تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

شهرهایی که در کتاب ها آمده است

شهرها هم روح دارند. وقتی مقبره‌ها‌، خیابان‌ها، ‌کلیساها‌ یا کافه‌های یک شهر یادآور یک شخصیت برجسته، یک نویسنده و آثار ادبی‌اش می‌شود و قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های آن، حس دوباره‌خوانی یک رمان را زنده می‌کند؛ یعنی نبض روح یک شهر در دستان توست...

شهرها هم روح دارند. وقتی مقبره‌ها‌، خیابان‌ها، ‌کلیساها‌ یا کافه‌های یک شهر یادآور یک شخصیت برجسته، یک نویسنده و آثار ادبی‌اش می‌شود و قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های آن، حس دوباره‌خوانی یک رمان را زنده می‌کند؛ یعنی نبض روح یک شهر در دستان توست...

شوق دوستداران ادبیات برای بازدید از مکان‌های وابسته به رخدادها یا چهره‌های ادبی یکی از جاذبه‌های گردشگری جهانی است که سالانه میلیون‌ها نفر را راهی شهرهای گره‌خورده با قصه‌های کاغذی می‌کند. به گزارش مهری محمدی مقدم در ایسنا، شهرهایی که در این گزارش فهرست شده‌اند، طی روزگاران دراز، زندگی و مرگ نویسندگان بزرگی را به چشم دیده و در خاطر سپرده‌اند؛ مکان‌هایی الهام‌بخش برای خلق شاهکارهای ماندگار‌، محل برگزاری رویدادهای مهم دنیای ادبیات و خانه و مقبره‌ اسطوره‌های نویسندگی، اکنون جزو مهم‌ترین عوامل جذب گردشگر در نقاط مختلف دنیا به حساب می‌آیند.

ادینبورگ‌، اسکاتلند - والتر اسکات

فضای شهر ادینبورگ چنان با ادبیات گره خورده که گردشگرانش بدون آنکه کتابی در دست داشته باشند، به آن سفر نمی‌کنند. فضای حاکم بر این شهر اسکاتلند تا کنون الهام‌بخش خلق بیش از 500 رمان بوده است. جای‌جای این شهر یادآور نویسندگان و شعرای بزرگ و برجسته است‌، از «رابرت برنز» قرن هجدهمی تا رمان‌نویسان معاصر چون «یان رنکین»،‌ «الکساندر مک‌کال» و «اروینگ ولش».

www.dalahoo.com

دوبلین‌، ایرلند - جیمز جویس

وقتی نام پایتخت ایرلند را می‌شنویم، ناخودآگاه یا از «اولیس» جیمز جویس یاد می‌کنیم و یا به یاد جایزه مهم «ایمپک دوبلین» می‌افتیم. دوبلین شهری است که هر کوچه و خیابانش ماجراهای یک روز از زندگی «لئوپولد بلوم» (قهرمان داستان «اولیس») را در ذهن خوانندگان این شاهکار زنده می‌کند. در سایت visitdublin.com بخشی به نام «جای پای اولیس» طراحی شده که مسافران دوبلین را برای دیدار از مکان‌های ذکر شده در این کتاب راهنمایی می‌کند.

www.dalahoo.com

لندن‌، انگلیس - چارلز دیکنز

اگر بخواهیم مکان‌های مرتبط با چهره‌ها و آثار ادبی لندن را فهرست کنیم، بی‌شک کتابی قطورتر از هفت‌جلدی «هری پاتر» را خواهیم داشت. برای مسافرانی که نخستین تجربه‌ خود را در انگلیس می‌گذرانند، تورهای پیاده‌روی لندن که هر هفته بیش از 100 دوره از آن‌ها برگزار می‌شود، می‌تواند پیشنهاد مناسبی باشد تا گردشگران با زادگاه شکسپیر و دیکنز آشنا شوند. دوستداران داستان‌های کارآگاهی «شرلوک هلمز» می‌توانند مکان‌های مرتبط با «آرتور کانن دویل» را در وب سایت visitLondon.com جست‌وجو کنند.

www.dalahoo.com

پاریس‌، فرانسه - ارنست همینگوی

شهر نورها جایی است که «ارنست همینگوی» جوان در کافه‌ خیابان «سن ژرمن» می‌نشست و شاهکارهای ادبی‌اش را خلق می‌کرد. قبر «اسکار وایلد»، نمایشنامه‌نویس سرشناس ایرلندی هم از دیگر سایت‌های گردشگری پاریس محسوب می‌شود. پاریس را با وجود خانه‌موزه‌های نویسندگان بزرگی چون «ویکتور هوگو» و «بالزاک» می‌توان از قطب‌های گردشگری ادبی دانست. در این شهر هتلی به نام «Le Pauillon de Letters» وجود دارد که هر یک از 26 اتاقش با توجه به حروف الفبا به نام یکی از نویسندگان مشهور مزین شده است.

