تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

بارش شهابی برساوشی چیست؟

شبی را تصور کنید که زیر سقف آسمان ایستاده‌اید و حرکت شهاب‌های آسمانی از این سو و آن‌ سو چشمان‌تان را مبهوت خود می‌کند. آسمان صاف و پر ستاره است و سکوت کویر را فقط صدای سوختن چوب می‌شکند. آسمان شب پر از رمز و رازهایی است که از گذشته افسانه‌های زیادی از آن به جا مانده. با ما همراه شوید تا با این شب جادویی آشنا شوید.

بارش شهابی برساوُشی چیست؟

 بارش شهابی در هنگام عبور زمین از میان توده‌ای از ذرات در فضا رخ می‌دهد و در این زمان تعداد زیادی شهاب در جو زمین می‌سوزند. پدیده جالب بارش شهابی برساوشی از معروف‌ترین بارش‌های شهابی است که هر سال زمین در چند روز خاص از سال شمسی شاهد آن است. از آنجایی که در گذشته اندازه‌گیری و سنجش محل نورباران بارش‌های شهابی ممکن نبود، ستاره‌شناسان مکان کانون این بارش‌ها را در صورت فلکی برساوش می‌دانستند و به همین دلیل این نام را برای این پدیده انتخاب کردند.

چرا بارش شهابی برساوشی خاص است؟

در علم نجوم تعداد شهاب در ساعت با پارامتر ZHR شناخته می‌شود و بارش‌ شهابی برساوشی ZHR بالایی دارد. اواخر مرداد ماه حدودا از 20 تا 25 مرداد زمان اوج بارش شهابی برساووشی است، به طوری که در هر ساعت فرصت تماشای حدود 100 شهاب را دارید. در این شب آسمان مانند فیلم جنگ ستارگان مملو از شهاب خواهد شد.

تماشای بارش شهابی زیر آسمان شب.

در تور رصد بارش شهابی برساوشی چه می‌بینیم؟

 

روستا قلعه بالا و رضا آباد

 از مکان‌های ایده‌آل برای تماشای این پدیده جذاب مناطق کویری و به دور از آلودگی نوری هستند. در این تور، ما راهی استان سمنان می‌شویم. در طول روز فرصت گردش در روستاهای قلعه بالا و رضا آباد را داریم و شب به تماشای شهاب‌ها در کویر خواهیم رفت. معماری روستای قلعه بالا به قدری زیباست که با ساعت‌ها قدم زدن در آن خسته نخواهید شد. در این روستا صنایع دستی زیبایی وجود دارد که در گشت و گذار خود می‌توانید از آن‌ها خرید کنید.

گشت در بافت زیبای روستای قلعه بالا.

رصد بارش شهابی و آسمان شب

در تور رصد بارش شهابی برساوشی فرصت خواهید داشت در زیر آسمان پرستاره کویر به تماشای رقص شهاب‌ها بنشینید. علاوه بر این تجربه هیجان‌انگیز، لیدرهای منجم، شما را با صور فلکی‌ای که با چشم غیر مسلح قابل رویت هستند آشنا می‌کنند؛ جهت‌یابی از طریق ستاره‌ها را به شما یاد می‌دهند، از افسانه‌های نجومی برای‌تان می‌گویند و در آخر با ابزار رصدی سیاره‌ها را از نزدیک تماشا می‌کنید. اگر اهل عکاسی نیز باشید، لیدرها آموزش مختصری راجع به عکاسی نجومی به شما می‌دهند تا از این آسمان جادویی عکس‌های زیبایی ثبت کنید.

غروبی که در تپه‌های شنی بگذرد از یاد هیچ مسافری نخواهد رفت.

تماشای بارش شهابی زیر آسمان کویر.

در سفر رصد بارش شهابی چه چیزهایی با خودمان برداریم؟

کفش مناسب پیاده‌روی به پا کنید، لباس خنک به تن کنید و فقط یک لایه لباس گرم‌تر برای شب در کوله خود بگذارید. مانند هر سفر دیگری لیوان و ظروف شخصی خود را بردارید تا نیازی به استفاده از ظروف یکبار مصرف پیدا نکنید و زباله‌های کمتری تولید شود. برای رصد آسمان شب هرچه نورهای سفید کمتر باشد آسمان پر‌ستاره‌تری را خواهید دید. برای این منظور اگر چراغ قوه یا چراغ پیشانی (هدلامپی) با نور قرمز داشته باشید خیلی بهتر است. اگر دوربین عکاسی دارید، در برداشتن آن لحظه‌ای درنگ نکنید که تجربه‌های مهیجی در انتظارتان است. مانند همیشه خاطرمان باشد در طبیعت چیزی جز ردپا به جا نگذاریم. آسمان جادویی مرداد منتظر ماست.1397/05/07 | کد مطلب: 3500
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
پرستو صاحبی

طراح، کوهنورد، علاقمند به نویسندگی، عاشق طبیعت و حیوانات...


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
غزل
1397/05/23 12:27
سلامدو روز پیش با دالاهو این سفر رو تجربه کردم. مدیریت خوب برنامه ها، لیدرهای توانمند و حرفه ای، امکانات حمل و نقل مناسب و راحت، پذیرایی کامل و عالی، توضیحات جامع و کامل، همسفرهای خوب... همه چیز خوب بود و یک سفر به یادماندنی رو به عنوان اولین سفر گروهی و به علاوه فردیم تجربه کردم.
پاسخ دهید...
واحد تولید محتوا دالاهو
1397/05/24 12:42
همسفر عزیز، سلام
خوشحالیم که سفر خوبی را تجربه کردید. امیدواریم باز هم با دالاهو همسفر شوید.
با تشکر.
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.