تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

آنچه باید در سفر 7 روز کنیا و اوگاندا بدانیم

به دیدن طبیعت علاقه دارید؟ دوست دارید تجربه‌های جدید را امتحان کنید؟ برای بالا رفتن آدرنالین خونتان دنبال برنامه‌ای هستید؟ هیجان در سفر برایتان لذت بخش است؟ از دیدن حیات‌وحش لذت می‌برید؟

این‌بار با خواندن این مطلب به کنیا و اوگاندا سفر کنید تا با دیدنی‌هایش بیشتر آشنا شوید.

تور آفریقا و کنیا

آنچه باید در سفر 7 روزه کنیا و اوگاندا بدانیم!


روز اول: مسافرین محترم، پروازتان به کنیا نشست

روز دوم: سافاری در نایواشا امتحان کنید

روز سوم: از نزدیک زرافه دیدید؟

روز چهارم: پرواز به اِنتبه

روز پنجم: قایق‌سواری بر روی رودخانه نیل و ویکتوریا

روز ششم: هیجان در رودخانه نیل

روز هفتم: به تهران باز می‌گردیم

روز اول: پرواز به کنیا

تهران را به مقصد کنیا ترک می‌کنیم؛ بعد از رسیدن به پایتخت کنیا یعنی نایروبی به شهر نایواشا خواهیم‌رفت. نایروبی به شهر «سبز در زیر آفتاب» معروف و یکی از بزرگترین شهرهای آفریقاست؛ که بین کامپالا و مومباسا قرار گرفته است.

یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان مربوط به کنیاست چون نشانه‌هایی از انسان‌های نخستین که در این منطقه زندگی می‌کردند وجود دارد. در کنیا هنوز هم صدها سنگواره از دایناسورهای غول پیکر  یافت می‌شود.

این کشور فرهنگ و مذاهب مختلفی دارد؛ بعضی از مردمانش به مدرنیته روی آورده‌اند و برخی دیگر هنوز پایبند رسم ‌و رسوم اجداد خود هستند.

به نایروبی خوش آمدید.

 

پس از رسیدن به نایروبی به‌سوی نایواشا خواهیم‌رفت. نایواشا در شمال غربی نایروبی قرار دارد. اطراف این شهر هتل‌ها و کمپ‌های زیادی دیده می‌شود و ما نیز در لوژ اقامت خواهیم‌داشت تا خود را برای گشت‎وگذار در طبیعت آماده کنیم.

روز دوم: هیجان در نایواشا و ناکورو

امروز قرار است هیجان در نایواشا (Naivasha) را امتحان کنیم. در این منطقه سافاری خواهیم‌داشت. برای دیدن طبیعت بکر و حیات‌وحش نایواشا حتماً صبح زود آماده شوید تا تمام حیوانات را از نزدیک ببینید و عکس یادگاری بگیرید.  

پارک ملی نایواشا «Hell’s Gate National Park» به دروازه‌ی جهنم معروف است و دست نخورده بودن این پارک باعث شده به این نام معروف شود.

ورودی این پارک دالان‌ها و شکاف‌های صخره‌ای عجیبی دارد که در بیشتر مسیرهای آن‌ها آب جریان دارد.

پس از دیدن این پارک از دریاچه نایواشا هم دیدن خواهیم‌کرد؛  این دریاچه خارج از شهر نایواشا قرار گرفته و از نظر جغرافیایی قسمتی از دره ریفت‌ولی را شامل می‌شود. دریاچه عمق کمی دارد و گونه‌ی متفاوت جانوری در این منطقه زندگی می‌کنند؛ از جمله بوفالوهایی که در مرداب، گل‌ و‌ لای غوطه‌ور هستند و زرافه‌های سرگردانی که در اطراف دریاچه قدم می‌زنند. قایق سواری بر روی دریاچه را امتحان کنید و غروب خورشید را این‌بار از دریاچه نایواشا ببینید.

