تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

کاروانسرای تی‌ تی

کاروانسرانی تی‌ تی یکی از آثار به جا مانده از دوران صفویان در شهرستان سیاهکل است. این بنا از جاذبه‌های دیدنی خطه‌ی شمالی کشور است که در فهرست آثار ملی ایران جای دارد.

این کاروانسرای باستانی در شهرستان سیاهکل و مسیر جنگلی راه کاروانی دیلمان به لاهیجان، بر سر دوراهی رودخانه باباکوه و میثم ‌رود قرار گرفته است. جایی درست در 10 کیلومتری جاده سیاهکل به دیلمان، بر پای تپه‌ای سرسبز که در گذشته راه اصلی کاروان‌ها از لاهیجان به دیلمان و طالقان بوده است. سیاهکل، سرزمین قوم باستانی دیلم، شهری سرسبز در پای قله سرکش درفک است که جنگلی انبوه آن را دربرگرفته. این شهر دارای چشم‌اندازهای طبیعی و تاریخی زیادی است، از این رو جز نقاط دیدنی گیلان به شمار می‌رود.

کاروانسرای تی تی

تاریخچه کاروانسرای تی‌ تی برمی‌گردد به زمانی که «تی‌‌تی خانم»، عمه یکی از شاهان صفوی تصمیم می‌گیرد کاروانسرایی به نام خود بنا کند. کاروانسرایی از جنس سنگ رودخانه‌ای، آجر، ملات گچ و ساروج. از نظر معماری، این بنا دارای یک حیاط مرکزی، ورودی هشتی ‌شکل و دو ایوان در اطراف هشتی است. ورودی بنا در ضلع شمالی آن قرار گرفته است. پس از گذر از فضای ورودی هشتی، میانسرا قرار دارد. در ضلع شرقی و غربی فضای هشتی، دو اتاق با مساحت 17 مترمربع به چشم می‌خورد. در وسط آن حوض کوچکی نیز قرار گرفته است. در چهار کنج بنا، اتاق مربع شکلی چهارده متری ساخته شده است. قبل از ورود به اتاق‌ها با یک فضای نیم هشت روبرو می‌شوید. در جبهه جنوبی بنا یک فضای شاه نشین و در دو طرف آن، دو اتاق مثل جبهه شمالی قرار گرفته است. اصل تقارن در ساخت این کاروانسرا به خوبی رعایت شده و بنا دارای محور تقارن در جهت طولی است. 

اگر به تماشای این کاروانسرا رفتید، انتظار بنایی مرموز و قدیمی که زیستگاه خزه‌ها و گیاهان سبز و کوچک است، باشید.1394/04/08 | کد مطلب: 2716
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
مهناز قاضی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.