با یک تیر دو نشان بزنید؛سفر بروید، کشاورزی کنید

عاشق سفر هستید؟ دوست دارید با مردم محلی جایی که به آن سفر می‌کنید بیشتر آشنا شوید؟ از نگهداری گل و گیاه لذت می‌برید؟ میانه‌تان با حیوانات مزرعه خوب است؟ اگر پاسختان به همه‌‌ی سوال‌ها بله است، ما به شما سایتی را معرفی می‌کنیم که فرصت سفر و مزرعه‌داری را با هم خواهید داشت. 

WWOOF(ووف) جنبش و نهادی بین‌المللی است؛ پیوندی بین مزرعه‌داران سراسر دنیا و عاشقان سفر و مزرعه‌داری. با مثالی ساده به شما کمک می‌کنیم که بیشتر با WWOOF آشنا شوید.

فرض کنید دوست دارید به آفریقای جنوبی سفر کنید اما پول زیادی برای سفر ندارید. رفتن به آفریقای جنوبی برایتان آرزو شده و از طرف دیگر عاشق کشاورزی و زندگی در کنار مردم عادی این کشور هستید. WWOOF این امکان را با شما می‌دهد که با پول کمی به آفریقای جنوبی سفر کنید و نگران محل اقامتتان هم نباشید.

 

فقط یک شرط دارد: در مزرعه کار کنید.

 

در مزرعه کار کنید

با راه و رسم کشاورزی آشنا می‌شوید.

 

صاحب مزرعه به شما جای خواب و غذا می‌دهد و در عوض 4 تا 6 ساعت در روز کار می‌کنید. به نظر منصفانه می‌آید. اگر بدانید که اشخاص زیادی با کمک WWOOF سفر می‌کنند یا در اصطلاح WWOOFING می‌کنند، شاید مشتاق شوید که برای یک‌بار هم که شده این چنین سفری را تجربه کنید.

WWOOFers(کسانی که با ووف سفر می‌کنند) معتقدند که فقط یک بار زندگی می‌کنند و نباید منتظر ماند تا اتفاقات خوب به سراغشان بیاید. خودشان به سراغ اتفاقات خوب می‌روند. همینکه در کنار صاحب مزرعه تجربه کسب می‌کنند، زندگی می‌کنند و با راه و رسم مزرعه‌داری آشنا می‌شوند برایشان کافی است.

 

از کجا شروع کنم؟

اولین قدم انتخاب کشور مورد نظرتان است. بیشتر از 100 کشور در سایت ووف هستند که متناسب با علایقتان می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید. استرالیا یا آرژانتین، کره یا کنیا شاید هم ایران.

 

ووف

کشورهایی که با رنگ سبز مشخص شده‌اند با WWOOF قرارداد دارند.

 

ووف

می‌توانید کار در مزرعه‌ی زعفران ایران در سایت WWOOF را پیدا کنید.

 

بعد از انتخاب کشور مورد نظرتان، در مزرعه‌های ارگانیک همان کشور جستجو کنید. در بخش توضیحات هر مزرعه می‌توانید با صاحب مزرعه و محصولاتش آشنا شوید. اطلاعات جانبی و مهمی هم در این بخش می‌توانید بخوانید. مثلا مزرعه‌دار به دنبال چه اشخاصی است یا از چه زمانی می‌توانید با آن‌ها همکاری کنید.

تصمیمتان را گرفتید؟ حالا به قسمت become a volunteer/sign up بروید و فرم ثبت‌نامی را پر کنید. البته در این بخش شما باید مبلغی به عنوان حق عضویت بپردازید.

 

ووف

مزرعه‌های فعال هر کشوری با علامت مشخص می‌شوند و شما می‌توانید اطلاعات هر مزرعه را ببینید.

 

ووف

مشخصاتی مثل پیشینه‌ی میزبان و مزرعه، زبانی که صحبت می‌کنند و نوع محصولات تولیدی در این بخش نوشته شده.

 

بعد از پر کردن فرم ثبت‌نام وقتش رسیده که مستقیما با مزرعه‌دار ارتباط برقرار کنید و با او درباره‌ی شرایط کار، زمان و نوع فعالیتتان صحبت کنید.

نکته: اگر شما می‌خواهید به بیشتر از یک کشور WWOOFING کنید باید در سازمان ووف هر کشوری ثبت‌نام کنید مثل WWOOF in Portugal join که باید به سایتش مراجعه کنید.

