیب‌دار و لیز به راحتی بگذرید. شاید خواستید تنی به آب بزنید، پس لباس اضافه به همراه داشته باشد. در نهایت وسایل شخصی و ضروری‌تان را فراموش نکنید. آبشارهای گلستان جزو کم‌تر مناطقی است که هنوز جمعیت به آن هجوم نبرده. حتما کیسه زباله به همراه داشته باشیم و چیزی جز خاطرات خوش به جا نگذاریم.

 تجربه مسافران
شما می‌توانید 726 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 40 بار اجرا شده‌است. مشاهده سوابق

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل