تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

تونس، مقصد تمامی گردشگران

تونس کشوری است در شمال آفریقا، هم‌جوار با مدیترانه و همسایه با کشورهای الجزایر و لیبی. پایتخت این کشور همنام خود کشور یعنی تونس است. پیشینه زیستن انسان در تونس به عصر سنگ در حدود دویست هزار سال پیش بازمی‌گردد.

تور تونس

کلیاتی از تونس کشور شن و تاریخ!

تا هزاره سوم پیش از میلاد، اقوامی از تیره‌های گوناگون، از جنوب اروپا به این سرزمین کوچیدند. گمان می‌رود بربر (آمازیغ) ها از نوادگان ایشان باشند. تونس دارای مرز آبی با ایتالیا و مالت است و اکثر مردم در این کشور دارای نژاد عرب هستند.

سواحل شن‌های طلائی در کنار دریای لاجوردی کشتزارهای زیتون و مرکبات فراوان از یک سو و آثار باقیمانده از دوران فینیقی‌ها کارتاژها، رومی‌ها و عثمانی‌ها همراه با معماری اسلامی-عربی و مراکز اقامتی و تفریحی در این کشور با 730 هتل مجهز و مجلل در شهرهای حمامت، سوس، نابوئل و آثاری همچون مسجد جامع ابن‌خلدون، قصرهای با شکوه اشیا عتیقه و... همراه با مهمانوازی مردم، تونس را در آفریقا به یک مرکز توریستی تبدیل کرده است.

سواحل شن‌های طلائی در کنار دریای لاجوردی کشتزارهای زیتون و مرکبات فراوان

به لحاظ آب و هوایی، تونس دارای آب و هوایی مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم و زمستان‌های ملایم است. از نظر مذهبی، دین رسمی مردم تونس اسلام بوده و مسیحیت و یهودیت در این کشور اقلیت محسوب می‌شوند. زبان رسمی این کشور عربی است ولی در محافل دانشگاهی و دولتی زبان فرانسه هم استفاده می‌شود؛ زیرا زمانی مستعمره فرانسه بوده‌اند.

جاذبه‌های تونس

موزه باردو

یکی از 8 جاذبه تونس که حتما باید ببینید، موزه باردو است. این موزه بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین موزه تونس، موزه‌ای بی‌مانند از انواع موزاییک که از بعضی جهات همانند موزه لوور پاریس است. بیشتر موزاییک‌ها متعلق به قرون ۲ تا ۴ بعد از میلاد مسیح است که عموماً برای تزئین ویلاهای افراد متمول تونس و رومی‌ها استفاده‌ شده است.

اتاق‌های موزه عموماً به نام موزائیکهائی که در آن‌ها پیدا شده است نام‌گذاری شده است، مثل اتاق دوگاکه (نام شهرکی رومی در نزدیکی پایتخت تونس بوده است) یا اتاق بولا رجیاو تالار اصلی که پونیک نام دارد.

www.dalahoo.com

ترتیب قرار گرفتن دوره‌های تاریخی این موزه عبارت‌اند از:

1. دوره قبل از تاریخ 2. دوره پونیک 3. دوره روم 4. دوره مسیحیت اولیه 5. وندال‌ها 6. بیزانس‌ها و دوره اسلامی

در موزه باردو موزائیک‌هائی مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی مانند دوره‌های پونیکی اولیه مسیحیت و دوره اسلامی و غیره وجود دارد. معماری موزه باردو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا هر قسمت از این موزه از معماری‌های مختلفی ایجاد شده است، مانند سقف بنا، اتاق ویرجیل، بخش عثمانی و غیره. این موزه در گذشته کاخ و محل زندگی پادشاهان حفیصی در قرن ۱۳ هجری بوده است که به‌صورت موزه تغییر کاربری داده‌شده است.

 • دوره قبل از تاریخ
  این قسمت که توده‌های سنگی را شامل می‌شود به حدود ۰۰۰/۴۰ سال قبل محدود می‌گردد که در ناحیه گفسا پیدا شده‌اند و زندگی انسان‌های اولیه و فرهنگ و آداب‌ورسوم آن‌ها را نشان می‌دهد.
 • دوره پونیک
  در این قسمت افسانه‌های رومی و نام‌آشنا شروع می‌شود مانند الیسا، آمیکار، هانیبال و فیلهایش و کارتاژ زیبا که تخریب شد و بر روی آن نمک پاشیده شد. در این قسمت اتاق‌هایی که نام‌گذاری شده‌اند به نام دوره پونیک و شامل مجموعه‌های وسیعی از مجسمه‌های عالی گلدان‌ها ماسک‌های مردگان و طلسم‌هایی که به دیوارها نصب‌شده‌اند دیده می‌شود که تمامی آن‌ها تحسین‌برانگیز و نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. در اتاق توپتسجایگاه مقدس بال آمون و تانیت است که این جایگاه‌ها از ستون‌های سنگی و گلدان‌های منقش که خاکستر قربانیان خدایان را در آن‌ها قرار می‌دادند وجود دارد و به نمایش گذاشته‌ شده است.
 • دوره رومی
  حضور رومی‌ها در کشور تونس باعث شد تا نمایش هزاران هزار مدل از انواع موزاییک‌ها به وجود آید که این شامل درودیوار موزه باردو می‌شود. این موزاییک‌ها از نقاط مختلف کشور تونس جمع‌آوری گردیده و باعث ارزشمند شدن این موزه به‌عنوان یکی از موزه‌های معتبر در زمینه‌ی موزاییک گردد.

