تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

دیواره​های برفی؛ جاذبه نادر گردشگری در «کوهرنگ»

بارش برف زمستانه، گرچه هرسال و تا نیمه‌های فصل بهار، ارتباط دهستان موگویی شهرستان کوهرنگ را با دنیای خارج از آن قطع و مردم این مناطق را دچار مشکلات متعدد می‌کند، اما پس از بازگشایی راه‌های این منطقه، یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری در این سرزمین کوهستانی رخ می​نماید که می‌توان از آن به عنوان جاذبه گردشگری زمستانه در بهار یاد کرد.

راه ارتباطی دهستان موگویی شهرستان کوهرنگ که هر ساله در پی بارش برف زمستانه بسته می شود این روزها بعد از حدود یک ماه فعالیت شبانه روزی نیروهای راهداری باز شد و هم اکنون این جاده ارتباطی به یکی از جاذبه های گردشگری برفی در فصل بهار تبدیل شده است، به طوری که دیواره های برفی ایجاد شده بر اثر بازگشایی جاده به حدود 8 متر نیز می​رسد.

دهستان موگویی در ارتفاعات شهرستان کوهرنگ در چهارمحال و بختیاری و در نزدیکی مرز این استان با استان لرستان قرار دارد. این دهستان شامل ۱۵ روستا با 750 خانوار و جمعیتی در حدود 4500 نفر است.

روستاهای این دهستان که بیشتر جمعیت آن را عشایر تشکیل می دهد، از محروم ترین روستاهای چهارمحال و بختیاری و کشور است. این روستاها از کمترین امکانات زندگی بی بهره اند و در عین حال در زمستان نیز به محاصره برف درآمده و تا نیمه های بهار ارتباط شان با دیگر مناطق استان قطع می شود که این امر نیز بر مشکلات و کمبودهای آنها می افزاید و تا بازگشایی مسیر در اردیبهشت در این شرایط دشوار به سر می برند.

امسال نیز از پانزدهم فروردین و با مناسب شدن آب و هوا در این منطقه، فعالیت بازگشایی جاده ارتباطی این روستاها آغاز و هم اکنون بعد از 25 روز فعالیت شبانه روزی نیروهای راهداری جاده باز شده است.

البته برای تماشای این جاذبه بی نظیر گردشگری، فرصت زیادی وجود ندارد، زیرا به محض گرم شدن هوا، برف ها نیز آب شده و تمام این دیوارهای سفید باشکوه فرو خواهد ریخت.

مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به آغاز بازگشایی جاده ارتباطی دهستان موگویی و با بیان این که هم اکنون تردد در آن امکان پذیر است، می گوید: هم اکنون جاده ارتباطی در دو طرف دارای برف است که البته یک طرف آن را دیوارهای برفی و طرف دیگر را دره پر از برف شکل داده که منظره بسیار زیبایی را پدید آورده است.

شهرام ندیمی با بیان این که ارتفاع دردیوارهای برفی کنار جاده بسیار بالا است، می افزاید: دیوارهای برفی هم اکنون ارتفاعی حدود 8 متر دارد.

تمایلی به معرفی این جاذبه نداریم

با وجودی که این جاده با منظره بی بدیل خود، می تواند به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری زمستانه در فصل بهار معرفی شده و مورد بازدید طبیعت گردان داخلی و خارجی قرار گیرد، اما معاون گردشگری و برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی چهارمحال و بختیاری، معرفی این جاذبه را از اولویت های این سازمان نمی داند و در این باره  می گوید: اکنون تنها قطب گردشگری زمستانه استان، منطقه چلگرد است و با وجودی که این مسیر برفی نیز مورد توجه میراث فرهنگی بوده، اما درصدد معرفی بیشتر آن نیستیم، زیرا زیرساخت های این منطقه، مناسب ورود گردشگر نیست.

حیدر صادقی با بیان این که اکنون نیز جاذبه های گردشگری طبیعی بسیار زیبا و متعددی در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که بدون زیرساخت های مناسب، شاهد ورود گردشگران و مسافران فراوانی است، می افزاید: معرفی صرف این جاذبه ها بدون تامین زیرساخت های مناسب، فقط به آنها آسیب می رساند، همچنان که 70 درصد دشت لاله های واژگون کوهرنگ نیز از 20 سال گذشته تاکنون و به دلیل نبود زیرساخت های خدماتی، فرهنگی، اجتماعی و حقوقی تخریب شده و از بین رفته است.

