تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

جذابیت‌ رشته‌کوه‌های آلپ

کوهستان آلپ یکی از عظیم‌ترین رشته کوه‌های اروپا محسوب می‌شود که توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند.

کوهستان آلپ یکی از عظیم‌ترین رشته کوه‌های اروپاست که بین «اتریش» و «اسلوونی» واقع در شرق تا «ایتالیا»، «سوئیس»، «لیختن اشتاین»، «آلمان»، «فرانسه» و «موناکو» در غرب گسترده شده است.

قله‌ «بلانک» مرتفع‌ترین قله‌ی کوهستان آلپ است که حدود 4811 متر ارتفاع دارد و در مرز بین ایتالیا و فرانسه واقع شده است. «پیزبرنینا» با ارتفاع 4049 متر مرتفع‌ترین قله‌ی آلپ شرقی می‌باشد.

www.dalahoo.com

قله‌ «روزا» با 4634 متر و اورتلر با 3905 متر، دیگر قلل مرتفع این رشته کوه را تشکیل می‌دهند.

قله‌ «بلانک» اولین بار در سال 1786 فتح شد و تمام 4 هزار قلل دیگر آلپ تا نیمه‌ی نخست قرن 19 میلادی فتح شدند. شخصی به نام «ماترهورن» در سال 1865 آخرین فتح را انجام داد و به عصر طلایی «آلپینیسم» خاتمه بخشید.

لازم به ذکر است که نام انگلیسی آلپ از کلمه ی لاتینی آلپس گرفته شده که با کلمه ی لاتین «آلبوس» به معنای «سفید» مترادف می‌باشد.

www.dalahoo.com

رشته کوه آلپ عارضه‌ای طبیعی است که در نتیجه‌ی برخورد صفحات قاره‌های آفریقا و اروپا بوجود آمده و موجب ناپدید شدن بخش غربی اقیانوس تتیس شد که قبلا در بین این دو قاره قرار گرفته بود.

فشار ناشی از این برخورد موجب خمیدگی و برآمدگی‌هایی شد که از دریای تتیس سر بر آوردند و به سمت شمال رانده شدند. گاهی برخی از این عارضه‌ها بر روی هم سوار شده و گسل‌های چین‌خورده و عظیم را بوجود آوردند.

www.dalahoo.com

آلپ شرقی معمولا بدلیل داشتن ترکیبات سنگی متفاوت، از بخش آلپ شمالی و جنوبی تفکیک می‌شود.

کوهستان آلپ تقریبا 5 آب و هوای مختلف دارد و به همین ترتیب از پوشش گیاهی و جانوری متفاوتی هم تشکیل شده است. سردترین آب و هوا متعلق به بخش‌هایی است که ارتفاعی بیش از 3هزار متر دارند و با لایه های ضخیمی از برف پوشیده شده‌اند؛ بنابراین پوشش گیاهی ضعیفی هم دارند.

www.dalahoo.com

مناطقی که ارتفاعی بین 2هزار تا 3هزار متر دارند سرمای نسبتا کمتری دارند و گلهای وحشی و علف در آن رشد می‌کند.

در ارتفاع 1500 تا 2هزار متر می‌توانید جنگل‌های درختان صنوبر و کاج را ببینید.

در ارتفاع هزار تا 1500 متری درختان بلوط رویش می‌کنند و امکان کشاورزی هم وجود دارد.

www.dalahoo.com

در ارتفاع زیر هزار متر انواع گیاهان و جانوران را خواهید دید که در کنار اهالی دهکده به زندگی ادامه می‌دهند. این زنجیره‌ی قلل باعث می‌شوند که گرمای مناطق پایین دست به بالای کوه‌ها رانده شده و به صورت باران و برف به زمین باز گردند.

به جز مسائلی که در تاریخ و زمین‌شناسی یونانیان و رومیان باستان به آنها اشاره شده، اطلاعات دیگری در مورد ساکنین اولیه‌ی اینجا در دسترس نیست.

www.dalahoo.com

اما اخیرا دانشمندان با آزمایش DNA «میتوکوندریال» به این نتیجه رسیده‌اند که قبیله‌ی «هاپلوگروپ» حدود 12 هزار تا 15هزار سال پیش در جنوب آلپ زندگی می‌کرده‌اند.

همچنین می‌دانیم که در طی جنگ دوم پونیک در 218 سال قبل از میلاد، ژنرال «هانیبال» به همراه لشگری 92 هزار نفری از میان این کوهستان عبور کرده و این برترین دستاوردی است که در جنگ‌های باستانی ثبت شده است. از قرن 6 تا 13 میلادی نیز قبایل آلمانی در این نواحی اقامت داشتند.

www.dalahoo.com

توریست‌های بسیاری در طول تابستان و زمستان به این ناحیه رفت‌و آمد می‌کنند.

در طول ماه‌های دسامبر تا آوریل ورزش‌های زمستانی مانند «اسکی» و «اسنوبرد» در اینجا طرفداران بسیاری دارد.

در طول تابستان اکثرا علاقه‌مندان به کوهنوردی و پیاده‌روی به اینجا می‌آیند.

همه ساله در ماه جولای مسابقات دوچرخه‌سواری «تور فرانسه» به مدت 3 هفته در اینجا برگزار می‌شود.

www.dalahoo.com

اکثر شهرهای آلپ جاده‌های مناسبی دارند و می‌توانید با ماشین در آنها تردد کنید اما جاده‌های نواحی مرتفع حتی در تابستان صعب العبور می‌باشند.

فرودگاه‌های متعددی نیز برای راحتی حال مسافران در اینجا تدارک دیده شده است.

لازم به ذکر است که امکاناتی هم برای ورزش «بانجی جامپینگ» در نظر گرفته شده و می‌توانید از مناظر زیبای این کوهستان معروف نهایت لذت و استفاده را ببرید.

www.dalahoo.com

مناطقی همچون «اینترلیک» در سوئیس و اینسبورک در اتریش در تابستان‌ها بسیار دیدنی و دلربا هستند.

قلعه «نوشوآنستین» بزرگ‌ترین میراث شاه «لودوویک دوم باواریا» می‌باشد که ساخت آن در سال 1868 شروع و در 1892 مدتی پس از مرگ پادشاه، به اتمام رسید.

جالب است بدانید که این قصر با وجود دور افتادگی، سالانه حدود 1.3 میلیون بازدید کننده دارد و از توریستی‌ترین جاذبه‌های اروپا به شمار می‌آید.

www.dalahoo.com

منبع:فارس1392/03/31 | کد مطلب: 1013
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.