www.dalahoo.com

 • دوره مسیحی
  بخش مسیحی موزه باردو که در کاشی‌های قرن سوم خودنمائی می‌کند که از کتاب مقدس بهره جسته است و شامل سمبل‌هایی از عهد جدید است. همچنین در این بخش بیشتر موزاییک‌ها و مجسمه‌ها از شهر کارتاژ هستند، کلیساهای بزرگ و کوچک تونس با این موزاییک‌های زیبا تزئین شده‌اند. مهم‌ترین اثر ارزشمند دوره مسیحیت حوض غسل‌ تعمید است.
 • دوره بیزانس‌ها و اسلام
  بخش دیگری از موزه باردو است که نتیجه حضور مسلمانان و حکومت‌های اسلامی در این سرزمین است. در این بخش آثار بسیار جالبی از هنرهای زیبای اسلامی شامل گچ‌بری‌ها مقرنس‌کاری‌ها و سایر هنرهای زیبای اسلامی به چشم می‌خورد. نت لوئیس Saint Louis برای جنگ به این منطقه آمد اما افسون یک شاهزاده بربر گردید و از جنگ منصرف گردید به همین دلیل اسم وی به پرنس حامی روستا تغییر نام پیدا کرد.

 کارتاژ

نام شهری باستانی در شمال آفریقا، جایی که اکنون کشور تونس جای گرفته است و تمدنی که با مرکزیت این شهر پدید آمد بود. جای این شهر در گوشه خاوری دریاچه تونس در امتداد مرکز شهر تونس کنونی بود.

فنیقی‌ها که مردمانی دریانورد و بازرگان بودند، در سال ۱۱۰۱ پیش از میلاد، از شهر تایر (صور) (لبنان امروزی) به کرانه‌های تونس کوچ کردند. دولت‌شهر کارتاژ توسط مهاجران فنیقی در ۸۱۴ پیش از میلاد بنیان نهاده شد.

این تمدن با چیرگی بر دریای مدیترانه و از راه بازرگانی نیرو و دارایی بسیاری را به دست آورده بود. تمدن کارتاژ در سده‌های سوم و دوم پیش از میلاد مسیح هم‌دوره و هماورد جمهوری روم و در کشاکش با این دولت بر سر چیرگی بر مدیترانه باختری بود. این هماوردی به سه دوره جنگ میان کارتاژ و روم انجامید که به جنگ‌های کارتاژی یا پونیک نامیده ‌می‌شود. در همه این جنگ‌ها کارتاژ شکست خورد و از نیرویش کاسته شد و باج‌های هنگفتی که برای کنار گذاشتن جنگ به روم پرداخت اقتصاد آنان را به سراشیب کشاند. سومین جنگ کارتاژی به ویرانی شهر کارتاژ انجامید و رومیان بازمانده سرزمین‌های کارتاژ را به خاک خود چسباندند.

www.dalahoo.com

کارتاژ بر کرانه جنوبی مدیترانه، اسپانیا، برخی بخش‌های فرانسه و بسیاری از جزیره‌های مدیترانه از آن دسته بخش‌هایی از سیسیل چیره بود.

دین کارتاژی‌ها از دین فنیقیان گرفته‌ شده بود که دینی الهامی از نیروی فرایندهای طبیعی بود. آنان خدایان بسیاری را می‌پرستیدند که آشنایی ما امروز از جاینام‌هایی است که به نام ایشان نام‌گذاری‌ شده‌ بود.

کارتاژ در سه دوره جنگ که به جنگ‌های کارتاژ یا پونیک نامی شدند، (۲۴۱-۲۶۴، ۲۰۱-۲۱۸ و ۱۴۶-۱۴۹ پیش از میلاد مسیح) به‌تدریج از روم شکست خورد. رومیان پس از پیروزی کارتاژ را ویران کرده و این سرزمین کهن را به همراه کشور نومیدیا به قلمرو امپراتوری خود افزودند. کارتاژ و نومیدیا به بخش آفریقایی روم تبدیل شدند و یکی از کانون‌های آغازین مسیحیت بودند.

