تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
اردیبهشت را به تماشای گل‌های ایران بایستیم

ماه گل

بهار، فصل شگفتی‌های ایران است. دشت‌های پر از گل یکی از بهترین و جذاب‌ترین رخدادهای طبیعت چهارفصل ایران است که در گوشه گوشه ایران زمین می‌توان به تماشایشان نشست. از دشت گل‌های وحشی دماوند گرفته تا گل‌های محمدی کاشان. اغلب این گل‌ها خودرو هستند و این نکته، ضرورت حفاظت از آنها را بسیار بیشتر می‌کند.

هر چند حفاظت از محیط زیست آرام آرام برای گردشگران ایرانی مهم می شود و با فرهنگسازی هایی که از طریق رسانه های فراگیری همچون صدا و سیما در این مورد می شود می توان دل به این بست که گل های خودرو بتواند فصل بهار را، فصل گردشگران طبیعت ایران کند.

ویژگی تماشای گل های ایران در اردیبهشت تنها به زیبایی های طبیعت و رخت نو آن نیست. بعد از گذر از عید نوروز، قیمت های سفر در شهرهای مختلف هم کمتر می شود و می توان با دلی مطمئن تر راهی دشت ها و شهرها شد. در ضمن بسیاری دیگر از جاذبه های تاریخی را می توان اطراف دشت های پر از گل شهرهای مختلف ایران دید. اگر علاقه مند به چادر زدن هستید ـ که اتفاقا این روزها بیشتر مسافران ایرانی از آن استفاده می کنند ـ هوای اردیبهشت هم یکی از مزیت های بسیار خوب سفر در این ماه است.

بهشت بابونه

www.dalahoo.com

اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد در اردبیل می توانید به تماشای گل های زیبای بابونه بنشینید، چرا که گل های بابونه در پنج هزار هکتار از اراضی و طبیعت زیبای منطقه گردشگری فندقلو شهرستان نمین (اردبیل) می روید و همه ساله در این وقت سال به گل می نشیند و طبیعت منطقه را به صورت فرشی زیبا با رنگی سفید و زرد می آراید.

جنگل فندقلو یکی از مناطق مهم گردشگری جنگلی است که به فاصله ده کیلومتر از شهر نمین و ۳۰ کیلومتر از شهر اردبیل قرار گرفته است. دشت های منتهی به این جنگل در این فصل سال به بهشتی از گل های بابونه تبدیل می شود و این بار چشم انداز روبه روی شما سفید از این گل می شود. با توجه به فاصله نزدیک این دشت ها و جنگل به شهرهای اردبیل و نمین شما می توانید سری هم به دیگر جاذبه های این شهرها بزنید هر چند این منطقه در این فصل سال هم کمی سرد است و باید با اطلاعات از وضع آب و هوایی راهی این منطقه شوید.

لاله های غمگین

www.dalahoo.com

عمر این گیاه بسیار کوتاه است. گلدهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز می شود و در فصل بارش پایان می یابد، بنابراین برای دیدن لاله های واژگون خیلی فرصت ندارید. لاله های واژگون از گیاهان علفی پیازدار و چند ساله است که تاکنون ۱۵ گونه آن در ایران شناسایی شده است، اما معروف ترین دشت لاله ایران را می توانید در چهارمحال و بختیاری ببینید. گونه ای از لاله واژگون که در این دشت می روید بسیار نادر است و یک اثر طبیعی ملی به شمار می آید. دشت لاله های واژگون فریدون شهر و اقلید نیز دیگر دشت لاله ایران است. غرب استان اصفهان، شهر ایوان، ایلام، خوانسار و منطقه بوئین میاندشت نیز لاله های زیادی دارند. در شهرستان الیگودرز نیز دشت وسیعی مشهور به دشت لاله ها وجود دارد که در اردیبهشت زیبایی لاله های واژگون آن چشمنواز است. در منطقه دیگری از همین شهرستان یعنی میان کوه های ویلو و ویلک واقع در شمال روستای گندمینه (حد فاصل استان های اصفهان و لرستان) نیز در چند سال اخیر مملو از لاله های واژگون بود، ولی متاسفانه امروزه به طور کامل از میان رفته اند. در برخی نقاط ایران، این گیاه را اشک مریم یا لاله اشک می خوانند.

