تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

16 جاذبه مراکش که باید حتما ببینید

مراکش یا مغرب کشوری در آفریقاست. فرهنگ و تاریخ غنی دارد و از دو قوم عرب و بربر تشکیل شده. جاذبه‌های رومی هم پای‌شان به مراکش کشیده شده و شما می‌توانید به سایت‌های تاریخی آنها سری بزنید. شهرهایی که هنوز با ورود گردشگران شلوغ نشده‌اند و سواحلی با امکانات شترسواری و موج‌سواری، همه در مراکش پیدا می‌شوند. با خواندن این مطلب از جزییات اطلاعات مربوط به جاذبه‌های مراکش بیشتر بدانید.

شماره یک: الدجما الفنا Djemaa el-fna

اینجا تئاتر خیابانی است. به جرات می‌توانیم بگوییم که کمتر سیرکی در دنیا به پای الدجما می‌رسد. تاج پادشاهی یونسکو در لیست آثار درج شده در آن، بر سر الدجماست. خیابان الدجما محل تجمع و میدان اصلی مراکش است؛ جایی که چیزی شبیه به یک تئاتر خیابانی هر روز درآن اتفاق می‌افتد. در این مکان، مرتاض‌ها مشغول سحر کردن مارها هستند و با آواز نی آنها را از سبدشان بیرون می‌آورند. آکروبات‌کارها در گوشه‌ای مشغول فعالیت‌اند. نکته جالب حضور دندانپزشک‌های سنتی است! هر کدام شیشه‌ای در دست دارند و تعداد دندان‌هایی که کشیده‌اند نشان می‌دهند. حوالی غروب رستوران‌ها باز می‌شوند و رقابت بر سر درست کردن کباب به راه می‌افتد. بعد از شام نوبت به موزیک می‌رسد. تماشاچیان از هر طرف جمع می‌شوند و صدای تشویق فضا را پر می‌کند.

 

یک تئاتر خیابانی در اینجا برپاست.

شماره دو: شهر فض Fez Medina

یک شهر با معماری مارپیچ! بهترین راه برای لذت بردن از شهر فض این است که از گم شدن در این مارپیچ‌ها نترسید. با جمعیت همراه شوید، آنها شما را به همان‌جایی که اول بودید، می‌برند. اگر هم گم شدید کافیست تا به یک بچه کمی پول بدهید، راه را به شما نشان خواهد داد. درب‌های این سرزمین به خاطر نقش و رنگ‌هایش معروفند، حتما با آنها عکسی به یادگار بگیرید. سردرهای چوبی زیبا که با ظرافت خاصی گچ‌بری شده‌اند و خطاطی‌های عربی، زیبایی این شهر را دو چندان کرده‌است. با آرامش در قرون وسطی قدم بزنید.

 شهر فض و معمای معماری مارپیچ این شهر را حتما دنبال کنید.

شماره سه: بام اطلس

آهانسال Zaouiat Ahansal یک منطقه بکر است. یک دره فوق‌العاده زیبا که با ردیفی از صخره‌ها مشخص می‌شود. در این میان، آتش‌فشان‌های خاموشی را خواهیددید. از زمانی که در سال 2013 جاده‌ای به این منطقه کشیده شد، جنب و جوش و هیجان هم به اینجا سرازیر شد. توپوگرافی خاص منطقه و مسیرهایی که در بلندی‌ها قرار گرفته، مناظر کم نظیری را برای کسانی که اهل ترکینگ و کوه‌پیمایی هستند، به وجود آورده.

 

 بام اطلس یا اطلس بالا را حتما ببینید.

شماره چهار: شهر شفشاوون

این شهر با خانه‌هایی که سقف‌های سرخ رنگ دارند، آرام و نجیب از کنار کوه شروع میشود و در دامنه کوه و به سمت پایین امتداد پیدا می‌کند. فضای آبی‌رنگ شهر، اینجا را تبدیل به یک لوکیشن رویایی برای عکاسان کرده است. غذای خوب، محل اقامت مناسب و بسیاری کارهایی که می‌توان در شفشاوون انجام داد آن راتبدیل به یکی از شهرهای جذاب مراکش کرده. اینجا بهترین مکان برای آرامش گرفتن، جستجو و کشف دنیای شفشاوون است.

 شهری به رنگ فیروزه‌ای که رویای همه عکاسان برای عکاسی است.

