تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

با یک کلیک به دنیای حیوانات سفر کنید

می‌دانستید کرگدن سیاه در اصل رنگ پوستش خاکستری است؟ درباره‌ی شاخش چطور؟ می‌دانستید جنس شاخش از کراتین است؟ تا به حال اسم «خرچنگ نارگیلی» به گوشتان خورده؟ خرچنگی که شغلش باز کردن نارگیل‌هاست. ARKive سایت معتبری است که بدون اغراق تمام اطلاعات دنیای حیوانات و حیات وحش را می‌توانید در آن پیدا کنید.

راستی برای شما پیش آمده که قبل از سفرهای طبیعت‌گردی‌ و ماجراجویانه‌تان درباره‌ی اقلیم آن منطقه و حیواناتی که ممکن است در سر راهتان قرار بگیرد شروع به جستجو کنید؟ باز هم ARKive برای شماست. اگر هنوز از این سایت استفاده نکردید ما به شما می‌گوییم که چطور از بخش‌های مختلف این سایت به خوبی استفاده کنید.

 

آرکایوی‌ها (ARKive) دقیقا چکار می‌کنند؟

گردانندگان سایت مشهور ARKive خودشان را اینگونه معرفی می‌کنند:«کسانی که به مستندسازان، عکاسان حیات‌وحش، دانشمندان و فعالان زیست محیطی کمک می‌کنند تا تصویر بهتر و زیباتری از حیات وحش را ارائه دهند. از سوی دیگر این امکان را برای همه‌ی افراد فراهم می‌کنند تا با آشنایی بیشتر با محیط زیست و جانوران سهم کوچکی در حفظ و نگهداری آن‌ها برای نسل‌های بعدی داشته باشند. حفاظت از حیات وحش، آموزش و انتشار کتاب هم از دیگر فعالیت‌های این سایت است.»

 

arkive

کافی است سری به صفحه‌ی اول سایت بزنید تا با دنیایی از اطلاعات روبرو شوید.

 

آرکایوی‌ها با گوگل، IUCN (صندوق جهانی طبیعت)، WWF (اتحادیه‌ی بین‌المللی حفاظت از طبیعت) و دیگر موسسات خیریه همکاری می‌کنند تا طبیعت را به خانه‌ها، کلاس‌های درس و گوشی‌های موبایل بیاورند.

آشنایی با حیوانات، گیاهان و حتی قارچ‌های در خطر انقراض، شکلشان، چه ویژگی باعث خاص بودن آن‌ها شده و اینکه چطور باید از آن‌ها محافظت کنیم از دیگر برنامه‌های معرفی‌های این سازمان است.  

 

چند گونه در ARKive معرفی می‌شود؟

در این سایت بیشتر از 16 هزار گونه معرفی شده که از این میان گیاهان و جلبک‌ها رتبه‌ی اول را دارند و بخش پرندگان با معرفی 2418 گونه در رتبه‌ی دومند.

 

ارکایو

عکس‌های بامزه‌ای در ARKive به اشتراک گذاشته می‌شود.

 

غول مستندسازی حیات وحش هم اینجاست

اگر عاشق مستند‌های حیات وحش باشید پس حتما دیوید اتینبرو (David Attenborough) را با آن صدای خاصش می‌شناسید. او با ARKive همکاری می‌کند و در فیلمی کمتر از 4 دقیقه این سایت را معرفی می‌کند. پس با حضور دیوید اتینبرو خیالتان راحت باشد که سایت علمی و معتبری را دنبال می‌کنید.

 

اگر دیوید اتینبرو نیستید باز هم می‌توانید با ARKive همکاری کنید

آرکایوی‌ها مشتاقند که با فیلم‌سازان و عکاسان سراسر جهان در ارتباط باشند تا از عکس‌ها و فیلم‌هایشان استفاده کنند. آن‌ها ارزش زیادی برای مستندسازان قائلند و معتقدند که بدون آن‌ها حفاظت از جانوران و حیات وحش امکان ندارد. حتی می‌توانید عکس‌هایی از مستندسازان ایرانی‌ را در این سایت ببینید. نمونه‌اش بهزاد فراهانچی است، کسی که عکس‌هایش از پلنگ ایرانی سر و صدای زیادی به پا کرد.

 

پلنگ ایرانی

بهزاد فراهانچی از عکاس‌های معروفی است که کارهایش را در ARKive می‌توانید ببینید.

 

 به دنبال گونه‌ای خاص هستید؟ از هر گونه‌ای که تصور کنید در ARKive  پیدا می‌شود. پستانداران، پرندگان، خزندگان، ماهی‌ها، مهره‌داران و بی‌ مهره‌ها، قارچ‌ها و گیاهان در طبقه‌بندی Species قرار دارند و شما می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید.

 

به دنبال گونه‌ای در معرض خطر هستید؟

در این سایت می‌توانید حیوانات منقرض شده، در خطر انقراض و آسیب‌پذیر را ببینید. اسم حیوان را در بخش جستجو بنویسید تا در لیست IUCN Red  ببینید که وضعیت این جانور چطور است.

 

چطور جستجو کنم و چه اطلاعاتی می‌توانم پیدا کنم؟

جستجو در سایت ساده است و کافی است که اسم گیاه، جانور یا حتی عکاس را بدانید. اسمش را وارد کنید و با دنیایی از اطلاعات روبرو می‌شوید. قسمت جالبش برای خود من بخش Top Facts است. اطلاعات و حقایق جالبی از حیوان مورد نظرتان به شما می‌دهد. اطلاعاتی که شاید برای اولین بار است که می‌خوانید. 

