تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

پرندگان قاچاق در باغی که پرواز ممنوع است

فلامینگوهایی با تن سفید، رنگ‌بندی زیبای قرمز و پیچ‌وخم گردن، 30 تا، پنهان و اسیر در انباری خانه یک شکارچی

دو هفته پیش بود که زنده گیری و زندانی کردن فلامینگوهای تالاب میانکاله توسط شکارچی متخلف را مردم منطقه به محیط‌زیست اطلاع دادند و مأموران یگان حفاظت هم بلافاصله پس از شناسایی فرد متخلف با حکم قضایی منزلش را بازرسی و 30 فلامینگوی مهمان در پناهگاه حیات‌وحش میانکاله را از قفس منزل یک شکارچی روستایی آزاد کردند.  اما شکارچیان فلامینگوهای زنده را برای چه می‌دزدند؟

اگر هنوز فرصت نکرده‌ باشید هم حتماً شنیده‌اید که جایی در تهران در میان درختان و  آبگیرها پرندگانی رنگارنگ به خیروخوشی زندگی می‌کنند و دیدگان تشنه طبیعت تهرانیان را نقش می‌زنند. آن‌قدر هستند که باید مراقب باشی وقتی روی سنگفرش‌های باغ قدم می‌زنی، کبک‌ها و جوجه غازها را زیر پایت له نکنی. باید مواظب باشی که با صدای قدم‌هایت آرامش قوهای سفید، فلامینگوها و پلیکان‌هایی را که در حاشیه برکه‌ها نشسته‌اند، بر هم نزنی و آن‌ها را نیازاری، حتی باید هوای لک‌لک‌هایی را که کمی آن‌طرف‌تر در برکه کناری بی‌حرکت روی یک پا ایستاده و به خواب‌رفته‌اند هم داشته باشی.

www.dalahoo.com

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد باغ پرندگان تهران، رها بودن پرندگان در محیط است، به این معنا که حدود 90 درصد از پرنده‌های این مجموعه در فضای کاملاً روباز و در محیط بدون قفس نگهداری می‌شوند. باغ پرندگان تهران با وسعتی حدود 23 هکتار، از آغاز بیش از 6500 پرنده از 55 گونه متفاوت را به تهران آورده است. اما این همه پرنده از کجا آمده است؟
یک فعال محیط‌زیست توضیح می‌دهد: «مردم می‌بینند پرندگان رنگارنگ از همه اکوسیستم‌های کوهستان و دشت و تالاب و... اینجا گرد هم آمده‌اند اما متأسفانه نمی‌دانند که این‌ها هیچ‌کدام پرندگان تکثیرشده در اسارت نیستند و همه از طبیعت صید می‌شوند.»

محمدعلی‌ا... قلی با اعلام این‌که باغ پرندگان تهران از همان روز اول افتتاح برای هر پیمانکاری شرط کرده است که در هرماه رقم قابل‌توجهی پرنده بخرند می‌گوید: «بر اساس آمار جهانی 50 درصد پرندگانی که از طبیعت صید می‌شوند در فرآیند صید می‌میرند و نیمی از 50‌درصد باقی‌مانده نیز زمانی که وارد محیط زندگی تازه‌شان در اسارت می‌شوند می‌میرند. تعداد باقی‌مانده هم عمر طبیعی‌شان را نمی‌کنند چون خیلی‌هایشان شرایط زیستگاهی‌شان تغییر می‌کند. خیلی‌هایشان هم دچار آسیب‌های بدنی می‌شوند، ازجمله پرندگانی مثل فلامینگو و اردک و غاز و قو از ناحیه پا خیلی آسیب‌پذیرند. این‌ها اگر سوءتغذیه پیدا نکنند در بهترین حالت گندم می‌خورند درحالی‌که در زیستگاه طبیعی این‌ها هیچ‌گاه گندم وجود ندارد، یا مثلاً پرندگان شکاری اینجا باید ضایعات گوشت و پوست مرغ و این چیزها را بخورند. در همین باغ پرندگان تهران همه پرندگان شاه‌پرشان زده‌شده است.»

www.dalahoo.com

عضو هیئت‌مدیره کانون محیط‌بان می‌گوید: «همین‌الان تعداد قابل‌توجهی قو و فلامینگو در باغ پرندگان هست که مشخصاً امسال خریداری‌شده‌اند و جوجه‌های امسال هستند. همه ما می‌دانیم و خودشان هم می‌دانند که حتی یک‌بار در تاریخ طبیعت ایران این اتفاق نیفتاده است که قوها یا فلامینگوها در اسارت جوجه بدهند. این‌ها همه صید غیرقانونی از منطقه میانکاله هستند و همه صید همین امسال است.»