گل گلاب

گل محمدی یا گل گلاب را باید در کوچه باغ های نیاسر کاشان استشمام کرد، آن هم درست در اردیبهشت که این شهر کوچک سرشار از گل های محمدی است. قمصر و برزک هم مناطق دیگری در اطراف کاشان هستند که می توان به تماشای زیبایی این گل ها نشست. صدها سال است در کاشان، گل سرخ، گل محبوب و دوست داشتنی مردم و کشاورزان بوده و هست و هیچ گلی به اندازه گل محمدی در سروده های سرایندگان ستایش نشده است. ضمن این که در کنار دیدن گل ها می توان به تماشای مراسم سنتی گلابگیری هم نشست که هر ساله با شکفتن گل ها در این مناطق برگزار می شود. زمان باز شدن گل ها اوایل اردیبهشت تا اوایل تیر است و در هر منطقه مدت زمان بازشدن گل ها بیست سی روز طول می کشد. دوام گل محمدی اما تنها یکی دو روز است و بعد از آن رنگ صورتی خوشرنگ گلبرگ ها به سفید می گراید و با اندک نسیمی گلبرگ ها پرپر می شوند و می ریزند. بیش از آن که گل محمدی به زیبایی اش مشهور باشد به عطر و بوی خوشش شهره است و همین است که آن را گل گلاب می گویند. مناطق مورد کشت گل محمدی اغلب مناطق کوهپایه ای و اقلیم خشک و نیمه خشک است. به گواه سایت وزارت جهاد کشاورزی کشت این گل در ۱۴ استان ایران صورت می پذیرد که مهم ترین آنها استان های دهستان لاله زار کرمان، فارس داراب (لایزنگان) و شهر میمند فارس، کاشان و آذربایجان شرقی است و در بقیه استان ها کشت بیشتر به صورت پراکنده است.

شقایق های وحشی

شقایق های وحشی هم از آن دسته گل های خودرو در این فصل هستند که بیشتر در دامنه کوهستانی شهر تالش در شمال گیلان دیده می شوند، هر چند شهرت گل های وحشی این منطقه دلیلی شده است تا عمر این گل ها بسیار کوتاه باشد. چرای بی رویه دام نیز از دیگر مشکلات این دشت زیباست که مانع گرده افشانی و غنچه افشانی شقایق های وحشی می شود. این دشت که از چشم اندازهای منحصربه فرد منطقه تالش محسوب می شود، اواخر اردیبهشت تا روزهای اولیه خرداد به گل می نشیند. شقایق ها اما محدود به این منطقه نمی شوند و بارش های مناسب بهاری باعث خلق جلوه های زیبا از رویش آنها اطراف شهرستان باشت در کهگیلویه و بویراحمد هم می شود. کردستان را هم برخی سرزمین شقایق های وحشی می خوانند و می توان برای تماشای آنها به این استان زیبا سفر کرد. منطقه دیگر برای دیدار با این گل ها، کالپوش است. نمایش منحصر به فرد گل های شقایق در این منطقه از بیستم اردیبهشت تا پایان خرداد جلوه زیبایی به ناحیه سرسبز کالپوش می بخشد و گردشگران بسیاری را به این منطقه جلب می کند. همه ساله در همین خصوص جشنواره دشت شقایق و کشتی محلی در منطقه کالپوش برپا می شود. پس از طی ۶۰ کیلومتر از مسیر شاهرود ـ مشهد با رسیدن به شهر میامی، به سمت شمال تغییر مسیر دهید تا در نهایت به این منطقه برسید. برای پایتخت نشینان هم دماوند در این ماه پیشنهاد خوبی است به منظور دیدن این گل ها.

دشت راق

www.dalahoo.com

یکی از مناطق زیبا و رویایی استان کهگیلویه و بویراحمد، دشت راق است که با اقلیمی سردسیری با مساحتی بالغ بر ۵۰ هزار هکتار و پوشش گیاهی متنوع همچون جاشیر، چویل، لاله واژگون و… در 85 کیلومتری دهدشت قرار دارد. زیبایی مثال زدنی دشت راق بیش از هر چیز مرهون پوشش متراکم گیاه جاشیر است که گیاه غالب این منطقه است و در فصل اردیبهشت و خرداد مانند فرشی سبز بر گستره دشت راق کشیده می شود. عامل اصلی در بکر و دست نخورده ماندن دشت راق نبود جاده های ماشین رو برای دسترسی به این منطقه است، برای همین آنها که وسوسه دیدن این دشت بکر و زیبا را دارند باید کوله بار سفر ببندند و سختی های راه را به جان بخرند تا از زیبایی های این منطقه لذت ببرند.

منبع:جام جم1393/02/05 | کد مطلب: 1737
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.