تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

قلعه بالا و رضاآباد

25 رای شما هم امتیاز بدهید!
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل


تورهای داخلی

قلعه بالا تا رضا آباد کجاست؟

قلعه بالا و رضا آباد در استان سمنان واقع شده‌اند. مقصد نخست ما در این سفر روستای قلعه بالا است. این روستا در فاصله اندکی از روستای بیارجمند و در جنوب شاهرود واقع شده. بعد از بازدید از جاذبه‌های قلعه بالا مقصد بعدی‌مان را پیش می‌گیریم: رضا آباد. برای رسیدن به رضا آباد کافیست کمی از بیارجمند و شاهرود به سمت جنوب فاصله بگیریم.

آسمان شب در رضا آباد متحیرکنندس.

چرا قلعه بالا تا رضا آباد خاص است؟

قدم زدن میان خانه‌هایی کاهگلی که پله پله روی هم چیده شده‌اند، گذر از کوچه باغ‌های قدیمی، تماشای آسمان پرستاره کویر، دلایلی هستند که ما را برای سفر به این منطقه متقاعد می‌کنند. آشنایی با آداب و رسوم عشایر، خرید سوغاتی و خوردن غذاهای محلی ویژگی دیگر این روستاهاست که آن‌ها را منحصر به فرد کرده است.

در قلعه بالا تا رضا آباد چه می‌بینیم؟

روستای قلعه بالا

ماسوله را که می‌شناسید؛ قلعه بالا خانه‌هایی کاهگلی مانند ماسوله دارد: خانه‌هایی در دامنه کوه که سقف هر خانه حیاط خانه دیگر است. البته با این تفاوت که پنجره این خانه‌ها رو به مناظر کویری باز می‌شود. تماشای مه و جنگل لذت‌بخش است اما تماشای مناظر کویری نیز در نوع خود تجربه‌ای بی‌نظیر به شمار می‌رود. عبور از کوچه باغ‌های رضا آباد خاطره‌ای به یادماندنی در ذهن‌تان ثبت می‌کند. قناتی از دل این روستا می‌گذرد آدرس آن را بپرسید و زیر سایه چنارهای اطراف آن بنشینید و از موسیقی باد و آب لذت ببرید. محصولات این روستا اغلب گندم، جو، انار، آلو و غیره است. می‌توانید این محصولات بی‌نظیر را به سوغات ببرید. همچنین، اهالی این روستا در تولید نخ ابریشم تبحر دارند و محصولاتی در زمینه سوزن‌دوزی و گل‌دوزی جزو فعالیت‌های آن‌هاست.

از دیگر جاذبه‌های مهم روستای قلعه بالا می‌توان به پارک ملی خارتوران اشاره کرد. این پارک زیستگاه حیوانات و پرندگان نادری مثل یوزپلنگ است. بازدید از این پارک را از دست ندهید.

گشت در بافت زیبای روستای قلعه بالا.

رضا آباد

در فاصله نه چندان دور از پارک ملی خارتوران، روستای رضا آباد قرار دارد. اینجا می‌توانید از راه رفتن روی شن‌های روان و تماشای آسمان پرستاره کویر لذت ببرید. سالانه گردشگران زیادی مسیرهای طولانی را طی می‌کنند تا شب‌های پرستاره کویر این روستا را ببینند. بارش شهابی نیز پدیده‌ای است که، اگر بخت یارتان باشد، می‌توانید در این کویر ببینید.

نمایی از روستای رضاآباد.

کویر رضا آباد در شب بارش شهابی برساوشی.

صنایع دستی ایل چوداری

ایل افغان، که به ایل چوداری (چوبداری) معروف هستند، در روستای رضا آباد ساکن هستند. چادرهایی که این ایل در آن زندگی می‌کنند امتیاز ویژه‌ای دارند؛ این چادرها از موی بز دوخته می‌شوند و امکان خنک شدن هوا در تابستان و گرم شدن آن در زمستان را به وجود می‌آورند. کلاه، کیف دستی، شال گردن، گلیم و دست‌بندهای پشمی از دیگر سوغاتی‌های این ایل است. این صنایع بیشتر از پشم بز و گوسفند درست می‌شوند. از آنجایی که مردم این ایل به دامداری مشغول هستند، می‌توانید محصولات دامی آن‌ها را بخرید.

کی به قلعه بالا تا رضا آباد برویم؟

بهترین زمان سفر به این منطقه، بهار  و پاییز است. در این فصول از زیبایی مناظر و تنفس هوای معتدل لذت ببرید. این روستاها در فصل تابستان گرم و خشک هستند و سفر به آن‌ها با دشواری همراه است.

در سفر به قلعه بالا تا رضا آباد با خود چه چیزهایی ببریم؟

از آنجا که این روستاها جزو مناطق کویری هستند، کلاه، عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب به همراه داشته باشید. همه لوام ضروری و شخصی را در کوله‌ای بگنجانید، کفش راحتی بپوشید و راهی سفر شوید.

یادمان باشد روستای رضا آباد و قلعه بالا جزو اندک روستاهایی هستند که هنوز بکر مانده‌اند؛ مراقب این روستاها باشیم. حتما کیسه زباله به همراه داشته باشیم و چیزی جز ردپای مهربانی به جا نگذاریم.

 


بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل