تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

ماداگاسکار کجاست؟

ماداگاسکار جزیره‌ای است که در اقیانوس هند در کنار سواحل جنوب شرقی آفریقا قرار گرفته و پایتخت آن شهر آنتاناناریوو است. ماداگاسکار چهارمین جزیره بزرگ جهان است. جمعیت آن حدود ۲۲ میلیون نفر و تقریبا 10% جمعیت کل کشور در پایتخت ساکن هستند. زبان‌های رسمی ماداگاسکار مالاگاسی و فرانسوی است. واحد پول ماداگاسکار آریاری مالاگاسی نام دارد. یک دلار در زمان نگارش این متن حدود 3700 آریاری است. نیمی از مردم این کشور مسیحی و نیمی دیگر پیرو سنت‌های دینی بومی هستند. سنت دینی بومی این کشور بر پیوند میان زندگان و نیاکان درگذشته آن‌ها تمرکز دارد.زندگی در ماداگاسکار چندان از سطح رفاه خوبی برخوردار نیست. مردم ماداگاسکار با وجود جاذبه‌های گردشگری فراوان و پتانسیل خوب این جزیره بسیار فقیر هستند. اولین ساکنان جزیره ماداگاسکار بومیانی بودند که با قایق‌های کانو خود از بورنئو (جزیره‌ای در اندونزی) به ماداگاسکار رساندند؛ صدها سال بعد سیاه‌پوست‌های موزامبیک هم وارد ماداگاسکار شدند. اگر اهل تماشای انیمیشن باشید کارتون "ماداگاسکار" یکی از انیمیشن‌های پرطرفداری است که یکی از گونه‌های معروف حیات وحش ماداگاسکار یعنی لِمورها در آن نقشی اصلی دارند. 

تورماداگاسکار

ماداگاسکار جزیره‌ای درقاره آفریقاست

ماداگاسکار کجاست؟

ماداگاسکار جزیره‌ای در قاره آفریقاست. ماداگاسکار ۸۸ میلیون سال پیش از هند جدا شد؛ پس از آن هیچ‌گاه به خشکی‌های دیگر دنیا متصل نبوده است. جدایی طولانی ماداگاسکار باعث شده تا اغلب گیاهان و جانوران ماداگاسکار بی‌همتا باشند و در جای دیگری از دنیا پیدا نشوند. در حدود ۹۰ درصد از تمامی گونه‌های گیاهی و جانوری ماداگاسکار بوم‌زاد این جزیره‌اند که معروفترین آن‌ها «لِمورها» هستند. از دیگر جانوران ماداگاسکار آفتاب‌پرست پلنگی است که در بخش‌های شرقی و شمالی ماداگاسکار یافت می‌شود. بیش از ۸۰ درصد از ۱۴٬۸۸۳ گونه گیاهی این جزیره را در هیچ‌جای دیگر جهان نمی‌توان یافت. ازجمله پنج خانواده از گیاهان تنها ویژه ماداگاسکار هستند. این اکولوژی ویژه باعث شده‌ است که برخی بوم‌شناسان از ماداگاسکار به عنوان «قاره

هشتم» یاد کنند. تنوع زیستی ماداگاسکار هم‌اینک به خاطر رشد زیاد جمعیت انسانی و دیگر تهدیدها با مخاطره روبه‌رو است.

طبیعت ماداگاسکار و تنوع زیستی در این جزیره بیش سبب شده بیش از 100 نوع لمور در آن زندگی کنند.

 

فوسا یک گونه اندمیک جانوری در حیات وحش ماداگاسکار است.

 

قورباغه گوجه‌ای گونه اندمیک در میان حیات وحش ماداگاسکار است.

دریافت ویزای ماداگاسکار چطور است؟

ویزای ماداگاسکار در فرودگاه صادر می‌شود. بنابراین نیازی نیست از قبل اقدامی برای تهیه ویزا انجام دهید. دریافت ویزا در فرودگاه ماداگاسکار هم مدرک خاصی نیاز ندارد و تنها با پرداخت هزینه آن به یورو یا دلار می‌توانید آن را در فرودگاه ماداگاسکار دریافت کنید. 

ویزای ماداگاسکار در فرودگاه این جزیره صادر می‌شود.

معروف‌ترین شهرهای ماداگاسکار کدامند؟

 • پایتخت ماداگاسکار شهر آنتاناناریوو 

شهر آنتاناناریوو پایتخت ماداگاسکار است که گردشگران از فرودگاه همین شهر سفر خود در ماداگاسکار را آغاز می‌کنند. گاهی از لفظ "تانا" برای کوتاه‌تر کردن نام این شهر هم استفاده می‌شود. پایتخت ماداگاسکار، تانا، نسبت به دیگر شهرهای این جزیره وضعیت بهتری از نظر امکانات رفاهی و تفریحی مانند نایت کلاب‌ها، رستوران‌ها، دانشگاه‌ها و... دارد. از آنجایی که ماداگاسکار روزگاری مستعمره فرانسه بوده هنوز آثاری از معماری اروپایی در فضای شهر به چشم می‌خورد و سبک ساخت و ساز در شهر اروپایی است. دریاچه زیبایی در مرکز شهر آنتاناناریوو قرار دارد که یک سمبل در مرکز آن است و از کنار دریاچه چشم انداز زیبایی به بخش تاریخی شهر که کاخ پادشاه و ملکه سابق در آن است وجود دارد.

 

 • شهر آنتسیرابه (Antsirabe) ماداگاسکار

شهر آنتسیرابه سومین شهرستان در ماداگاسکار و پایتخت منطقه وکیننکرترا است. وضعیت زندگی به نسبت شهری مانند مورونداوا خیلی بهتر است. کارگاه‌های سنگ تراشی برای سنگ‌های قیمتی در این شهر سبب رونق اقتصادی آنتسیرابه شده. جمعیت آنتسیرابه معادل 238,478 (سال2013) و آب و هوایش نسبتا سرد است. شهر Antsirabe در ارتفاع حدود ۱۵۰۰ متری قرار گرفته است. در طول زمستان بعضی شب‌ها درجه حرارت به صفر درجه هم می‌رسد.  ترجمه مالاگاسی این شهر به معنی «جایی با نمک فراوان» است. نام مستعار این شهرستان ville d'eau است که به زبان فرانسوی «شهر آب‌ها» معنی می‌دهد که دلیل آن وجود چشمه‌های آب گرم فراوان در این منطقه است. اکثر جمعیت این شهر متعلق به گروه قومی Merina هستند که به گویش کوهستانی از مالاگاسی صحبت می کند. در دیگر مناطق شهری از ماداگاسکار، فرانسه به طور گستردهای دیده می‌شود.

 نام مستعار شهر آنتسیرابه ville d'eau است که به زبان فرانسوی «شهر آب‌ها» معنی می‌دهد

جاذبه ‌های شهر آنتسیرابه (Antsirabe) در ماداگاسکار کدامند؟

در آنتسیرابه ساختمان و سازه‌های زیبایی قرار گرفته است که تاریخ آنها به دهه اول قرن بیستم باز می‌گردد. از جمله آنها «حمام حرارتی» یا «حمام گرمایی» است که در سال 1917 افتتاح شده است. همچنین هتل «des Thermes» که بازگشایی آن به سال 1922 برمی‌گردد. ایستگاه را‌ه‌آهن این شهر که در سال 1923 بازگشایی شده از اماکن دیدنی این شهر شناخته می‌شود و اقامتگاه بازنشستگان فرانسوی (1934) از دیگر سازه‌های قدیمی و دیدنی آنتسیرابه است. از جاذبه‌های طبیعی این شهر می‌توان از دریاچه آتشفشانی تریتریوا (Tritriva) نام برد، همچنین آنتسیرابه بهترین جای شناخته شده از لحاظ وجود چشمه‌های آبگرم است.

در شهر آنتسیرابه ساختمان و سازه‌های زیبایی قرار گرفته است که تاریخ آنها به دهه اول قرن بیستم باز می‌گردد.

 • شهر مورونداوا در ماداگاسکار:

مورونداوا شهر درختان بائوباب است. مورونداوا شهری ساحلی با خانه‌های چوبی است. در خود شهر مورونداوا جاذبه خاصی برای دیدن وجود ندارد و معمولا مردم در بین مسیرشان برای بازدید از پارک ملی بمارا یا بِلو سور مِر و... به مورونداوا می‌آیند. مورونداوا نقطه آغاز یک برنامه آف رود بسیار سخت و 4 روزه هم هست که غرب ماداگاسکار  را تا تولار Tuléar در جنوب ماداگاسکار طی می‌کند. جذاب‌ترین دیدنی شهر مورونداوا درختان بائوباب هستند و جاده‌ای که این درختان را می‌توانید آنجا ببینید. 

مورونداوا شهر درختان بائوباب است.

 • شهر بلو (Belo sur Mer) ماداگاسکار 

بعضی مکان‌ها به شما این احساس را می‌دهند که از همه جا دور هستید؛ شهر بلو در ماداگاسکار همچین خاصیتی دارد. این روستا، نشسته بر لبه‌ی یک تالاب کوچک، به نظر می رسد که توسط تپه‌های شنی و در گرمای آفتاب ظهر بلعیده شده است، زمان به معنای واقعی کلمه در بلو ایستاده است. این روستا یک مرکز کشتی سازی منطقه‌ای نیز هست. بلو یکی از مناطق تولید کننده اصلی نمک در ماداگاسکار محسوب می‌شود و باتلاق های نمک گسترده‌ای این شهرستان را احاطه کرده است. شهر بلو متعلق به منطقه Morondava است. جمعیت آن در سال 2001 حدود 8000 نفر برآورد شده است. بلو یک معدن در مقیاس صنعتی است. حدود 60 درصد جمعیت این شهر به کشاورزی مشغولند. مهمترین محصول این منطقه ذرت است اگرچه سیب زمینی و لوبیا هم در این منطقه کاشته می‌شود. فقط 10 درصد از جمعیت این شهر در صنعت مشغول به کار هستند و حدود 30 درصد از جمعیت هم به ماهی‌گیری مشغولند.

حدود 60 درصد جمعیت بلو سور مر ماداگاسکار به کشاورزی مشغولند. مهمترین محصول شهر بلو ذرت است

دیدنی‌های جزیره ماداگاسکار کدامند؟

 • رودخانه سیریبیهینا (Tsiribihina) ماداگاسکار

تسیریبیهینا رودخانه‌ای در غرب ماداگاسکار است. این رود از میان پارک ملی Tsingy de Bemaraha جریان ‌دارد و توسط درختان احاطه شده است. هنگامی که روی رودخانه هستید عقب بنشینید از مناظر زیبا و طیف گسترده‌ای از پرندگان و حیات وحش لذت ببرید. در بعضی قسمت‌های رودخانه عرض آن به یک کیلومتر می‌رسد که در نوع خود عریض محسوب می‌شود. لاک پشت، آفتاب پرست، میمون و دیگر حیوانات جزو حیات وحش عجیب و غریب این منطقه محسوب می‌شود.

تسیریبیهینا رودخانه‌ای در غرب ماداگاسکار است. این رود از میان پارک ملی Tsingy de Bemaraha جریان ‌دارد و توسط درختان احاطه شده است.

 • پارک ملی (Tsingy de Bemaraha) ماداگاسکار

پارک ملی « Tsingy de Bemaraha» در منطقه « Melaky» در شمال‌غربی ماداگاسکار قرار گرفته است. این پارک ملی ماداگاسکار جزو میراث جهانی یونسکو است. در این منطقه غار‌ها و شکاف‌های آهکی زیبایی قرار گرفته است. به علت شرایط منطقه٬ فرسایش های عمودی و افقی جالبی در منطقه وجود دارد. (Tsingy) کلمه بومی به زبان مالاگاسی توصیفی از زمین لم‌یزرع کارستی است. این کلمه را به زبان انگلیسی می‌توان به‌عنوان «جایی که نمی توان پابرهنه آنجا راه رفت» ترجمه کرد. پارک ملی Bemaraha جزو آثار میراث یونسکو است که در طول قرن‌ها با حرکت باد و آب٬ قله‌های دندانه دار زیبایی تشکیل شده است  و اغلب طول آنها به چند صد متر می‌رسد.

پارک ملی « Tsingy de Bemaraha» جزو میراث جهانی یونسکو است.