شماره پنج: زندکی در پالمریاس

شهری در میان درختان نخل، احتمالا بهترین عنوان برای پالمریاس خواهدبود. دره زیز، تینجداد، تینرهیر و سِکورا شهرهای تاریخی جنوب مراکش در این منطقه هستند. حتی امروز هم این شهرها نقش مهمی دارند. محصولاتی مثل گوجه‌فرنگی، نعناع، انار، زردآلو، انجیر و بادام در این شهر فراوانند.

 زندگی در پالمریاس در کنار درختان نخل و شترهای بیانگرد

شماره شش: دره درا Draa Valley

امروز جاده‌ها امکان مسافرت ایمن و سریع را از مالی به مراکش فراهم کرده‌اند. در کنار این سفر با ماشین می‌توانید از پنجره زیبایی دره را ببینید. اگر اهل بیابان‌گردی باشید حتما اینجا را می‌پسندید. قلعه‌هایی راخواهید دید که با آجرهای گِلی ساخته‌شده‌اند. در حال حاضر این قلعه‌ها امکان پذیرایی از مسافران و گردشگران را دارند.

 زیبایی دره را از پنجره ماشین دنبال کنید و لذت ببرید.

شماره هفت: طفروت

در دره آمِلن با زیبایی خیره‌کننده‌ای به طُفروت می‌رسید. دور تا دور روستای طُفروت با کوه‌های سرخ‌رنگی احاطه شده. شهر پر است از خانه‌های صورتی و بازارهایی که چشمان‌تان را خیره می‌کنند. با وجود نقاط تماشایی شهر، این منطقه در صنعت گردشگری چندان گسترش پیدا نکردهاست.  بهترین جا برای فعالیت‌هایی مثل دوچرخه‌سواری در کوه و صخره نوردی است. با وجود جذابیت صخره‌های طفروت، یک نقاش بلژیکی فکر جالبیی کرده؛ او به سراغ تخته‌سنگ‌های این منطقه رفته و با استفاده از سبک سورئال آنها را رنگ‌آمیزی کرده‌‌است.

طفروت با صخره‌های رنگی به سبک سورئال، جاذبه‌ای که نباید از دستش داد. 

 

شماره هشت: موج‌سواری

شما می‌توانید در امتداد هشت ساحل اقیانوس آرام موج‌سواvd کنید اما اگر به دنبال شکار موج‌های رویایی هستید، طاقازوت Taghazout پیشنهاد ماست. کافه‌ها و فروشگاه‌های اینجا بهترین مکان برای گشت‌وگذار است. گردشگران تازه وارد به همراه محلی‌ها در éléboutiques جمع می‌شوند و تخته‌های موج‌سواری‌شان را آماده می‌کنند. سواحل بسیار دیگری هم هستند؛ حتما به آنها سری بزنید مثل ساحل میرلفتMirleft  که به تازگی برای موج‌سواری آماده شده.

موج‌سواری کنید و تجربه این ورزش مفرح را از دست ندهید.  

 

شماره نه: اطلس پایین

اطلس پایینی، در مقایسه با اطلس بلند یا بالا، هنوز بکر و کشف نشده مانده است. در بهار این منطقه تماشاییست. نسیم خنکی از سوی دریا می‌وزد و هر روز این فرصت را دارید تا شتری در منطقه را تجربه کنید. چشم‌انداز زیبای ستاره‌ها از اینجا مثل یک الماس برای کسانی که اهل طبیعت هستند، ارزشمند است. چشم‌انداز اینجا آنقدر متنوع است که چشمان‌تان هرگز از تماشای آنها خسته نخواهدشد. از کوه آتشفانی گرفته تا منظره درختان نخل همه در اینجا تماشایی‌اند.  

اینجا هنوز بکر و کشف نشده است. 

 

شماره ده: سیدی ایفنی Sidi ifni

اینجا را به دوستان‌تان هم لو ندهید! یک ساحل که هنوز اسپانیایی‌است. می‌توانید در کنار پلاژ لِگزیرا Legzira قدم بزنید یا به تماشای خیابان‌های سفید و آبی مراکش بروید. خیابان‌هایی که در جنوب مراکش بسیار معروفند.

به تماشای خیابان‌های سپید و آبی مراکش بروید. 