امروز روز خستگی نیست چون تفریح همچنان ادامه دارد؛ به پارک ناکورو (Nakuru) می‌رویم؛ گونه‌های کمیابی از پرندگان در این پارک زندگی می‌کنند که شاید کمتر کسی این پرندگان را از نزدیک دیده باشد. اما شما شانس این را دارید که فلامینگو، مرغ‌ماهی‌خوار، پلیکان و عقاب را ببینید.

صدها گونه پرنده را در اینجا خواهید دید.

  

پس از گشت کامل در نایواشا و ناکورو به نایروبی و محل اقامت باز می‌گردیم.

روز سوم: زرافه از نزدیک دیدید؟

شما هم تا قبل از رفتن به این سفر ممکن است زرافه‌ای از نزدیک ندیده باشید، اما این‌بار این تجربه نصیب‌تان می‌شود ولی قبل از تماشای زرافه‌ها گشتی در  شهر می‌زنیم. پس از گشت‌شهری، نوبتی هم باشد، نوبت بازی با زرافه‌هاست.

این مرکز کاملا اتفاقی ساخته‌شد؛ «جاک‌لزلی‌ملوین» با کمک همسرش برای اولین بار بچه زرافه‌ای در خانه‌شان بزرگ کردند و ایده ساخت مرکز، برای زرافه‌ها از اینجا شکل گرفت. این مرکز ساخته‌شد تا از انقراض حیوانات جلوگیری کنند. تاکنون حدود 400 راس زرافه در این منطقه زندگی می‌کنند. البته به جز زرافه این مکان محلی برای نگهداری بچه فیل‌ها هم است.

هیچ فکرش را می‌کردید که از نزدیک با زرافه‌ها ملاقات کنید.

 

مقصد بعدی که دیدن خواهیم‌کرد خانه‌ی بوماس است؛ خانه‌ای که نشان‌دهنده فرهنگ، آداب‌و‌رسوم مردم قاره‌ی آفریقاست. هرکسی به کنیا سفر می‌کند قطعا دیدن این خانه را در اولویت خود قرار می‌دهد. این خانه در 10 کیلومتری مرکز شهر قرار دارد.

دیدن رقص، آداب‌و‌رسوم محلی مردم آفریقا را از دست ندهید؛ مثلا پوشش ماسایی‌ها حکایت عجیبی دارد؛ هر سالی که به سن‌شان افزوده می‌شود حلقه‌ای سنگین‌تر به گوش و گردن خود اضافه می‌کنند بنابراین وقتی پیر شوند، گردنی بلند و سوراخ گوش بسیار گشادی خواهند‌داشت! این برای ماسایی‌ها حرمت به‌حساب می‌آید! مردان این قبیله رسم جالب دیگری هم دارند؛ سرهای خود را از ته نیز می‌تراشند چراکه موهای بلند معنی خوبی برایشان ندارد.

سنت‌های عجیب ولی واقعی قبیله ماسایی را خواهید دید.

 

بعد از گشت‌وگذار مطمئناً گرسنه هستید، پیشنهاد ما به شما رفتن به رستوران کارنیوارو (Carnivore) است. این رستوران غذاهای گوشتی معروفی دارد.

غداهای شکاری با طبخ متفاوت را در این رستوران تست کنید.

با تمام شدن این شب خاطره‌انگیز به محل اقامت‌مان باز خواهیم گشت تا خود را برای پرواز به اِنتبه آماده کنیم.

روز چهارم: پرواز به اِنتبه

اوگاندا با سودان، رواندا و تانزانیا همسایه است. کشوری که از نظر گردشگری حرفی برای گفتن دارد و تنها زیستگاه گوریل‌های کوهی است.

