تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

روستای پلکانی قلعه بالا

روستای قلعه بالا، روستایی پلکانی با رنگ و روی یک دست کاهگلی و کوچه پس کوچه‌های سنگ‌فرش شده است. این روستای تاریخی دارای چشم‌اندازی بی‌نطیر به دیار کویر است.

«قلعه بالا» نام یک روستای زیبا و پلکانی در 140 کلیومتری جنوب شرقی شاهرود و 24 کیلومتری شهر بیارجمند است. ارتفاع بیشتر این روستا نسبت به روستاهای مجاور باعث شده تا نمای کامل بیارجمند از این روستا دیده شود. از آنجائیکه این روستا در کوهپایه‌ها قرار گرفته است، ساخت و ساز مناطق مسکونی، زمین‌های زراعی و باغ‌ها به شکل پلکانی در آمده است.

در روستای قلعه بالا از شلوغی و همهمه چیزی دیده نمی‌شود، تا چشم و گوش کار می‌کند سکوت است که میان خانه‌ها و باغ‌های روستاییان قدم می‌زند. خانه‌های روستای قلعه بالا دارای نمای کاهگلی است. درها و پنجره‌های این خانه‌ها همگی به رنگ نارنجی در آمده‌اند. بافت یک دست این روستا، با کوچه‌های سنگفرش‌ شده و باغ‌های انگور آن هر تماشاچی را حیرت‌زده می‌کند. ترکیب مناظر زیبای کوهستانی و چشم‌اندازهای زیبای سراب‌های کویری، از جلوه‌های طبیعت این آبادی است.

روستای قلعه بالا

یکی دیگر از ویژگی‌های روستای قلعه بالا همجواری آن با پارک ملی توران است. پارکی که در آن می‌توانید به تماشای حیوانات و پرندگان نظیر یوز پلنگ آسیایی، گور خر آسیایی، زاغ بور و … بروید. روستاییان قلعه‌بالا به خوبی از ارزش و اهمیت یوز در سرزمین‌شان خبر دارند و می‌دانند تا زمانی که یوز در توران نفس می‌کشد، گردشگران زیادی به این سرزمین قدم می‌گذراند. به همین علت با آموزش‌هایی که با همراهی و حمایت دفتر کمک‌های کوچک سازمان ملل صورت گرفته است، رابطه‌ای صمیمانه بین محلی‌ها و جانوران این منطقه مثل از یوز، گورخر ایرانی و زاغ بور شکل گرفته است. 

اگر به روستای پلکانی قلعه بالا قدم گذاشتید می‌توانید در خانه‌های کاهگلی آن شب را به صبح برسانید. اهالی میهمان نواز این منطقه با گوشت تازه و نوشیدنی‌های محلی نظیر شربت انگور به جای دوغ و نوشابه از شما پذیرایی خواهند کرد. در اینجا وانت و جیپ روستاییان نیز برای بازدید از منطقه توران در قلعه بالا مهیا است. 

برای گشت‌و‌گذار در روستای قلعه بالا در «تور قلعه بالا تا توران زمین» با دالاهو همسفر شوید.1394/06/23 | کد مطلب: 3055
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
مهناز قاضی

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.