تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

آستارا؛ شهر بام های سفالی

با بندر کوچک اما بیادماندنی آستارا است که استان زیبای گیلان شروع می شود. در این بندر با پازلی از فرهنگ های گیلانی،آذری و حتی روسی آشنا می شوید که قطعا از جذاب ترین نکات سفرتان خواهد بود.

استان گیلان با بندر زیبای آستارا شروع می شود. نام قدیم آستارا اصطراب یا استراب بوده است. در شمال بندر آستارا رودخانه آستاراچای بعنوان خط مرزی، ایران را از جمهوری اذربایجان جدا می کند. برخلاف سایر نقاط گیلان مردم آستارا به زبان آذری صحبت می کنند و این بندر کولاژی از فرهنگ گیلانی و آذری است. آستارا از دو بخش مرکزی و لندویل تشکیل شده است. گمرک و بازارچه مرزی به شهر چهره ای جذاب داده و به آن سرو شکلی پررونق از نظر تجاری و اقتصادی داده است.

www.dalahoo.com

تالاب استیل

تالاب استیل:
مهممترین وجه دیدنی این تالاب توسکاهای شناور در آب هستند این تالاب محل زندگی انواع پرندگان بومی و همینطور ماهی های بسیار است.

گردنه و تله کابین حیران:
دهستان حیران در 28 کیلومتری آستارا به اردبیل قرار دارد.

به گردنه حیران دره بهشت هم می گویند. تله کابین حیران بخشی از زیبایی این منطقه را در اختیار بازدید کننده می گذارد.

تله کابین در غرب روستای ونه بین و حاجی امیر، در 30 کیلومتری آستارا قرار دارد. تله کابین حیران 1500 طول دارد و در نهایت به پارک فندقلوی شهرستان نمین می رسد.

مردم روستای حیران که عمدتا به کشاورزی مشغولند به زبان آذری صحبت می کنند. اکنون این منطقه یکی از توریست پذیر ترین ییلاقات کشور است.

گردنه ای که مسیر راه ارتباطی آستارا - اردبیل است مرز ایران و کشور آذربایجان در یک منطقه بینهایت زیبا ست که آن را جدا از زیبایی های طبیعی از نظر سیاسی هم حائز اهمیت می کند.

www.dalahoo.com

گردنه حیران

در اکثر مواقع سال مه گردنه را می پوشاند اما این به خاطر ارتفاع گردنه نیست بلکه بخاطر رطوبت شدید است که از دریای خزر به گردنه می رسد.

ارتفاع گردنه حیران در بلندترین نقطه 1500 متر است. نیمی از جنگل های حیران در ایران و نیم دیگر در جمهوری آذربایجان قرار دارد.

آبگرم علی داداشی نیز از دیگر جاههای دیدنی گردنه است که در یک محیط ییلاقی بسیار زیبا در کنار آبشاری بسیار زیبا قرار گرفته و دارای خواص درمانی است.

آبشار لاتون:
در 15 کیلومتری جنوب آستارا، در نزدیکی شهر لاندویل، در روستاس کوته کومه آبشار زیبای لاتون با ارتفاعی حدود 105 متر واقع است.

www.dalahoo.com

آبشار لاتون

این آبشار بلندترین آبشار گیلان است. فاصله 6 کیلومتری از روستا تا آبشار یکی از جذاب ترین مسیرهای پیاده روی در جنگل است که پر از تپه های زیبا و چشمه های باصفا است. آبشار را از فاصله کمتر از 500 متر نمی توان دید چرا که دره ای عمیق آن را از جاده جدا می کند.

باغ پرندگان:
در جاده آستارا به رشت باغ پرندگان، با بیش از هزاران گونه پرنده کمیاب مثل طاووس، قرقاول و طوطی وجود دارد.

همه قرقاول ها تزیینی و خارجی هستند و سالانه بازدیدکنندگان زیادی از کشورهای همسایه برای بازدید به این باغ می آِند.

www.dalahoo.com

بهشت کاکتوس ها

بهشت کاکتوس ها:
این باغ زیبا در سال 1356 در خیابان فارابی با 220 نوع کاکتوس مختلف قرار دارد. تمام 230 نوع کاکتوس موجود در باغ ازبرزیل، پرو، بولیوی و آرژانتین آمده و پیرترین کاکتوس خاورمیانه نیز در این باغ زندگی می کند.

ساحل تفریحی صدف:
ساحل صدف سیبلی ساحلی بسیار زیبا و تمیز در کیلومتر 10 جاده آستارا به انزلی قرار دارد و دارای امکانات رفاهی مناسبی مثل طرح سالمسازی و غریق نجات و اماکن اقامتی است.
ساحل شریعتی یا غیری سابق هم یکی دیگر از سواحل زیبای آستارا به شمار می رود.

باغ چای عباس آباد:
در دو کیلومتری جنوبغرب آستارا روستای زیبای عباس اباد قرار گرفته که صاحب بدیع ترین چشم اندازهای غرب استان گیلان است.

روستا در دامنه کوه اسپیناس واقع است و بخاطر شالیزارها و برنج مرغوب و باغ های وسیع چایش معروف است. این باغ تنها محل کشت چای آستارا است.

www.dalahoo.com

باغ از نظر تاریخی نیز دارای اهمیت است چرا که بنای ان را مظفرالدین شاه قاجار گذاشته است. امامزاده ابراهیم و قاسم از فرزندان امام موسی کاظم در سه کیلومتری آستارا به تالش قرار دارد. دیگر زیارتگاه این منطقه شیخ تاج الدین محمد رضوی است. 

دیدنی های آستارا به همین تعداد معرفی شده منحصر نمی شود. در سفری که به این بندر زیبا دارید از پارک جنگلی بی بی یانلوو گورستان باستانی ونه بینو بازار مرزی نیز دیدن کنید.

منبع:میراث فرهنگی1392/06/25 | کد مطلب: 1231
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.