به گفته وی، نبود اعتبارات خاص استانی و ملی برای حفظ و نگهداری این جاذبه ها و فراهم کردن زیرساخت های مورد نیاز برای این مناطق موجب شده که هم این میراث های طبیعی مورد هجمه و تخریب قرار گیرد و هم رضایت مسافران و گردشگران در برخی موارد جلب نشود و حتی گاهی دچار آسیب و صدمه شوند.

صادقی با تاکید براین که به دلایل مذکور طی چهار پنج سال اخیر در زمینه معرفی این آثار با احتیاط بیشتری عمل کرده ایم، یادآور می شود: در صورت معرفی آثار منحصربه فرد طبیعی استان حتی گردشگران زیادی از دیگر کشورهای جهان خواهیم داشت، به طوری که چندی پیش نیز گردشگرانی از ایتالیا و اسپانیا خواستار بازدید از روستای پلکانی سرآقاسید شدند که به دلیل همین کمبودها مجبور شدیم آنها را با احتیاط بسیار زیاد به منطقه ببریم، در حالی که این توسعه گردشگری نیست.

این کارشناس مسئول در میراث فرهنگی چهارمحال و بختیاری با تاکید بر این که اکنون برنامه معاونت گردشگری استان بیشتر ساماندهی و مدیریت مناطق و جاذبه های تاکنون معرفی شده است، می گوید: تا حصول نتیجه در این زمینه از معرفی مناطق جدید به گردشگران خودداری خواهیم کرد تا امکانات و زیرساخت های این مناطق تامین شود.

صادقی یادآور می شود: با این همه اگر تورهای طبیعت گردی سازمان یافته و منظمی که سه گروه از آنها در استان وجود دارد، خواستار بازدید از مناطق بکر استان همچون مسیر برفی دهستان موگویی باشند، با آنها همکاری خواهیم کرد.

عشایر بازگشتند

بارش شدید برف در شهرستان کوهرنگ و بالارفتن ارتفاع برف به بیش از 3 متر در بسیاری از اوقات، موجب ناپدید شدن بسیاری از خانه های روستایی عشایری این منطقه و پنهان شدن آنها در زیر برف می شود. اما چندی است که با باز شدن برف ها، عشایر بتدریج از مناطق گرمسیر جنوب به استان چهارمحال و بختیاری بازگشته و رنگ زندگی را به این منطقه هدیه کردند.

منطقه بختیاری که موطن اصلی بخش عشایر بختیاری است، با تمدن و فرهنگ دیرینه ایران پیوند ناگسستنی دارد. مردمان بختیاری بیشتر به صورت کوچگری زندگی می کردند و بین استان ها و نواحی زاگرس میانی کوچ می کنند.

عشایر این استان به طور کلی در شهرستان های کوهرنگ، اردل، فارسان و لردگان و برخی از مناطق شهری و روستایی دیگر زندگی می کنند.

کوچ پاییزه عشایر شهرستان کوهرنگ از اواخر تابستان آغاز شده و عشایر از استان خارج می شوند و خانه های روستاهای عشایرنشین این شهرستان خالی از سکنه می شود و زندگی تا بهار سال آینده در آنها وجود ندارد. اما هم اکنون با گرم شدن هوا و آب شدن برف ها، کوهستان های شهرستان کوهرنگ سرسبز و کوچ عشایر از مناطق گرمسیر کشور به استان آغاز می شود که امسال نیز ورود عشایر از پانزدهم فروردین آغاز شد و هم اکنون بیشتر عشایر وارد استان چهارمحال و بختیاری شده اند. منطقه بازفت کوهرنگ یکی از مهم ترین مناطق عشایری کشور است که بیشتر عشایر بختیاری در این منطقه سکونت می کنند.

سیف الله جعفری، بخشدار بازفت با بیان این که عشایر امسال کوچ زودهنگامی داشته اند، در حالی که باید از سی و یکم فروردین کوچ را آغاز می کردند، می گوید: منطقه بازفت در حدود 15 هزار نفر جمعیت ثابت دارد که با ورود 25 هزار نفر عشایر، جمعیت آن هم اکنون افزایش پیدا کرده است.بسیاری از روستاهایی که در کوچ پاییزه سال گذشته خالی از سکنه شده بودند هم اکنون با ورود عشایر زندگی دوباره در آنها جریان گرفته است.

منبع:جام جم 1393/02/11 | کد مطلب: 1748
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
آزاده سروستانی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.