تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
ونیز ایران

تالاب شادگان- خوزستان

از ویژگیهای مهم و بی نظیر تالاب شادگان می توان به مقیاس بزرگ، طبیعی بودن، تنوع زیستگاهی و نقشی که در تامین معاش ساکنان محلی ایفا می کند، اشاره کرد.

تالاب بین‌المللی شادگان به عنوان یک تالاب مهم بین‌المللی شناخته شده، علیرغم تنوع زیستی غنی و جاذبه‌های گردشگری فراوان، متاسفانه هنوز در کشور و حتی استان خوزستان ناشناخته مانده است. کوچه پس کوچه های روستای سراخیه در میان آب هستند و به همین دلیل، می‌گوییم اینجا ونیز ایران است البته به جز آب هیچ شباهت دیگری به ونیز ندارد.

تالاب شادگان با وجود نعمت و ظرفیت‌های بی‌شمارش هیچگاه توسعه و احیای قابل توجه را به خود ندیده است و تاکنون تمام برنامه‌های ایجاد شده برای آن در حد آرزو و رویا مانده است این در حالی است که اخیرا به علت شرایط بی‌نظیر تالاب حتی سرمایه‌گذاران خارجی نیز برای توسعه آن ابراز علاقه کرده اند. 

www.dalahoo.com 

  این تالاب یک سیستم زیست‌محیطی وسیع متشکل از تالاب‌های شیرین و شور، به علاوه خلیج جزر و مدی خور موسی و جزایر آن است. تالاب در پائین دست حوزه رودخانه جراحی بین شهرهای شادگان، آبادان و ماهشهر در استان خوزستان قرار داشته و در سمت پائین دست، به خلیج فارس می پیوندد. 

 از ویژگی‌های مهم و بی‌نظیر تالاب شادگان می‌توان به مقیاس بزرگ، طبیعی بودن، تنوع زیستگاهی و نقشی که در تامین معاش ساکنان محلی ایفا می کند، اشاره کرد. سه شهر بزرگ شادگان، آبادان و ماهشهر در حاشیه این تالاب و تعدادی روستا نیز در مجاورت آن قرار دارند، همچنین دو روستا در داخل این تالاب قرار گرفته‌اند. جمعیت شهر شادگان و روستاهای اطراف از نظر تاریخی برای تامین معاش وابسته به تالاب هستند.

 www.dalahoo.com

از مهمترین تهدیدات این تالاب می توان به وجود جریانات ورودی زهکش‌ها، آلودگی آب، کاهش جریان‌های سیلابی، تغییرات اقلیمی، خشکسالی طولانی مدت، معرفی گونه‌های غیربومی، نشت مواد نفتی از لوله‌ها و اختلال و ایجاد مزاحمت برای حیات وحش اشاره کرد.

کوچه پس کوچه‌های روستای سراخیه در میان آب

اینجا ونیز ایران است البته به جز آب هیچ شباهت دیگری به ونیز ندارد. بر خلاف تصور اولیه در تمام این محدوده آب نمی بینید و تالاب شادگان، فضایی مشابه خور دارد.

رودخانه جراحی بزرگترین تامین کننده آب این تالاب است و بعد از آن نهر بحره که از رودخانه کارون منشعب می شود، تالاب شادگان را تغذیه می کنند. طغیان کارون و مدهای خلیج فارس و بارش‌های منطقه هم در تامین آب شادگان نقش دارند. تالاب شادگان باقیمانده از تالاب بسیار بزرگی است که زمانی تا هورالعظیم در مرز عراق ادامه داشته و احتمال می‌رود بخش دور افتاده و جدا شده‌ای از مجموعه تالاب‌های گسترده و به هم پیوسته بین النهرین باشد.

www.dalahoo.com

مساحت تالاب شادگان که در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده، 400 هزار هکتار است اما اندازه‌گیری سال 1383 مساحت تالاب را حدود 54 هزار هکتار نشان می دهد. 

 جذابیت تالاب

به گواه افرادی که در محیط پیرامون تالاب شادگان حضور یافته‌اند، این تالاب آنقدر زیبا و پر جذبه است که بیش از دو بار افرادی را به سمت خود می‌کشاند و به عبارتی ارزش و لذت بیش از یک بار دیدن را دارد.

در این تالاب، انواع ماهیان آب شیرین و شور مانند بنی، ‌شیرید، حمری، شانک، ماهی های پرورشی و پرندگانی چون فلامینگو، حواصیل، لک لک،‌ غاز وحشی، اردک،‌ گراز و … زیست می کنند. تنها زیستگاه و محل زاد و ولد اردک کرکری در جهان این تالاب است و پرندگانی چون «گیلانشاه خالدار» و «اکراس آفریقایی» نیز از نمونه های بسیار کمیابی هستند که در این منطقه یافت می شوند. 

www.dalahoo.com

آب و هوای شهرستان شادگان

آب و هوای گرم و مرطوب شهرستان شادگان سبب رواج محصولات گرمسیری در این ناحیه شده است. گندم، خرما و برنج از عمده‌ترین محصولات کشاورزی منطقه به شمار می‌روند. دامداری نیز در این شهرستان رواج داشته و انواع فرآورده‌های لبنی و تولیدات دامی مانند لبنیات، پشم و پوست از محصولات دامی این شهرستان است. 

 ‌منبع: باشگاه خبرنگاران 1393/07/11 | کد مطلب: 2034
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
علی حیدری
1394/11/29 10:34
وقت بخیر
سپاس و تشکر فراوان از تیم دالاهو
دوستان عزیز تالاب شادگان روزی چهرمین تالاب جهان بوده ولی الان متاسفانه بخاطر مدیریت غیر صحیح ،شده24
پس اغراق نیست و واقعا ونیز ایران بوده
پاسخ دهید...
ماریا بهارلو
1393/07/14 19:43
سلام ممنون از اطلاعاتی که دادین ولی نام ونیز رو شما انتخاب کردین ؟چون این اولین بار بود که من شنیدم
پاسخ دهید...
دالاهو نیوز
1393/07/14 20:08
سلام. نام ونیز فقط یک عنوان برای مطلب می‌باشد.
افسون فروغی پور
1393/07/14 10:25
برقرار باشید
سلام
جمله‌ی: البته به جز آب هیچ شباهت دیگری به ونیز ندارد." در خور توجه بود.
با احترام
مطالب شما خواندنی و جذاب هستند اما اغلب امکان ارسال به سایرین وجود ندارد.

سپاسگذارم

پاسخ دهید...
دالاهو نیوز
1393/07/14 13:04
سلام
مشکل‌تون برای "ارسال به دیگران" چیست؟
عباس میرهادی
1393/07/14 09:53
بسیار جالب بود
پاسخ دهید...
وحید اسدی
1393/07/14 08:46
به نظر این دوستان نگارنده متن تالاب شادگان شباهت زیادی به ونیز دارد!!!!
لطفا این کلمه را venice photos گوگل کنید
پاسخ دهید...
ناشناس
1393/07/13 11:35
ونیز ایران بندر انزلیه با اون کوچه های داخل آب و کانال های کنار مرداب
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.