تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

جم، نزدیک‌ترین نقطه زمین به خورشید

شهرستان جم دارای قدمت بسیار زیادی است و کوه پردیس جم نزدیک‌ترین نقطه زمین به خورشید به حساب می‌آید و بالاترین ارتفاع در نزدیکی خط استواست.

شهرستان جم از جاذبه های طبیعی و گردشگری بسیار زیبایی برخوردار است و با توجه به ارتفاع این منطقه از سطح دریا، بهترین وضعیت آب و هوایی را در بین شهرستان های جنوبی کشور دارد.

شهرستان جم دارای قدمت بسیار زیادی است و کوه پردیس جم در مسیر بندر کنگان به فیروز آباد استان فارس کوهی باستانی است که قدمتی به بلندای تاریخ دارد.

قله این کوه نزدیک ترین نقطه زمین به خورشید به حساب می آید زیرا بالاترین ارتفاع در نزدیکی خط استواست، همچنین مغناطیس فوق العاده قوی کوه در جهان زبانزد است؛ البته این کوه در قدیم با عنوان کوه جم، پوز یا پدری نامیده می شده است.

در واقع شهرستان جم از مناطق کوهستانی و خوش آب و هوای استان بوشهر است، آب و هوای متفاوت شهرستان جم نسبت به سایر نقاط استان بوشهر و قرار گرفتن این شهرستان در ارتفاعی بالاتر از دیگر نقاط استان نسبت به سطح دریا باعث شده تا در ایام گرم و نیمه گرم سال نیز این منطقه آب و هوایی به مراتب بهتر و مساعدتر از دیگر نقاط استان بوشهر داشته باشد.

از جاذبه های گردشگری جم می توان به باغ های لیمو و زیتون، پیر بی بی بانو، پیر بیراهه آبگرمک (امامزاده جعفر)، جنگل گلوبردکان ریز (یک جنگل انبوه با رودی نسبتاً دائمی که از میان آن می گذرد) اشاره کرد.

همچنین مناطق باستانی دایو و گلوقلات، پیر گلدسته، گورستان تاریخی و باغ های روستای غربه، بناهای تاریخی روستای حرمیک، رشته قنات قدیمی روستاهای تشان و درهبان، زیارتگاه کوهستانی قدمگاه و دره زیبای مجاور روستای دره پلنگی از دیگر مناطق دیدنی منطقه جم است.

این منطقه خرمای ویژه ای با شیره فراوان نیز تولید می کند که به نام خرمای خاصه معروف است.

عصر ایران1392/12/23 | کد مطلب: 1634
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
آزاده سروستانی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
محمد
1393/01/02 05:04
من به خاطر شغل پدرم چن سالی هست که جم زندگی میکنیم.این کوه رو چندین بار دیدم و نمیدونم این کوه نزدیکترین نقطه به خورشید هست یا نه اما از این که مغناطیس فوق العاده قویی داره درسته.که من به چشم خودم دیدم.
پاسخ دهید...
سالار
1392/12/26 09:15
من خواهش میکنم، تمنا میکنم یک مقدار در مورد واژه "ترین" بیشتر دقت کنید. منبع این حرف کجاست که نزدیکترین نقطه به خورشید؟!!
بعد اصلن این حرف یعنی چی؟ درسته شعاع زمین توی استوا بیشتره اما این حرف هیچ منبع علمی نداره.
با تشکر
پاسخ دهید...
علي
1392/12/26 09:26
با نظرت موافقم سالار. ما کلا مردمی هستیم که علاقمند به استفاده از واژه ترین هستیم.
گرم‌ترین نقطه زمین!
مهمان‌نوازترین!
پربارترین تاریخ!!!
و...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.