تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

قلعه ملک بهمن

قلعه تاریخی ملک بهمن یکی از مقاوم‌ترین قلعه‌های ایران است که در روستای شاهان‌دشت (شهرستان آمل) قرار دارد. این قلعه قرن‌هاست که در اینجا نظاره‌گر تاریخ است.

قدمت این قلعه قدیمی به دوران پیش از اسلام بر می‌گردد. تاریخ راوی آن است که این قلعه به حاکمان پادوسبانیان تعلق داشته که به رویان، نور، کجور و رستمدار حکومت می‌کردند. قلعه ملک بهمن با طراحی جالب به روی یک صخره‌ی بزرگ ساخته شده است. از روی بنا و کنار آن آبشاری زیبا به پایین می‌‌ریزد. بنای بیرونی و بسیار مستحکم این قلعه در برابر حوادث طبیعی از جمله زلزله‌های منطقه‌ی لاریجان تا به حال به خوبی مقاومت کرده است. در بالای قلعه برج‌هائی وجود دارد که احتمالاً برای دیده‌بانی طراحی شده‌اند، پله‌هایی در آنجاست که شما را به روی این برج‌ها می‌برد. اگر از کنار به این پله‌ها نگاه کنید روی آنها را حجم زیادی خاک پوشانده است. نکته مهم این است که ارتفاع هر کدام این پله‌ها بیش از 50 سانتیمتر است. بنابراین احتمالا، مردانی بلند قامت به اینجا رفت وآمد می‌کردند. در اطراف قلعه هیچ راه ورودی وجود ندارد، تنها راه ورود آن زیر زمینی بوده که امروزه مسدود است. کوهنوردان می‌توانند با تجهیزات و رعایت موراد ایمنی از دیواره جنوبی قلعه به داخل آن صعود کنند.

درون بنای قلعه بر اثر گذشت زمان و کاوش‌های جویندگان گنج تقریبا ویران شده است. تنها دیواره‌های اطراف قلعه، تعدادی اتاق کنار آبشار، مدخل راه ورودی، چند پله بلند و برج‌های بالای قلعه سالم مانده‌اند. برج دیده‌بانی‌هایی در اطراف وجود داشته که مهمترین آنها آتشکده‌ی گنبد سی شاهان‌دشت در فاصله 2000 متری قلعه با همان سبک معماری، در منطقه‌ای به نام سه‌طاق بر بالای روستای آخا و آخازیر، منطقه امیری واقع است. این برج مشرف به قلعه و منطقه است. این قلعه در سال 1005 به دست شاه عباس صفوی فتح شد.

قلعه ملک بهمن

قلعه ملک بهمن در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۷۹ با شماره‌ی ثبت ۲۷۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.1394/05/01 | کد مطلب: 2836
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
مهناز قاضی

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.