تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

جاهای دیدنی خلخال

جاهای دیدنی خلخال از رود گرفته تا روستا از جاده گرفته تا دریاچه دل هر گردشگری را خواهد برد. کافیست یکبار قدم در جاده اسالم به خلخال بگذارید و در هوای ناب بهاری یا اواخر تابستان در آن تنفس کنید، بعید است خاطره شیرین تور اسالم به خلخال را به راحتی فراموش کنید. از جاهای دیدنی خلخال می‌توان به روستای خوجین خلخال، جاده زیبای اسالم به خلخال، فینارود خلخال اشاره کرد. البته اکثر گردشگرها همین که نام خلخال به گوش‌شان می‌خورد به یاد جاده رویایی اسالم به خلخال می‌افتند. حق هم دارند جاده اسالم به خلخال یکی از مقاصد ناب طبیعتگردی است. اما جاهای دیدنی خلخال به اینجا ختم نمی‌شود. در ادامه دیدنی‌های خلخال و مسیر رفت از تهران تا اسالم و خلخال را مرور می‌کنیم.

توراسالم به خلخال

جاهای دیدنی خلخال از رود گرفته تا روستا از جاده گرفته تا دریاچه دل هر گردشگری را خواهد برد.

شهرستان خلخال کجاست؟ 

خلخال در ارتفاع حدودا 1800 متری از سطح دریاست و شهرستان نسبتا مرتفعی محسوب می‌شود. شهر خلخال در جنوب شرقی استان اردبیل است و رودهای هروآباد و آپارچای در آن جریان دارند. 

جاهای دیدنی خلخال کدامند؟

از جمله دیدنی‌های طبیعی خلخال می‌توان به فینارود خلخال اشاره کرد که چندان هم شناخته شده نیست. اگر به دنبال یک منطقه بسیار خوش آب و هوا در تابستان هستید، فینارود در جنوب خلخال می‌تواند گزینه مناسبی باشد. فینارود در نزدیکی روستای خوجین خلخال است. منطقه فینارود نه تنها آب و هوای خوبی دارد بلکه وجود دریاچه‌ها و جنگل‌های بکر این منطقه زیباییش را صد چندان کرده. فینارود را می‌توان محل تلاقی جنگل و کوهستان و مرتع در یک نقطه دانست. فینارود پر است از زمین‌های کشاورزی که چشم انداز منطقه را زیباتر کرده‌اند. علاوه بر اینها مردمان خونگرم و مهربانی دارد؛ حتما از هم نشینی با آنها لذت خواهید برد. 

از دیگر جاهای دیدنی خلخال می‌توان به جاده زیبای اسالم به خلخال اشاره کرد. جاده اسالم به خلخال رویایی‌ترین جاده ایران است. سالانه تعداد بی‌شماری گردشگر برای پیاده‌روی راهی این منطقه می‌شوند. مسیر پیاده‌روی از طبیعت کوهستانی و ییلاقی آغاز می‌شود؛ یک مسیر پر پیچ و خم با کلی شگفتی! ابتدای مسیر، آنقدر مرتفع است که می‌توانید کل مسیر پیش رو را ببینید. با گذشتن از هر پیچ، دیدن پدیده‌ای نو شما را متحیر می‌کند؛ از دل جنگل می‌گذرید به دل جلگه می رسید و یکدفعه با دشت‌های پر گل شگفت‌زده می‌شوید.

با گذشتن از هر پیچ، دیدن پدیده‌ای نو شما را متحیر می‌کند؛ از دل جنگل می‌گذرید به دل جلگه می رسید و یکدفعه با دشت‌های پر گل شگفت‌زده می‌شوید.

پدیده اقیانوس ابر بالای دشت‌های زیبای خلخال

دیدنی دیگر شهر خلخال، ییلاق دشته است. در مسیر جاده بکر و زیبای اسالم به خلخال، یکی از معروف‌ترین ییلاقات توریستی قرار گرفته به نام ییلاق دشته. هر چند از نظر تقسیم بندی استانی ییلاق دشته در استان اردبیل واقع است اما به دلیل آسان بودن مسیر از سمت گیلان بسیاری تصور می‌کنند دشته متعلق به استان گیلان است. برای رسیدن به دشته از طریق استان گیلان و شهر شاندرمن، ابتدا باید مسیر ییلاقات را از شهر ماسال طی کنیدسپس به ییلاق نم نم پشت می‌رسید و بعد هم ییلاق زیبا و سرسبز (دشته) شاندرمن رسید.

و اما همه دیدنی‌های خلخال یک طرف، دریاچه نئور یک طرف! هر چه از زیبایی دریاچه نئور بگوییم حق مطلب را ادا نکرده‌ایم. دریاچه نئور به خصوص در فصل بهار و اواسط خرداد ماه با رویش گل های فراموشم نکن، زیبایی خود را عرضه می‌کند. بعید در فصل رویش گل‌های این دریاچه به آن سفر کرده باشید و از آن لذت نبرده باشید. دریاچه نِئور دریاچه‌ای ما بین شهر اردبیل و شهر خلخال، در مرز استان گیلان و استان اردبیل است. این دریاچه در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به ‌طرف خلخال در یکی از دره‌های کوهستان باغیرو و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته. برای رفتن به این دریاچه باید از شهر اردبیل به سمت خلخال و از آنجا، از راه جاده‌ای که سمت بالای کوه قرار دارد، به سمت دریاچه رفت. کوهنوردی بهاره نئور به سمت ییلاق سوباتان هم یکی از معروف‌ترین مسیرهای طبیعت‌گردی شمال کشور برای عاشقان طبیعت است. 

دریاچه نئور به خصوص در فصل بهار و اواسط خرداد ماه با رویش گل های فراموشم نکن، زیبایی خود را عرضه می‌کند.

در تور اسالم به خلخال یکی از دیدنی‌هایی که حتما باید در برنامه‌تان قرار دهید، روستای سه ناو است. روستای سه ناو در تالش گیلان است و البته هم جوار با جاده اسالم به خلخال. ناو تا شهر اسالم حدود 25 کیلومتر راه دارد. قطعا برای کسانی که ساکن شهر هستند و در دود و دم شهرها زندگی می‌کنند، سفر به این روستا می‌تواند برایشان خاطره جذابی باشد. روستای سه ناو یا روستای "ناو" بافت قدیمی خود را حفظ کرده و حال و هوای روستایی را در آن خواهید دید. آرامش روستای سه ناو شاخص‌ترین نقطه قوت آن است. البته طبیعت بی‌نظیر آن را نباید فراموش کنیم. 

 

 1399/07/19 | کد مطلب: 1887
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.