کلیسای سنت لوئیس

این کلیسا در تپه‌های باستانی کارتاژ واقع شده و ملقب به کلیسای کاتولیک روم است. نوع معماری آن بیزانسی شمال آفریقا هست که در فاصله سال‌های ۱۸۸۴ تا ۱۸۹۰ میلادی ساخته شده است.
این کلیسا بر روی تپه ای قدیمی بنام  بیرسا که در نزدیکی محل پیدایش پونیکی‌های قدیم و سپس شهر رومی‌ها بوده واقع شده است.

www.dalahoo.com

خیابان حبیب بورقیبه

این خیابان یکی از معروف‌ترین و شیک‌ترین خیابان‌های شهر تونس است و محل تفریح جوانان و مردم این شهر است. در این خیابان ۲ نماد کاملا مجزا از نوع معماری غربی (فرانسوی) و عربی کاملا مشهود است. همچنین برای خرید می‌توانید به خیابان شانزلیزه این خیابان رفته و انواع لباس‌های مارک‌دار آن که دارای قیمت‌های مناسبی نیز می‌باشد استفاده کنید.

www.dalahoo.com

سیدی بوسعید

دهکده سیدی بوسعید در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر تونس قرار دارد. رنگ آبی دیوارها، بافت سنتی و نزدیکی به ساحل این دهکده را به یکی از مناطق گردشگری تونس تبدیل کرده است.

این شهر نام خود را از رهبری مذهبی و مسلمان که سال‌ها در این منطقه زندگی می‌کرده گرفته است. ابوسعید ابن خالف ابن یحیی اتامینی ال یحیی (Abou Said ibn Khalef ibn Yahia Ettamini el Beji) در این منطقه‌ای که قبلاً جبل المنار (Jabal el-Menar) نامیده می‌شد سکونت گزید.

www.dalahoo.com

در افسانه‌ها و داستان‌های این منطقه نقل‌قول می‌کنند که سنت لوئیس Saint Louis برای جنگ به این منطقه آمد اما افسون یک شاهزاده بربر گردید و از جنگ منصرف گردید به همین دلیل اسم وی به پرنس حامی روستا تغییر نام پیدا کرد.

مسجد زیتونیه

این مسجد یکی از معتبر‌ترین مساجد تونس است که در پایتخت این کشور واقع شده است و یکی از مشخصه‌های اصلی معماری شهر تونس است که بازتاب دهنده ۹۹% از اعتقادات مذهبی و دینی مردم است.
نام این مسد به معنی درخت زیتون است که بر گرفته شده از تدریس در زیر درخت زیتونی است که در این مسجد وجود داشته است. تاریخ بنای این مسجد به قرن ۷ هجری باز می گردد.

www.dalahoo.com

The Medina

قسمت قدیمی شهر تونس که شامل ساختمانهای قدیمی و آثار تاریخی به جای مانده از دوران رومی اسلامی و عثمانی است که شامل خانه های قدیمی مسجد مدرسه و سایر مشخصه های معماری قدیم تونس است.
این منطقه در قلب شهر تونس و در میان ساختمان‌های جدید و مدرن قرار گرفته است که همچون نگینی بر دل شهر تونس است که امروزه به یکی از پر طرفدارترین مناطق بازدیدی تونس تبدیل شده است که لذت گشت و گذار و خرید در بازارها و کوچه‌های قدیمی شهر را به گردشگران القاء می‌کند.

www.dalahoo.com

این منطقه بیضی شکل حدود ۳۰ هزار متر مربع مساحت دارد و شامل مسجد، بازار، حمام، مدرسه، کافه، صنایع دستی و سایر الزامات شهری است.

Dar Ben Abdallah

این منزل که به یک موزه مردم شناسی تبدیل شده است یکی از نمونه‌های ارزشمند تاریخی قرن ۱۷ میلادی در تونس است. این موزه یکی از جاذبه‌های ارزشمند تاریخی فرهنگی شهر تونس است که مسافران زیادی را برای بازدید به خود جلب می کند.
این موزه به دو قسمت کلی تقسیم شده است ۱- بخش زندگی خانوادگی که شامل اتفاقات و مراسم مذهبی خاص خانوادگی است.۲- بخش عمومی که برای نمایش مسجد بازار کافه‌ها و سایر بخش‌های شهر است.