www.dalahoo.com

سن‌پترزبورگ،‌ روسیه - داستایوفسکی

روسیه از کشورهایی است که چهره‌های ادبی‌اش تاثیر شگرفی بر ادبیات داستانی جهان گذاشته‌اند. گردشگران سن‌پترزبورگ می‌توانند خاطرات خود از «جنایت و مکافات» فئودور داستایوفسکی را با تورهای سطح شهر زنده کنند. خانه‌ این رمان‌نویس بزرگ یعنی جایی که واژه واژه‌ «برادران کارامازوف» نگاشته شد‌، اکنون از مکان‌های گردشگری این شهر به حساب می‌آید.

www.dalahoo.com

استکهلم‌، سوئد - جایزه نوبل

«آلبرت نوبل» یک قرن پیش با بنیان نهادن جایزه‌ بزرگ نوبل، نام شهر استکهلم را در نقشه‌ جهانی ادبیات به ثبت رساند. هرساله در ماه دسامبر مراسم معتبر اعطای جایزه‌ نوبل ادبیات برگزار می‌شود و از نویسنده‌ای برجسته‌ برای یک عمر دستاورد ادبی‌اش تقدیر می‌شود. جدا از محل اعطای این جایزه‌ مهم بین‌المللی‌، استکهلم شهری است که «آسترید لیندگرن»، نویسنده‌ صاحب‌نام ادبیات کودک، کتاب دوست‌داشتنی «پی‌پی جوراب‌بلند» را در آن به نگارش درآورد. اکنون تندیس یادبود لیندگرن در پارک «تگزلوندن» استکهلم به چشم می‌خورد.

www.dalahoo.com

پورتلند، آمریکا - بزرگترین کتابفروشی جهان

شهر پورتلند جاذبه‌هایی گردشگری بی‌مثالی را در برگرفته که شاید بتوان آن را بهشت کتابخوانان حرفه‌ای دانست. «شهر کتاب پاول» بزرگترین کتابفروشی مدرن دنیاست که مهمانانش بدون داشتن نقشه در آن گم می‌شوند‌! با ارائه بیش از یک میلیون جلد کتاب‌، این کتابفروشی معدن بزرگی از گنج‌های ادبی دنیا به شمار می‌آید.

www.dalahoo.com

واشنگتن‌ - والت ویتمن

واشنگتن علاوه‌بر اهمیتی که در دنیای سیاست دارد، در حوزه‌ ادبیات هم یادآور رخدادها و شخصیت‌های قابل توجه است. بزرگترین کتابخانه‌ جهان یعنی «کتابخانه کنگره» در این شهر دایر است که در سال 1800 بنیان‌گذاری شد. توری رایگان در واشنگتن برگزار می‌شود که علاقه‌مندان را به دیدن جاذبه‌های معماری و ادبی این کتابخانه دعوت می‌کند.

www.dalahoo.com

ملبورن،‌ استرالیا - کتابخانه ویکتوریا

شهر ملبورن از سال 1835 که توسط جویندگان طلا به شکوفایی رسید‌، عنوان پایتخت فرهنگی استرالیا را نیز یدک می‌کشد. کتابخانه ایالتی ویکتوریا که در اواسط قرن نوزدهم بنا نهاده شده، به دستور رئیس‌جمهور وقت برای تمام افراد بالای 14 سال به صورت رایگان خدمات عرضه می‌کند.

www.dalahoo.com

سانتیاگو،‌ شیلی - پابلو نرودا

دوستداران سروده‌های رمانتیک «پابلو نرودا» با بازدید از خانه‌ زرد و آبی‌رنگ شاعر مردمی شیلی، واقع در منطقه‌ "بلاویستا"ی سانتیاگو می‌توانند خاطرات خود را از قطعه‌های ماندگاری چون «هوا را از من بگیر، لبخندت را نه» زنده کنند. شیلی همچنین زادگاه دیگر شاعر برنده‌ نوبل به نام «گابریلا میسترال» است که اسکناس‌های 5000 پزویی این کشور به تصویر وی مزین هستند. مجسمه‌ یادبودی از این زن شاعر در پارک «سرو سانتا لوسیا»ی سانتیاگو نصب است.

www.dalahoo.com

روزنامه قانون1392/08/17 | کد مطلب: 1356
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
آزاده سروستانی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
زهره هزارپیشه
1393/09/08 14:39
درود
ایران هم شهرهای کوچک و زیبایی دارد چراآنها راجزو این 30 شهر به حساب نیاوردید به طور مثال کندوان که قدیمی تر و زیباتراز شهر مشابه خود در ترکیه است.
پاسخ دهید...
دالاهو نیوز
1393/09/14 21:46
با شما کاملا موافقیم اما، در این مطلب سعی داشتیم شهرهای دیگر جهان را معرفی کنیم.
ناشناس
1392/08/18 12:20
كاش در ايران هم به محلهايي كه نويسندگان برزگ در آن آثاري را مي آفريدند اهميت داده شود.
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.