تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
10 درصد تخفیف، ویژه شب یلدا!

تفاوت پرواز سیستمی با پروازهای چارتری

شاید شما هم جزو آن‌دسته از افرادی باشید که هنوز برایتان مفهوم پرواز چارتری مشخص نشده‌است و هزاران هزار سوال در این‌باره برایتان پیش آمده و نتوانستید به آن‌ها پاسخ دهید. مثلا اولین سوالی که شاید ذهن‌تان را درگیر کند این باشد که پرواز چارتر چه مزایا و معایبی دارد و تفاوتش با پرواز سیستمی چیست؟

 اگر می‌خواهید با این دو نوع پرواز آشنا شوید و دلیل ارزان و گران بودن تورها در آژانس‌های مختلف را بدانید این مطلب به شما کمک خواهد کرد. پس بهتر است اول از همه تعریف این دو پرواز را مشخص کنیم.

 

 • پرواز سیستمی و چارتری به چه معناست؟

پرواز سیستمی، پروازهایی هستند که توسط ایرلاین‌ها برنامه ریزی شده و امکان خرید برای همه مسافران از طریق آژانس‌های مسافرتی در فواصل بلند مدت امکان‌پذیر است.

 

 در پرواز سیستمی شما هر زمان می‌توانید بلیط خریداری کنید.

در پرواز سیستمی شما هر زمان می‌توانید بلیط  خریداری کنید.

 

اما چارتر در لغت، به معنای دربست است. همان طور که از اسمش معلوم است پروازهای چارتری به پروازهایی گفته می‌شوند که بنا به سفارش یک ارگان، شرکت یا سازمانی به اجاره در می‌آید. این نوع پروازها به صورت یک طرفه، دوطرفه (رفت و برگشت) با قراردادی مدت‌دار با یک ایرلاین انجام می شود.

یک آژانس معتبر با توجه به مجوزهای لازم می‌تواند درخواست چارتر هواپیما در مسیرهای خاص را به ایرلاین‌ها ارائه دهد و ایرلاین با توجه به صلاحدید و اخذ ضمانت‌های لازم از شرکت درخواست دهنده این اجازه را صادر می‌کنند. پس چارتر کننده موظف است کلیه هزینه‌‌ها و فرایند فروش بلیط را طبق مبلغ توافقی با ایرلاین تضمین کند.

 

حتما شرایط‌ را بسنجید و بعد اقدام به خرید پرواز سیستمی و چارتری بکنید.

 حتما شرایط‌ را بسنجید و بعد اقدام به خرید پرواز سیستمی و چارتری بکنید.

 • مزایا پرواز سیستمی

امکان خرید بلیط هواپیما برای فواصل بلند مدت

امکان کنسلی بلیط هواپیما

امکان خرید بلیط خردسال (2 تا 12 سال) به صورت نیم‌بها

تنوع مسیر‌های پروازی

 

 • معایب پرواز سیستمی

قیمت بالای بلیط هواپیما 

محدودیت پروازهای برنامه‌ای: پروازهای برنامه‌ای معمولا از فاصله زمانی زیادی تا پرواز و با توجه به سیاست‌های ایرلاین‌ها برای حجم معینی مسافر برنامه‌ریزی می‌شوند. این در حالی است که در زمان‌های پیک سفر نظیر تابستان، تعطیلات نوروز و سایر مناسبت‌ها، پروازهای سیستمی پاسخگوی تقاضای بازار نیست.

 

 • مزایای بلیط پرواز چارتر و هتل چارتر

بزرگترین مزیت بلیط و هتل با پروازهای چارتر قیمت آنهاست.

 

 • معایب بلیط پرواز و هتل چارتر

جریمه کنسلی بلیط پرواز و هتل با توجه به نظر شرکت چارتر کننده صورت می‌گیرد و در خیلی از موارد بلیط صادر شده غیر قابل کنسل خواهد بود حتی در صورت عدم استفاده از بلیط هیچ‌گونه وجهی به شما باز نخواهد گشت. پس بهتر است زمانی از بلیط‌های چارتر استفاده کنیم که قصد تغییر آن را به هیچ وجه نداریم.

بلیط پروازهای چارتر و هتل غیر قابل انتقال به دیگران هستند و تاریخ سفر را به هیچ عنوان نمی‌توان تغییر داد.

نرخ بلیط و اتاق در چارتربرای خردسال (2 تا 12 سال) همانند قیمت بزرگسال محاسبه خواهد شد.

محدودیت تنوع مسیرهای پروازی؛ مسیرهای پروازی چارتر اغلب در مسیرهای پرتردد هستند و شما نمی‌توانید در هر مسیری بلیط چارتر تهیه کنید.

امکان ریسک در پروازهای چارتری بسیار بالاست؛ چون به سختی می‌شود پرواز چارتری واقعی و غیر واقعی را از هم تشخیص داد.

اگر پرواز و هتل‌تان چارتر باشد امکان تغییر آن را نخواهید داشت و شما با علم اینکه  هتل‌تان خوب است به محل اقامت‌تان خواهید رفت.

 

حالا که تفاوت‌های پروازها  را متوجه شدیم بد نیست به این چند نکته در باره آژانس‌های گردشگری اشاره کنیم:

 • بعضی از آژانس‌ها هستند که هزینه بیشتری از مسافران خود می‌گیرند اما تمام این هزینه‌ها به نفع خود مسافر است؛ مثلا در خیلی از سفرها آژانس‌های گردشگری لیدری در اختیارتان قرار می‌دهند که در تمام طول مسیر با شما همراه‌اند و همین امر باعث آرامش مسافر می‌شود به خصوص در سفرهای خارجی.
 • بعضی از مقصدها مسیر چارتری ندارند و هزینه ایرلاین برای رسیدن به کشور مقصد بالاست. مثل تور سیبری. مطمئن باشید شما در هیچ‌کدام از آژانس‌ها نخواهید دید که تور سیبری را چارتری کنند.
 • رفتن به بهترین هتل‌ها و فول برد بودن برای مسافرانی که عازم سفرهای خارجی هستند، اهمیت بالایی دارد و همین امر باعث شده که هزینه‌ برخی از آژانس‌ها با سایرین متفاوت باشد.
 • بعضی از مسافرت‌ها هستند که شما اقامت در کمپ یا لوج را خواهید داشت که برای داشتن چنین تجربه‌ی متفاوتی قطعا باید هزینه بیشتری پرداخت کرد.

 1396/04/21 | کد مطلب: 3785
گلنوش بهزادنیا
کارشناس روزنامه‌نگاری و کارشناس ارشد علوم ارتباطات؛ علاقمند به کتاب،‌ سفر، طبیعت و فیلم.

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


 • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.