 

arkive

می‌دانستید پانداها تنها گونه‌ای از خرس‌ها هستند که به خواب زمستانی نمی‌روند؟

 

بیشتر ببینید

بخش عکس‌ها و فیلم‌ها تقریبا غنی است و شما می‌توانید عکس‌های جدید و به روز شده را ببینید. بعد از آلبوم عکس و فیلم نوبتش رسیده تا با مورد نظرتان بیشتر آشنا شوید. اطلاعاتی علمی، به روز شده و با زبانی ساده که حتی فردی که با اصطلاحات خاص محیط زیست هم آشنایی ندارد می‌تواند متوجه شود.

وزن، اندازه، اسم علمی‌اش به زبان‌های دیگر مثل فرانسوی و اسپانیایی را می‌توانید ببینید. بخش Glossary هم که در انتهای صفحه آمده شما را با اصطلاحات علمی و خاص بیشتر آشنا می‌کند و خیلی توصیفشان می‌کند.

 

در حال آماده کردن تحقیق علمی هستید؟

اگر جوابتان بله است پس قسمت References به درد شما می‌خورد. در این قسمت شما منابع استفاده شده در معرفی گونه‌ یا حیوان را می‌خوانید و می‌توانید مستقیما به سایت اصلی منبع مراجعه کنید. اگر منبع استفاده شده کتاب بود پس می‌توانید آن را در موتور جستجوی گوگل جستجو کنید و در بخش Google Books پیدایش کنید.

 

به دنبال منطقه‌ای خاص هستید؟

به جز جستجو در میان اسم حیوانات اگر می‌خواهید در قاره‌ی آفریقا  بدانید که کدام جانوران زندگی می‌کنند به بخش مکان‌ها Places بروید. تقسیم‌بندی مکانی از لحاظ قاره و اقلیم به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر انتخاب کنید.

اگر موضوعی خاص را دنبال می‌کنیدو می‌خواهید بدانید چه مطالبی در ارتباط با تغییرات آب و هوایی دنیا نوشته شده؛ به سراغ بخش Topics بروید.

 

یاد بگیرید و به کودکانتان هم یاد بدهید

یکی از هدف‌های ARKive آموزش به کودکان است تا در آینده دنیایی بهتر بسازند. در بخش Educate آموزش‌هایی برای کودکان و نوجوانان تا سن 18 سالگی قرار گرفته. به تناسب سن کودکتان می‌توانید از این آموزش‌ها بهره ببرید. اگر معلم هستید می‌توانید در کلاس‌های درسی هم از اسلاید‌های ARKive  برای آموزش به دانش‌آموزانتان استفاده کنید.

 

arkive

فایل‌های آماده پاورپوینت را می‌توانید دانلود کنید و در کلاس‌هایتان را استفاده کنید.

 

در پیدا کردن گونه‌های خاص حیوانی ماهر هستید؟

در ARKive فرصت معرفی‌اش را دارید تا برای پیدا کردن گونه‌های حیوانی شرکت کنید. به بخش Get Involved بروید و به آن‌ها ایمیل بزنید. 

 

لیست تحت تعقیب‌های ARKive

آرکایو لیستی دارد تحت عنوان Most Wanted. این لیست پر از اسم حیواناتی است که در معرض خطر انقراضند با این حال عکسی از آن‌ها ندارند. شما می‌توانید این لیست را بخوانید و اگر یکی از آن‌ها را می‌شناسید و عکسش را دارید به آرکایو بدهید.

البته شما می‌توانید موقعیت حیوانات این لیست را هم به آرکایو بگویید. از این طریق است که آرکایو درست مثل یک دایرة‌المعارف زیستی فعالیت می‌کند. مثلا اگر عکس‌های خوبی از زاغ بور ایرانی دارید با ARKive می‌توانید آن‌ها را به اشتراک بگذارید. جای این پرنده در ARKive خالی است.

 

اهل نوشتن هستید؟

اگر دستی در نوشتن دارید و همزمان اطلاعات زیادی از حیات وحش پس همین الان اقدام کنید. در این سایت می‌توانید مقاله‌هایتان را ارائه دهید.

 

 هم بازی هم یادگیری

دوست دارید جنگل خودتان را درست کنید؟ آن هم با حیواناتی که دوست دارید. عاشق نقاشی هستید؟ در ARKive می‌توانید زرافه‌ای رنگ کنید و همزمان از آن بیشتر بدانید. خیلی وقت‌ها هم پیش می‌آید که از خواندن مطلبی طولانی درباره‌ی مارمولک خسته شده‌اید اما باز هم می‌خواهید از آن بیشتر بدانید. در قسمت بازی می‌توانید با یک مارمولک همراه شوید تا ببینید که چطور زندگی می‌کند. خوبی بازی این است که با تفریح می‌توانید یاد بگیرید.

 

arkive

همراه شدن با حیوانات در محیطی کارتونی و بامزه یادگیری را جذاب می‌کند.

 

حمایت‌کنندگان ARKive چه کسانی هستند؟

یادتان باشد ARKive سایتی است غیر رسمی و به نهاد خاصی وابسته نیست. بنابراین افراد زیادی هستند که با پرداخت پول به ARKive کمک می‌کنند. با کمک ماست که این سایت همچنان به عنوان بزرگ‌ترین وبسایت دایرة‌المعارفی به کارش ادامه می‌دهد، از حیات وحش و گونه‌های در خطر انقراض حفاظت می‌کند و در جشنواره‌ی فیلم‌های حیات وحش شرکت می‌کند. 

به جز کمک افراد عادی آژانس محیط زیست ابوظبی، گوگل، WWF هم به ARKive کمک می‌کنند. 1395/11/30 | کد مطلب: 3670
برچسب‌ها: تکنولوژی سفر
شیما تیموری
یک باستان‌شناس با کلی علاقمندی؛ سفر، موسیقی، حیوانات، کتاب و...

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.