تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

کدام شهر با کدام سوغات؟

با عسل آذربایجان شیرین شوید: فرش و گلیم این استان به سبب طرح و رنگ ثابت آن از امتیازات ویژه‌ای برخوردار است.

طرح های شهرستان خوی و تکاب با عناوین (قبا و ماهی) معروف است. در کنار این صنعت باید از صنایع کوزه گری نام برد که به شکل های گوناگون به بازار عرضه می شود. ریزه کاری و نازک کاری چوب و تولیدات صنایع چوبی ارومیه از اقلام سوغاتی مهم این شهرستان است.

معرق کاری نیز از صنایع دستی مهم این استان است. مهم ترین سوغاتی های خوراکی این استان عبارت است از: نقل، بیدمشک، حلوای گردو، محصولات کشاورزی از قبیل عسل، لبنیات، کشمش، سیب، انگور، عرقیات گیاهی، بافتنی های دستی، صنایع چوبی و ریزه کاری فرش های دستباف.

از بوشهر، عبای شتری ببرید: اکنون شاخص ترین محصول صنایع دستی استان بوشهر گبه و گلیم صادراتی است که در مناطق وسیعی از شهرستان های استان رواج دارد. از مهم ترین مراکز گبه بافی در استان بوشهر هم می توان به روستاهای شول، کمالی، بهمنیاری، محمدصالحی، عباسی، فخرآوری و کلر اشاره کرد. پس از آن باید از عبای شتری بوشهر نام برد که در نوع خود منحصر به فرد است و امروزه به مقدار بسیار محدودی تولید می شود. گرگوربافی، حصیربافی و سفال و سرامیک از دیگر صنایع دستی استان بوشهر است که می تواند زینت بخش خانه های شما باشد. اگر هم می خواهید دلی از عزا درآورید باید به شما پیشنهاد میل کردن محصولات دریایی (ماهی و میگو) و شیره خرما و ارده این شهر را بدهیم که غیر از محصولات دریایی بقیه شان را می توانید در چمدان هایتان جا کنید و به شهرهایتان ببرید.

باقلوا با طعم قزوین: سوزن دوزی، گلابتون دوزی، ساخت جعبه های آیینه دار و حکاکی و قلمزنی از مهم ترین صنایع دستی استان است. اگر البته این نکته را فراموش نکنیم که این شهر پایتخت خوشنویسی ایران است و هر اثر هنری از هنرمندان این شهر می تواند یکی از بهترین سوغات های سفر شما باشد. این درست است که یزد به شیرینی هایش شهره است، اما انواع شیرینی بویژه باقلوا و محصولات باغی مانند بادام، پسته، فندق، انگور، کشمش، انار سنگان، سیب، زردآلو و زغال اخته از دیگر سوغاتی های قزوین به شمار می رود که می تواند هر کسی را برای دریافت این سوغات ها شادمان کند.

سوهان قم: برای سوغات بردن از شهر قم خیلی نیازی به پیشنهادهای ما ندارید! چرا که همین که وارد این شهر شوید، می توانید متوجه شوید که بهترین سوغات این شهر سوهان است؛ شیرینی لذیذ و خوشمزه ای که بهترین هایش را می توانید براحتی در این شهر بیابید و به شهرهایتان ببرید. این شیرینی از آرد، جوانه گندم، شکر، روغن، مغز پسته و بادام، هل و زعفران در دو نوع لقمه ای و گل گرد تهیه می شود. البته اگر از لحاظ اقتصادی تامین هستید گزینه های جذاب تری هم پیش روی شما قرار می گیرد. آن هم چیزی نیست جز فرش ابریشم. فرش ابریشم دستباف قم از نفیس ترین صنایع دستی است که از نظر رنگ آمیزی و طرح و نقشه اصیل ایرانی و کیفیت طرفداران بسیاری دارد.

سفال و گردو: همدان پایتخت سفال ایران است؛ هنری چند هزارساله که هنوز که هنوز است دلیل پیدایش بسیاری از کارگاه ها در اطراف شهر همدان است. سفال هایی که به واسطه حجم کم و زیبایی فراوانشان می تواند گزینه ای عالی برای سوغات باشد؛ آثاری که فرهنگ ایران زمین را بخوبی در خود نهفته دارد و گزینه ای عالی برای هدیه است. اما از سفال های چشم نواز این شهر که بگذریم در شهرهای دیگر این استان می توانید یادگاری های دیگری را از این منطقه همراه خود کنید. یکی از آنها گردوست. شهرستان تویسرکان یکی از قطب های تولید گردو در کشور بوده و گردوی آن از مرغوب ترین انواع گردو در جهان است. از اواخر شهریورماه تا نیمه اول مهرماه هر سال درختان قطور و بلند گردو را با چوب های بلندی که «نیزه» خوانده می شود گردوتکانی می کنند که منظره آن دیدنی و بسیار جالب است.

هنر با طعم شیرینی: دومین شهر تاریخی جهان، یعنی یزد، به جز دیدنی‌های بی‌نظیر، سرشار از صنایع و سوغاتی است. عمده‌ترین صنعت دستی استان یزد، فرش بافی است. هنر ترمه بافی در یزد سابقه تاریخی دارد و ابتدا در انحصار زرتشتیان بوده و از آن برای تهیه شلوارهای مخصوص مجالس جشن عروسی استفاده می شده است. نقش ترمه بیشتر جقه، شاخ گوزن و گل محمدی است.

در بهاباد، تفت، مهریز و در برخی روستاهای استان یزد، هنوز زنان در اوقات فراغت خود با استفاده از سوزن و نخ پنبه ای رویه گیوه می بافند یا به گفته خود گیوه می چینند. این محصول هم می تواند از بهترین سوغات های این شهر باشد و البته سفال های میبد را هم باید به سیاهه سوغات های یزد اضافه کرد. سفال و سرامیک میبد با نقش های اصیل مرغ و ماهی و خورشید خانم آوازه ای بلند دارد. اما همان طور که گفتیم یزد به شیرینی هایش هم شهره است. از بهترین سوغاتی های خوشمزه شهر یزد، شیرینی های آن است. باقلوا، قطاب، زولبیا، پشمک، لوز بیدمشک، حاجی بادام و لوز پسته از شیرینی های معروف یزدی است.

منبع:جام جم 1393/01/21 | کد مطلب: 1701
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
سمانه سعدی
1393/01/22 10:06
لطفا یک چارت تهیه کنید که بتونه سوغاتی شهرهای بیشتری از ایران رو ذکر کنه
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.