تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

چشمه‌های چندهزار ساله طاق بستان خشکیدند

در تاریخ 18 تیرماه، شب‌هنگام در حالی اهالی روستای طاق بستان به خواب رفتند که نمی‌دانستند فردا با چشمه‌های خشکیده طاق بستان مواجه می‌شوند.

 

مجموعه طاق بستان یکی از بی نظیر‌ترین آثار تاریخی ایران و جهان است که نخستین انیمیشن سنگی دنیا با آثاری فاخر از مجد و عظمت ایرانیان باستان لقب گرفته است. یکی از ویژگی‌های این مجموعه تاریخی وجود چشمه‌های جوشان آب در کنار سنگ نگاره‌ها و طاق‌های سنگی است.
در پی اتفاقی بی‌سابقه چشمه‌های طاق بستان بدون هیچ علائمی از افت فشار، خشکیدند و صبح امروز مردم روستای طاق بستان با صحنه‌ای غم انگیز مواجه شدند. این در حالی است که تا شب گذشته میزان آب ریز چشمه ده لیتر بر ثانیه بوده است. مردم منطقه اظهار داشتند که برداشت بی‌رویه آب از سوی آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب شهری موجب این پیشامد ناگوار شده است.

چشمه‌های طاق بستان

در همین راستا منصور کیاور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه اظهار داشت: خشکیدگی چشمه‌های طاق بستان به دلیل اضافه برداشت نبوده بلکه پایان یافتن منابع آب زیرزمینی آن منطقه است. وی در پاسخ به این سؤال که چگونه ممکن است چشمه‌ها یک شبه خشک شوند گفت: از آنجایی که آب منطقه ای متولی این امر است بایستی با انجام مطالعات، علل وقوع این خشکیدگی را تشخیص دهد. ما فقط مسئول آب‌های سطح زمین هستیم و اقدامی برای نگه داشتن آب در داخل چشمه نداریم. اما علائم و شواهد حاکی از اتمام منابع آب زیرزمینی در منطقه طاق بستان است.

شایان ذکر است، محوطه تاریخی طاق بستان در دامنه کوهی به همین نام و در کنار چشمه‌های چندهزار ساله طاق بستان در شمال شرقی حاشیه کنونی شهر کرمانشاه واقع شده است. در این محوطه، آثاری از دوره ساسانی وجود دارد که شامل سنگ نگاره اردشیر دوم و دو ایوان سنگی بنام های ایوان کوچک و بزرگ است.

منبع: خبرگزاری مهر1394/04/21 | کد مطلب: 2768
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
مهناز قاضی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.