البته بعضی از کشورها سایت جداگانه‌ای برای ووف ندارند و شما می‌توانید به سایت جهانی ووف مراجعه کنید و بر روی هر یک از کشورها کلیک کنید تا اطلاعات مربوط به آن را بخوانید.

 

ووف

مراحل ثبت‌نام را به دقت بخوانید.

 

ووف

مراحل ثبت‌نام به عنوان یک WWOOFer

 

چه ویزایی احتیاج دارم؟

از آنجایی که ویزای هر کشوری متفاوت است شما باید با سازمان ووف همان کشور هماهنگ باشید. به طور کلی مدت زمان ویزا به داوطلب یا همان WWOOFer بستگی دارد که برای چه مدتی می‌خواهد در مزرعه کار کند و میزبانش چه شرایطی را برایش فراهم می‌کند.

 

سن و سال مهم است؟

بیشتر میزبان‌ها شرط سنی 18 سال را برای داوطلبان در نظر می‌گیرند. در بیشتر کشورها افراد زیر 18 سال به عنوان نیروی کار شناخته نمی‌شوند و از نظر قانونی کودک محسوب می‌شوند. به همین دلیل میزبان‌ها ترجیح می‌دهند که خودشان را درگیر مسائل مربوط به قانون کار نکنند.

با این حال بعضی کشورها این قانون را ندارند. مثلا در پرتقال شرط سنی 17 سال است و در ترکیه 20 سال. اما در سوئیس همه چیز بستگی به نظر مزرعه‌دار و میزبان دارد. شرایط جسمانی‌تان هم باید به گونه‌ای باشد که بتوانید 4 تا 6 ساعت در روز کار کنید. محدودیت بالای سنی برای این کار وجود ندارد. حتی بعضی از مزرعه‌ها از اشخاصی که سن بالاتری دارند بیشتر استقبال می‌کنند. به هر حال شما باید از قبل با میزبانتان درباره‌ی شرایط جسمانی‌تان صحبت کنید.

 

چقدر باید پول خرج کنم؟

ووف هر کشور و مزرعه‌ای مخصوص به خودش است و بنابراین نمی‌توانیم قیمت واحدی را به شما بگوییم. اما در سازمان ووف هر کشوری قیمتی به شما ارائه می‌دهد که ممکن است دلاری نپردازید و یا تا 72 دلار پرداخت کنید. 

 

چه مدت می‌توانم در مزرعه بمانم؟

معمولا مدت زمانی که می‌توانید در مزرعه کار کنید و بمانید بستگی به قرار شما با میزبانتان دارد. زمان مشخصی وجود ندارد. ممکن است چند روز باشد یا چند ماه. مزرعه‌داری ترجیح می‌دهد مدت طولانی در کنارش باشید اما مزرعه‌دار دیگری با شما قرار می‌گذارد چند هفته آزمایشی کار کنید و اگر قبول شدید بیشتر بمانید.

 

با فرزندانم می‌توانم در WWOOF باشم؟

باز هم بستگی به میزبانتان دارد. بعضی از آن‌ها دوست دارند اما بعضی دیگر، نه.

 

آیا میزبان من مورد اطمینان است؟

قبل از اینکه بخواهید به کشور مورد نظر سفر کنید از WWOOF group آن کشور بخواهید که مزرعه را چک کنند. همچنین بازخوردهای مزرعه را می‌توانید بخوانید. اگر میزبانی نتواند شرایط لازم برای WWOOFER را فراهم کند و شخص از آن‌ها شکایت کند، مزرعه از لیست WWOOFing خارج می‌شود.

 

آیا به بیمه احتیاج دارم؟

البته که احتیاج دارید. بیمه‌ی سفر یادتان نرود که شامل بیماری و دزدی هم می‌شود. به سایت Worldnomads هم مراجعه کنید تا با بیمه‌ی داوطلبان WWOOFers بیشتر آشنا شوید. 

 

ووف

اگر هر سوال دیگری داشتید می‌توانید به سایت WWOOF یا WWOOFinternational مراجعه کنید. توضیحات ساده است و خیلی راحت متوجه می‌شوید.

می‌توانید به صفحه‌ی اینستاگرام WWOOF هم سری بزنید.


1395/11/09 | کد مطلب: 3658
برچسب‌ها: تکنولوژی سفر
شیما تیموری
یک باستان‌شناس با کلی علاقمندی؛ سفر، موسیقی، حیوانات، کتاب و...

ترجمه آزاد: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
فریبا فرهادی
1395/11/20 16:20
باسلام عالی است که بتوان این گونه سفر کرد
پاسخ دهید...