تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

پرونده ثبت جهانی آسبادهای خواف تهیه می شود

مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری خراسان رضوی از اجرایی شدن مراحل ثبت جهانی آسبادهای نشتیفان درجریان بازدید، گروه کارشناسان و متخصصان معاونت میراث فرهنگی وآغاز تهیه مستندات پرونده ثبت جهانی این اثر خبر داد.

فریدون فعالی گفت: این اداره کل در میان پیشنهادهای خود برای تهیه پرونده نامزدی ثبت جهانی « پرونده مجموعه آسبادهای نشتیفان» را در دستور کار خود قرار داده است.

وی بیان کرد: تهیه پرونده ثبتی یک اثر در فهرست آثار جهانی دارای شرایط و ضوابط خاصی است که برای اجرایی کردن مقدمات آن، گروهی از کارشناسان با تخصص های باستان شناسی، معماری، بافتهای تاریخی، حرایم آثار تاریخی، مردم شناسی و مرمت جهت تهیه مستندات و مطالعات لازم پرونده و بررسی بیشتر اثر، از مجموعه آسبادهای نشتیفان بازدید کردند.

وی با اشاره به اینكه آس بادها که چشمگیرترین تاسیسات سنتی در خواف است که با ابهتی تمام از گذشته به جای مانده اظهار داشت: آن ها بزرگترین مجموعه خشت و گلی و چوبی بازمانده از آثار و تمدن ایرانی است که علیرغم عوامل مختلف طبیعی و فرسایش و حوادث ناگوار تاریخی هنوز هم بر بلندای سرفرازی و صلابت عرض اندام می کنند. عمده ترین و قوی ترین استقبال از آسبادها در منطقه پایین خواف، بادهای است که به آن بادهای120 روزه می گویند.

فعالی افزود: این بادها در طول شبانه روز با قدرت بسیار زیاد و مداوم ادامه داشته و تنها بادی است که می تواند آس بادها را که بر روی بلندترین نقطه ساخته می شده را به چرخش درآورد.

وی ادامه داد: به خاطر بهره گیری از نیروی بیشتر باد تمامی آس بادهای یک روستا را در یک محل در کنار یکدیگر با یک طول و عرض و ارتفاع و یک شکل روی بلندترین نقطه می ساختند که بیشترین آنها در نشتیفان و سنگان است که از آن به عنوان آثار منحصر به فرد دوران شكوه اسلام در ایران نامبرده اندو زمان ساخت آنها را به دوره صفویه نسبت داده اند.

وی گفت: کلیه مطالعات و پژوهش ها پس از طبقه بندی موضوعی و عناوین در چارچوب معین به عنوان پرونده مقدماتی بامحوریت آسبادهای نشتیفان باموضوع ثبت جهانی« آسبادهای ایران» به دفتر ثبت جهانی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور برای اقدامات بعدی ارسال خواهد شد.

منبع:مهر1392/04/23 | کد مطلب: 1077
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.