در حاشیه جنوبی منطقه 68 هزار هکتاری میانکاله دشت وسیعی هست که در آن برنج کاشته می‌شود و بخش‌هایی از آن‌هم نیزارهای طبیعی است. پرنده‌ها که روز را در تالاب می‌گذرانند شب به کشتزارها و آب‌بندهای آب شیرین حاشیه جنوبی می‌آیند و اینجا تغذیه می‌کنند. به گفته ا...‌قلی این منطقه‌ای است که فلامینگوها را در آن می‌گیرند و این فلامینگوها صرفاً گرفته می‌شوند که به باغ‌های پرندگان فروخته شوند.

www.dalahoo.com

این کارشناس حیات‌وحش با اعلام اینکه «یکی از اصلی‌ترین خریداران این‌ها باغ پرندگان تهران و باغ پرندگان اصفهان است» می‌گوید: «این‌ها دائماً در این صنعت قاچاق پول تزریق می‌کنند و سازمان محیط‌زیست هم کاری که باید را نمی‌کند.» او که خود تحصیل‌کرده محیط‌زیست است ابراز تأسف می‌کند که استادی چون دکتر اسماعیل کهرم که خود پرنده‌شناس است و مشاور خانم ابتکار هم هست بگوید پرندگان  این باغ هفت تبارشان در اسارت به وجود آمده‌اند و از طبیعت گرفته نشده‌اند، یا این بگویند تا زمانی که ما از کبد این‌ها آزمایش نگیریم نمی‌توانیم بفهمیم این‌ها وحشی هستند یا در اسارت تکثیرشده‌اند.

ا...‌قلی تأکید می‌کند: «هر بچه‌ای در شمال ایران می‌داند که کسی نمی‌تواند از فلامینگو یا مثلاً غاز وحشی در اسارت جوجه بگیرد. تمام این پرنده‌ها که برخی‌شان هم از گونه‌های حمایت‌شده بین‌المللی و کمیاب ما هستند مثل کرکس‌ها یا انواع عقاب‌هایمان که در این باغ نگهداری می‌شوند همه و همه صید مستقیم از طبیعت‌اند و از قاچاقچی حیات‌وحش خریداری‌شده‌اند.»

www.dalahoo.com

او درباره فرآیند صید و فروش این پرندگان توضیح می‌دهد: «متأسفانه بخش عمده این فرآیند صید و خریدوفروش از کانال فریدون‌کنار رد می‌شود. این پرندگان را در زمان خاصی می‌گیرند. در فاصله بیستم هرماه قمری تا پنجم ماه بعد ماه دیر طلوع می‌کند و کوچک است و آسمان به‌شدت تاریک است. قبل از این پانزده روز منطقه را کاملاً امن می‌کنند. صیادها در منطقه نگهبانی می‌دهند که ماشین و موتور رد نشود، کسی تیراندازی نکند و حتی برای پرندگان غذا می‌ریزند، با این کار پرندگان را به محیطی که می‌خواهند در آن دام بگذارند عادت می‌دهند. وقتی به این بازه زمانی تاریک می‌رسیم تور را می‌گذارند و پرندگان که عادت کرده‌اند هر شب اینجا تغذیه کنند در دام می‌افتند و هر شب تعداد زیادی از انواع و اقسام پرندگان را می‌گیرند.»

www.dalahoo.com

و این‌چنین است که پرندگانی که هزاران کیلومتر را برای گذراندن زمستان به مهمانی خاک مهمان‌دوست ایران آمده‌اند، در تورهای هوایی صیادان اسیر می‌شوند و اگر زنده بمانند، باقی عمر را پیش چشم تماشاگران در «باغ» می‌گذرانند. باغی که در آن پرواز ممنوع است و هرماه پذیرای مهمانان تازه از میانکاله و فریدون‌کنار خواهد بود.

منبع:
روزنامه قانون
سایت خبری محیط زیست
خبرگزاری ایسنا1393/11/05 | کد مطلب: 2356
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
حامد احمدی

کارشناس ادبیات، کارشناس ارشد گردشگری، علاقمند به سفر و طبیعت  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.