 • رودخانه مانامبولو (Manambolo) ماداگاسکار

شهر مانامبولو جزو منطقه Maroantsetra است. جمعیت این شهر در سال 2001 حدود 13000 نفر برآورد شده است. رودخانه Manambolo که از ارتفاعات ماداگاسکار سرچشمه می‌گیرد، در 130 کیلومتری غرب آنتاناناریوو قرار گرفته است. رودخانه Manambolo یک جایگزین ساکت‌تر نسبت به رودخانه تسیریبیهینا است. این رودخانه عمیق به علت فرسایش رسوبات به رنگ نارنجی دیده می‌شود. حدود 70 کیلومتر قبل از رسیدن به دریا، رودخانه وارد دره عمیق و باریک می‌شود که صخره های سنگی جذابی در رنگ‌های مختلف آن‌را احاطه کرده است. در اینجا امکان دیدن میمون لمور که برای نوشیدن آب به لبه رودخانه می‌آیند ممکن است. در شمال رودخانه یک روستای کوچک  به نام Bekopaka قرار گرفته است که دقیقا در کنار درب ورودی  پارک ملی بماراها است.

رودخانه Manambolo که از ارتفاعات ماداگاسکار سرچشمه می‌گیرد، در 130 کیلومتری غرب آنتاناناریوو قرار گرفته است.

 • پارک ملی Mantadia ماداگاسکار

پارک ملی Andasibe-Mantadia  در حدود 155 کیلومتر مربع گسترش پیدا کرده است. ارتفاع این پارک از 800 الی 1260 متر است ودارای آب و هوای مرطوب می‌باشد. میانگین بارندگی سالانه آن 1700 میلی متر است و در 210 روز از سال بارانی است. این جنگل بارانی زیستگاه بسیاری از گونه‌های نادر بومی و گونه‌های در معرض خطر انقراض از جمله 11 گونه لمور است.  این پارک ملی در سال 2007 در میراث جهانی به عنوان بخشی از جنگل‌های انبوه از اتسینننا ثبت شد.

پارک ملی Andasibe-Mantadia  در حدود 155 کیلومتر مربع گسترش پیدا کرده است.

 • خیابان بائوباب در ماداگاسکار

درختان بزرگ بائوباب یک میراث 800 ساله از جنگل های استوایی متراکم است، اگرچه جنگل‌زدایی در این منطقه همچنان ادامه دارد اما مردم محلی به دلایل مذهبی درختان بائوباب را حفظ کرده اند. خیابان یا کوچه Baobabs که گروه برجسته‌ای از درختان بائوباب در آنجا قرار دارد، در منطقه منابه در غرب ماداگاسکار است. چشم انداز قابل توجه آن باعث شده است که مسافران از سراسر جهان برای دیدن این درختان بیایند. در امتداد این خیابان درختان بائوبابی دیده می‌شودند که گاه تا 30 متر ارتفاع دارند. به این درختان در زبان محلی رنالا «renala» (مادر جنگل) گفته می‌شود. این درختان افسانه‌های محلی جذابی دارند. علی رغم محبوبیت آن به عنوان مقصد گردشگری، هیچ هزینه‌ای در قبال بازدید از آن دریافت نمی‌شود و ساکنان محلی از صنعت گردشگری بهره خاصی نمی‌برند. در کتاب شازده کوچولو هم به درختان بائوباب اشاره شده، در بخشی از کتاب چنین می‌خوانیم: " یک روز شازده کوچولو به من سفارش کرد که سعی کنم هرطور شده یک تصویر گویا از درختان بائوباب بکشم و این درخت را به بچه‌های سیاره خودم بشناسانم. همچنین گفت: «اگر بچه‌ها بخواهند به سفر بروند، ممکن است شناختن بائوباب به دردشان بخورد. ... " 

درختان بزرگ بائوباب یک میراث 800 ساله از جنگل های استوایی متراکم است در مورونداوا ماداگاسکار است.

نقشه ماداگاسکار:

دیدنی‌های ماداگاسکار را روی نقشه ببینید.1400/02/19 | کد مطلب: 3460
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


ترجمه آزاد: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


 • به اشتراک بگذارید:

تور مرتبط با این موضوع کدام است؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
حسین باقری
1397/05/22 00:12
ماداگاسکار واقعا جزیره زیباییه چندسال پیش یه مستندی راجع ب این جزیره دیده بودم ک فوق العاده بود خیلی دوست دارم دوباره ببینم.
پاسخ دهید...
بهناز
1395/03/22 17:34
واقعا زیباست!
پاسخ دهید...
ناشناس
1395/03/22 17:45
آره واقعا!
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.