تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

شرق بهشت

در شرق استان زیبای گیلان تعدادی از بهترین مقاصد گردشگری وجود دارند؛ فصل تابستان فرصتی مناسب برای بازدید از مناطق خنک تر و ییلاقی شمال کشور است.

اگر روی نقشه ایران دقت کنید در ناحیه شمالی کشور، در منطقه حد فاصل گیلان و مازندران فاصله کوه و دریا به حداقل می رسد، این منطقه زیبا چابکسر نام دارد. محلی که هر آنچه از زیبایی های منطقه خزری توقع دارید را یکجا دارد: کوه، جنگل و ساحل زیبای دریا خزر.

محصولات کشاورزی چابکسر شامل برنج، چای و مرکبات و کیوی است که در بازارهای شمال کشور و کل ایران محبوبیت زیادی دارد و شما می توانید آنها را در چهارشنبه بازار چابکسر تهیه کنید.

سرولات
سرولات از زیباترین ییلاقات کشور است که در سال های اخیر مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی قرار گرفته و به موازات این علاقمندی، طبیعت زیبا و بکر آن نیز دستخوش تغییر و تهاجم شده است.

این روستای زیبا در کنار رود آچی و در 3 کیلومتری چابکسر واقع شده و در دره ای محصور میان قله های البرز شمالی مثل سماموس قرار گرفته است.

عمر سکونت در این روستا به 400 سال می رسد و از قدیم الایام مرکبات، خصوصا پرتقال آن بسیار معروف و مرغوب بوده است.

این ییلاق از معدود مناطق شمالی است که کمترین رطوبت را دارد و نسیمی که از رود آچی می وزد هوای آن را بسیار لطیف و معتدل کرده است.

منظره کشتزارها و روستاهای اطراف از بالای سرولات صحنه ای است که تا مدت ها در ذهن گردشگر باقی خواهد ماند.

سرولات

بقعه ابوجعفر ثار حسن:
در روستای میان ده بقعه سید ابوجعفر واقع شده که آرامگاه برادرزاده ناصر کبیر است. ابوجعفر آخرین بازمانده علویان گیلان است.

از دیگر بقعه های مذهبی چابکسر می توان از شیخ زاهد و امامزاده اسماعیل نام برد.

رودسر:
رودسر اولین شهر استان گیلان است که در گذشته به نام های کوتم یا هوسم شناخته می شده و از قدیم بندری کمابیش فعال بوده است.

شهرستان رودسر از نظر تاریخی نیز دارای اهمیت است از آن جهت که اولین ضرابخانه کشور در زمان شاه عباس صفوی در روستای تمیجان رودسر واقع بوده است.

رودسر، سومین شهر وسیع استان گیلان است، که از شمال به دریای خزر، از جنوب به کوه های البرز، از شرق به چابکسر و از غرب به لنگرود می رسد.

برنج، چای مرکبات و گل گاوزبان رودسر معروف است. صید ماهی نیز در آن رونق دارد و ابریشم رودسر هم مرغوب است.

پیشنهاد ما به شما این است که سفرتان را طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید دیداری هم از یکشنبه بازار رودسر که از معروفترین هفته بازارهای شهرهای شمالی کشور است داشته باشید.

انواع ماهی، مرکبات، برنج، چای، حصیر، ابریشم، گل گاوزبان، لباس محلی قاسم آبادی و هزاران قلم سوغات دیگر را بخرید.

www.dalahoo.com

جواهردشت:
یکی از دیدنی ترین نقاط رودسر، جواهر دشت است. دشت های وسیع و سرسبز در حالیکه در جنوب به قله سماموس منتهی می شوند یکی از مناظر بدیع استان گیلان است. سماموس، با ارتفاع 3620 متر از سطح دریا مثل دیواری دشت را در محاصره خود گرفته است.

کوه سمام:
قله سماموس بر این کوه قرار دارد، و در اکثر مواقع سال پوشیده از برف است، به همین جهت رودهای زیادی از این کوه سرچشمه می گیرد.

www.dalahoo.com

پل تیمجان:
در 6 کیلومتری جنوبغربی رودسر، در روستای تیمجان پل تاریخی متعلق به دوره صفوی وجود دارد که روی رود کهنه گوراب ساخته شده است.

www.dalahoo.com

چمخاله:
در 10 کیلومتری شمال لنگرود سواحل زیبای چمخاله قرار دارد، سواحلی که متاسفانه طی چند سال گذشته با بی توجهی به شرایط زیست محیطی آن، بخش قابل توجهی از زیبایی خود را از دست داده است.

یکی از موارد جالب توجه در لنگرود تفاوت گویش مردم آن با سایر نقاط گیلان است؛ از آنجا که اکثر مردم لنگرود مهاجران جلالوند کرمانشاه هستند گویش آنها کردی است. مهمترین محصول کشاورزی منطقه هندوانه و برنج است که در کنار ماهی سوغات شهر را تشکیل می دهند.

از زیباترین جاهای دیدنی چمخاله می توان به تالاب چاف اشاره کرد که زیستگاه گونه های مختلف پرنده است.

www.dalahoo.com

شهر جدید اطاقور:

به مسافرانی که عاشق طبیعت گیلان هستند، پیشنهاد می کنیم حتما دیدار از این شهر را در برنامه خود بگنجانند. این شهر که از شمال به لنگرود و دریای خزر، از شمالشرق به رودسر و املش و از جنوب به البرز و غرب به لاهیجان می رسد، با دریا 15 کیلومتر فاصله دارد.