به‌سوی اِنتبه(Entebeh) پرواز خواهیم‌‌کرد. اِنتبه قبل از کامپالا پایتخت اوگاندا بوده. شهری سرسبز با جزایر کوچک و بزرگ که درست کنار دریاچه ویکتوریا واقع شده‌است. این شهرِ کوچک مردمانی بزرگ دارد که بسیار خونگرم و مهمان‌نواز هستند. قوم کراموجونگ از اقوام دیدنی اوگاندا به حساب می‌آیند و رسم‌های جالبی دارند حتماً می‌پرسید چرا؟ این قوم زمانی که قصد ازدواج دارند باید حیوانی مثل شیر یا پلنگ را شکار کنند و به خانه عروس ببرند تا جواب بله را بگیرند. دیدن این شهر بیش از یک ساعت طول نمی‌کشد اما به خاطر طبیعت سرسبز و باغ گیاه‌شناسی معروفش یکی از گزینه‌های خوب برای گردشگران است.

به اِنتبه خوش آمدید.

 

پس از رسیدن به اِنتبه سوار ماشین خواهیم‌شد و به جینجا (jinja) یکی از شهرهای اوگاندا خواهیم‌رفت؛ پس از استراحت در هتل، خودمان را برای هیجان و قایق‌سواری بر روی رودخانه نیل آماده می‌کنیم. یکی از طولانی‌ترین رودخانه‌ها، که از دو رود نیل سفید و نیل‌ آبی تشکیل شده‌است. سرچشمه نیل سفید دریاچه ویکتوریاست که هر ساله این رود هزاران هزار گردشگر را به خود دیده است.
وقتی سوار قایق شوید، شما هم جزو گردشگرانی هستید که قایق‌سواری بر روی نیل را تجبربه کرده‌اند، تجربه‌ای نااب که هرگز فراموض نمی‌کنید.

روز پنجم: هیجان منتظر شماست

امروز گشت و قایق سواری روی دریاچه ویکتوریا و نیل را خواهیم‌داشت، شما می‌توانید کنار رود نیل قدم بزنید و غروب خورشید را ببینید.

از سکوت رودخانه نیل لذت ببرید.

 

اگر از نیل خسته شدید که بعید است، نگران نباشید؛ می‌توانیم به آبشار ویکتوریا برویم. در ویکتوریا انواع و اقسام تورها وجود دارد مثلاً شاید دوست داشته‌باشید آبشار ویکتوریا، را از بالا ببینید! چراکه نه! هلیکوپترهایی هستند که شما می‌توانید سوار شوید و این آبشار عجیب و حوضچه شیطان را از زاویه دیگر ببینید. اینجا حتماً دوربین با خودتان ببرید، این عکس‌ها متفاوت‌ترین عکس‌های سفر شما خواهند بود. اگر هنوز از وقت هست شما می‌توانید از تورهای دیگر ویکتوریا استفاده کنید.

حوضچه شلطان را از بالا ببینید.

روز ششم: یک روز کامل رفتینگ

اینجا مطمئناً آدرنالین خونتان بالا می‌رود؛ هم فال است، هم تماشا.

پس از صرف صبحانه، به هرکس بگویید می‌خواهم به جینجا بروم قطعاً سوالش این است می‌خواهید بروید رفتینگ؟امروز رفتینگ را امتحان کنید بهترین جایی که شما می‌توانید یک رفتینگ مهیج داشته باشید همین‌جاست.

قبل از رفتن به رفتینگ نگران نباشید که آموزش ندیده‌اید، آنجا افرادی هستند که به شما آموزش می‌دهند. خودتان را برای آب‌تنی آماده کنید، بعد از اینکه حسابی خیس شدید ناهارمان را در طبیعت می‌خوریم و به هتل محل اقامت باز می‌گردیم.

هیجان را با رفتینگ کامل کنید.

روز هفتم:خداحافظ  اوگاندا

با خاطرات خوش و تجربه‌های جدید از دیدن حیات‌وحش گرفته تا رفتینگ بر نیل، اوگاندا را به مقصد تهران ترک می‌کنیم1396/03/07 | کد مطلب: 3732
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
گلنوش بهزادنیا
کارشناس روزنامه‌نگاری و کارشناس ارشد علوم ارتباطات؛ علاقمند به کتاب،‌ سفر، طبیعت و فیلم.

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.