www.dalahoo.com

دوگا

که به آن توگا هم گفته می‌شود یک سایت باستان‌شناسی در منطقه تبورسوک در شمال غربی تونس است. این شهر که بازمانده آثار تاریخی لیبی – پونیکی است از دوره روم باقی‌مانده است. باقی‌مانده این شهر تاریخی که نمایانگر نحوه زندگی مردم در زمان اشغال تونس (پونیک) توسط رومی‌ها بوده و شامل تئاتر رومی، حمام، آثار معماری معابد، ساختمان‌ها، کاخ‌ها و سایر آثار به جای مانده از آن دوره است که به‌عنوان یکی از مفاخر معماری تاریخی تونس محسوب می‌شود. این منطقه در فهرست میراث جهانی یونسکو در سال 1997 به‌عنوان شهر رومانی کوچک که به بهترین حالت در شمال آفریقا حفظ‌ شده است ثبت‌ شده است.

www.dalahoo.com

این منطقه در اندازه 70 هکتار دارای بناهای تاریخی حفاظت‌شده از دوران کارتاژی، روم و بیزانس بوده و بدون شک یکی از زیباترین آثار باستانی در جهان است.

جربه

به گزارش هافینگتون‌پست، «جربة» بزرگ‌ترین جزیره در شمال آفریقا و منزل‌گاه «الغریبه» قدیمی‌ترین کنیسه‌ی جهان است. پیش از بمب‌گذاری‌ سال 2002 در این کنیسه، «جربة» یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری منطقه به شمار می‌رفت.

«جورج لوکاس» قسمت چهارم مجموعه فیلم‌های «جنگ ستارگان» ‌خود را سال 1977 در این منطقه فیلم‌برداری کرد.

www.dalahoo.com

کلوسئوم (آمفی‌تئاتر)

 ال جم یک شهر کوچک واقع در بخش شرقی تونس است. در این شهر بنای کلوسئوم (واژه کلوسئوم به معنی «جایگاه بزرگ» است.) قرار داردکه کاربری آمفی‌تئاتری داشته است. این امروزه به جرأت می‌توان این بنای بیضی‌شکل تحت تاثیر معماری یونانی بوده است. این بنا 35000نفر ظرفیت داشته است و یکی از کاربردهای این بنا برای برگزاری ورزش‌های دوره‌ای بوده است. همچنین در سال 1979 ثبت یونسکو شده است. بهترین زمان برای مشاهده این بنا 8 صبح است.

www.dalahoo.com

اخیرا از آن برای فیلمبرداری برخی از صحنه‌های  فیلم برایان و گلادیاتور استفاده شده است.

حمامت

این شهر یکی از معروف‌ترین مقاصد گردشگری در تونس است. شهری زیبا، آرام و تمیز با ساختمان‌های سفید و هتل‌های بسیار بزرگ و مجلل که هر بیننده‌ای را به‌سوی خود جلب می‌کند. حمامت یکی از مراکز بسیار عالی برای حمام آفتاب گرفتن در کنار ساحل، استراحت، شنا و ورزش‌های آبی و سایر تفریحات دریایی است. سواحل بی‌نظیر، تلالو دریا، هتل‌های تمیز زیبا و مدرن، شن‌های گرم دریای مدیترانه، همه و همه شهر حمامت را به نگین درخشان گردشگری کشور تونس مبدل ساخته که هر بازدیدکننده‌ای را مجبور به اقامتی چندروزه در آن می‌نماید. در کنار این جذابیت‌های دریایی دیدنی‌های تاریخی این شهر مانند بخش‌های قدیمی، مراکز تفریحی، مراکز خرید، بازارهای قدیمی و هزاران جذابیت دیگر توریستی باعث جذب گردشگران به این شهر زیبا می‌گردد. جمعیت این شهر بسته به فصول سال در نوسان است و ثابت نیست.

www.dalahoo.com

حمامت شهری است بسیار زیبا و به سبک عربی که دارای برج و باروهای مستحکم می‌باشد. در این شهر بازارها و جذابیت دنیای قدیم آن به خوبی محفوظ مانده است. مکان‌هایی همچون بازار مسقف عربی، حمام، کاروانسرا و قهوه خانه سنتی از آن جمله است. این شهر یکی از مراکز توریستی و نماد فرهنگی در تونس محسوب می‌شود و به دو بخش حمامت قدیم و یاسمین حمامت تقسیم می‌شود و عواملی که باعث جذب توریست در این شهر است عبارتند از: هتل‌های مجلل و رویائی با رستوران‌های متنوع، سالن‌های آمفی تئاتر، برنامه‌های جذاب روزانه و هفتگی، مراکز آب رسانی، بوتیک‌های زیبا، درختان نخل، دریای لاجوردی با سواحل شنی که تعطیلات متفاوت و ویژه‌ای را برای تمام گردشگران در تمام سنین فراهم می‌نماید.1401/01/12 | کد مطلب: 3029
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


 • به اشتراک بگذارید:

تورهای مرتبط با این موضوع کدام هستند؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.