تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

جنگل‌های دوهزار - مازندران

دوهزار نام یک منطقه توریستی از توابع بخش خرم آباد است و در شهرستان تنکابن در شمال ایران قرار دارد. آب و هوای دوهزار معتدل کوهستانی با تابستان‏‌های مطبوع و زمستان‏‌های نسبتاً سرد است. این منطقه فوق‌‏العاده زیباست و چشم‌‏انداز‌های بدیع کوهستانی، چمن‏زار و جنگل‌های مرتفع جلگه‌‏ای دارد. دره دوهزار یک مقصد طبیعت‏‌گردی با جاذبه‌های متنوع است. مردم روستاهای دوهزار به زبان مازندرانی با لهجه گیلانی صحبت می‌کنند.

این منطقه در سال 1372 با عنوان دهستان دوهزار، با مرکزیت روستای امامزاده قاسم، از طرف معاون سیاسی امنیتی استان مازندران به تصویب رسید. آب و هوای آن معتدل کوهستانی با تابستان‏‌های مطبوع و زمستان‏‌های نسبتاً سرد است.

دره سرسبز دو هزار در ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، شرایط طبیعی ویژه‌‏ای را پدید آورده است. این منطقه فوق‌العاده زیباست و چشم‌اندازهای بدیع کوهستانی، چمن‏زار و جنگل‌های مرتفع جلگه‌ای دارد. دره دوهزار یک مقصد طبیعت‏‌گردی با جاذبه‌های متنوع است. دره سرسبز و زیبای دو هزار در ضلع شمالی ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، به علت شرایط طبیعی و اقلیمی ویژه، مجموعه زیستی و طبیعی کم‏‌نظیری است که قله‏‌ها، چمنزارها، جنگل‌ها، مرتع‌ها و یخچال‏‌های طبیعی را در خود جای داده است.

 

تورهای داخلی

 

دره سرسبز دو هزار در ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، شرایط طبیعی ویژه‌‏ای را پدید آورده است.

مردم روستاهای دوهزار به زبان مازندرانی با لهجه گیلانی صحبت می‌کنند.

برای واژه‌های دو هزار و سه هزار وجه تسمیه‌های مختلفی را بیان می‌کنند، مانند داشتن 2000 و 3000 متر فرازای دره‌ها، یا برگرفته از نام هَزار به معنای بلبل که در این صورت مفهوم دو یا سه هزار بلبل مورد نظر بوده است.  آنچه می‌تواند در این باره درست‌تر باشد دو و سه «ازار» است. ازار در زبان پارسی باستان به معنی رود است که در طول سالیان به هراز تبدیل شد (مانند رود هراز) و به این دلیل «دو ازار» و «سه ازار» درست‌تر به نظر می‌رسد.

رود دو هزار دو سرچشمه اصلی و بزرگ به نام‌های «دریاسر رود»  و «نوشا رود» دارد که اولی از برف‌چال‌های چکاد سیالان و دومی از برف‌چال‌های چکاد نوشا و نیار دره سرازیر می‌شوند. رود سه هزار سه سرچشمه اصلی و بزرگ به نام‌های «شلف رود»، «گرما رود» و «مران رود» دارد که شلف رود از برف‌چال‌های چکاد هفت خوان و تخت سلیمان، گرمارود از برف‌چال‌های چکاد خرسان و گردونه کوه و مران رود از کوه نرگس سرازیر می‌شوند.

قله سیالان و ارتفاعات گردکوه از مهم‌‏ترین جاذبه‏‌های دوهزار است.

رودخانه دو هزار، که از ارتفاعات الموت قزوین و تخت سلیمان سرچشمه می‏‌گیرد، از حاشیه روستا عبور می‏‌کند و حواشی بسیار زیبایی دارد. این حواشی زیبا در فصل تابستان محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت گردشگران محسوب می‏‌شود.

ارتفاعات دو هزار از مناظر زیبای این منطقه است که قله سیالان و ارتفاعات گردکوه از مهم‌‏ترین جاذبه‏‌های آن است. قله سیالان مرتفع‏‌ترین قله شهرستان تنکابن است. این قله با ارتفاع 4250 متر یکی از جاذبه‏ های مهم ورزشی است، که در مسیر صعود، مناظر کم‌نظیر آن بسیار جالب توجه است. این مسیر از میان جنگل‌های سرسبز و کوه‌های مرتفع زیبا می‏‌گذرد. برای دست‌یابی به قله سیالان، که با شکوهی وصف‌ناپذیر جلوه‌گری می‏‌کند، 5 ساعت پیاده‌روی لازم است.

جنگل‏‌های متراکم منطقه دوهزار، با انواع درختان راش، ون، چنار و هیرکانی، در فصول بهار، تابستان و پاییز، سرشار از رنگ‏ می‌‌شوند.

جنگل‏‌های متراکم منطقه دوهزار، با انواع درختان راش، ون، چنار و هیرکانی، در فصول بهار، تابستان و پاییز، سرشار از رنگ‏ می‌‌شوند و چشم‌اندازهای زیبا و سحرانگیزی پدید می‌آورند.

 1393/08/08 | کد مطلب: 2094
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.