شلمان رود از شهر می گذرد همراه با بام سبز اطاقور مهمترین دیدنی های طبیعی شهر را تشکیل می دهد.

دو پارک جنگلی خرما و بلوردکان هم از دگر نقطه های دیدنی شهر هستند.

لنگرود:
شهرستان لنگرود در حد فاصل دو شهر رودسر و لاهیجان قرار دارد. با 60 کیلومتر فاصله از رشت از شمال و غرب به لاهیجان، از شرق یه دریای خزر و رودسر و از جنوب به املش منتهی می شود.

برنج، صیفی جات و چای لنگرود از محصولات مهم کشاورزی شمال است که در چهارشنبه بازار لنگرود قابل دسترس است.

صعود به سماموس برای هر کوهنوردی یک اتفاق خوشایند است چرا که در مسیر رسیدن به قله برفراز تماشاکوه، شاهد یکی از بینظیر ترین صحنه های طبیعی خواهید بود، دشت وسیغ جواهر دشت و کرانه های دریای خزر همه در یک قاب قرار می گیرند تا صحنه ای به یاد ماندنی در ذهن شما باقی بماند.

چشمه آب معدنی سجیران:
در نزدیکی رودسر، در روستای سجیران چشمه های آبمعدنی با خاصیت درمانی وجود دارند که از قدیم برای درمان سنگ کلیه به بیماران توصیه شده اند.

چشمه دمکش:
چشمه ای در 5 کیلومتری غرب رودسر است که دارای ویژگی منحربفردی است. یعنی بر خلاف سایر چشمه ها آب آن دایم در حال جوشش نیست و قطع و وصل می شود.نوشیدن آب این چشمه هم برای کسانی که فقر آهن و سنگ کلیه دارند خاصیت دارد.درختان تنومند و کهنسال اطراف چشمه نیز تماشایی هستند.

قلعه بندبن:
در روستای بند بن قاسم آباد قلعه ای سنگی به ارتفاع 12 متر قرار گرفته،از زمین های اطراف این قلعه که از زمان باستان برای محافظت منطقه از دشمنان دریایی مورد استفاده قرار می گرفته گنج های زیادی کشف شده است.

وارجارگاه:
در نزدیکی رودسر، شهری قرار دارد که به داشتن باغ های میوه و مرکبات و چایکاری مشهور است، وارجاگاه دارای ارتفاعاتی با چشم اندازهای بسیار زیباست.

در سفر به رودسر بازدید از دهکده های ییلاقی شوییل و لسبو؛ مجتمع ساحلی کلاچای، پارک جنگلی لهله رود و گنبد شش ضلعی پیر محله و پل تاریخی تمیجان را فراموش نکیند.

پل خشتی لنگرود:

رود لنگرود شاخه ای از سفیدرود است که از میان شهر لنگرود می گذرد. پل خشتی لنگرود بر روی این رود ساخته شده تا دو بخش راه پشته را به فشکالی محله وصل کند. پل آجری است و در مورد زمان ساختش اختلاف نظر وجود دارد. گروهی آن را متعلق به دوره صفوی و گروهی دیگر ایلخانی می دانند. اما آنچه همه بر آن اتفاق نظر دارند این است که پل در زمان فتحعلی شاه قاجار مورد مرمت اساسی قرار گرفته است.

www.dalahoo.com

خانه دریابیگی:
دریابیگی ها از خانواد های قدیمی و مشهور گیلان هستند، خانه آنها در لنگرود بنایی دو طبقه با دیوارهایی بلند است که ارسی های مشبک طبقه دوم از دلایل شهرت بناست.

خانه منجم باشی:
این خانه که متعلق به منجم دربار آغا محمد خان قاجار است در فشکالی محله و نزدیک سبزه میدان لنگرود است. خانه شامل اجزای مختلفی مثل اندرونی، بیرونی، مسجد، حمام، اصطبل و خلوت خانه است.

ازدیگر دیدنی های لنگرود می توانبه تالاب کیا کلایه، پارک فجر، لیلاکوه، ییلاقات هلودشت، غار لیارود پارک جنگلی مریدان اشاره کرد.

به چابکسر می روی؟ خاور خانم را فراموش نکن

این روزها چابکسر علاوه بر زیبایی های طبیعی که زبانزد هر مسافری است به دلیل دیگری هم مشهور شده و آن رستوران خاور خانم یا خاور خاله است.

www.dalahoo.com

این رستوران که به شکلی کاملا سنتی اداره می شود از 7 سال پیش توسط خاور خانم شروع به کار کرده و امروز صاحب بیشترین مسافر ایرانی و خارجی است.

این رستوران یک غذاخوری خانوادگی است که در یک وعده از ظهر تا ساعت 5 عصر غذا سرو می کند.

در سفری که به این منطقه دارید رستوران خاور خانم را فراموش نکنید چرا که غذایی که در این رستوران می خورید به بخش بسایر مهم و قابل توجه سفرتان تبدیل خواهد شد.

انواع غذاهای محلی گیلانی مثل ترش کباب، مرغ ترش، میرزا قاسمی و باقالی قاتق، ماهی و پلوهای خوشمزه بشکلی متفاوت و دوست داشتنی در رستوران خاور خانم سرو می شوند.

www.dalahoo.com1392/04/17 | کد مطلب: 1063
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.