 

شماره یازده: اساویرا Essaouira

نام زیبای اِلیزه و بادهای ساحلی این منطقه هویت و کاراکتر خاصی به اساویرا بخشیده. برای بیشتر مواقع سال، باد تندی در منطقه می‌وزد بنابراین اینجا انتخاب مناسبی برای رفتن به لب ساحل و ریلکس کردن در کنار آن نیست. البته یک خوبی دارد، اینجا خبری از سیل گردشگرانی که فقط برای تفریحات ساحلی می‌آیند، نیست. یک شهر ساحلی اما خلوت که برای گشت زدن و لذت بردن از آرامش دریا فوق‌العاده است.

 اینجا خبری از سیل گردشگرانی که فقط بریا تفریحات آبی و ساحلی می‌آیند نیست، اینجا آرامش در کنار ساحل حکمفرماست.

شماره دوازده: فستیوال جهانی موسیقی فس

این فستیوال برای کسانی که عاشق موسیقی هستند یک فرصت عالیست. موسیقی مورد اجرا در این مراسم، ترکیبی از ترانه‌های مذهبی به همراه موزیک زنده است. شب صوفی در باغ پاشا و اجرای فوق‌العاده گروه‌ها در باب‌المکینه، جزو گزینه‌های برجسته این فستیوال هستند. این فستیوال هنوز بعد از 20 سال پرطرفداراست و غنی.

این فستیوال هنوز هم بعد از بیست سال پرطرفدار است. 

 

شماره سیزده: مولای ادریس

شهر سپیدپوش مولای ادریس در میان دو تپه سرسبز و در دامنه کوهی قرار گرفته که کمتر از 5 کیلومتر با وولوبیلیس فاصله دارد. یکی از زیارتگاه‌های مهم برای مراکشی‌هاست. با وجود چشم‌انداز کم‌نظیر، سابقه تاریخی این شهر و اهمیت ملی آن در مراکشف جای تعجب است که این شهر هنوز نتوانسته گردشگر بسیاری را جذب کند. کم بودن توریست یک حُسن دارد؛ اینکه می‌توانید جایی را برای خودتان داشته باشید. اینجا در مراکش شبیه هیچ جایی در دیگر مناطق آن که تصاویرش را بسیار می‌بینید، نیست. بکر است و کمتر دیده شده. اولین کسانی باشید که به مولای ادریس سفر می کنند.

این شهر فقط 5 کیلومتر با ووبیلیس فاصله دارد و یکی از زیارتگاه‌های مراکش به شمار می‌آید. 

 

شماره چهارده: ولوبیلیس

پادشاه بربرها، جوبای دوم، کسی که همسرش دختر آنتونی و کلئوپاترا بود، به دست رومی‌ها در وولوبیلیس به سلطنت رسید. ویرانه‌های رومی وولوبیلیس در میان یک دشت حاصلخیز واقع شده‌است. این شهر از نظر کشاورزی وضع خیلی خوبی دارد، در زمان‌های قدیم این شهر روغن زیتون، گندم و نوشیدنی برای ارتش روم فراهم می‌کرد.  اینجا حدود 33 کیلومتر از شمال مِکنِس فاصله دارد. می‌توانید از مولای اِدریس شروع کنید. به این منطقه سری بزنید و سپس به مِکنِس بروید؛ این یک برنامه پیشنهادی برای یک روز گشت در مراکش است. هنگام گشت زدن در این سایت حتما به علائم آن توجه کنید. سایت‌هایی که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارند، قواعدی برای بازدیدشان وجود دارد و وولوبیلیس یکی از این سایت‌هاست.

ووبیلیس در لیست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است. 

 

شماره پانزده: تارودانت Tarudannt

شهری که هنوز به خاطر حضور گردشگران دست‌کاری نشده، تارودانت است. برخی به آن لقب مراکش کوچک را داده‌اند. با وجود دادن لقب مراکش کوچک اما باز هم این عنوان، نمی‌تواند به خوبی تارودانت را توصیف کند. شهری که در میان دیوارهای گلی سرخ رنگ احاطه شده است. اینجا شهری زنده و محل دادوستد بَربَرهاست. بربرها و عرب‌ها اقوامی هستند که در مراکش ساکن‌اند.

به مراکش کوچک خوش آمدید!

 

شماره شانزده: مِکنِس

مراکش چهار شهر اصلی و امپراطوری دارد. رِباط در راس همه اینها قرار گرفته و مراکش شهری است که در دل توریست‌ها جای خاصی دارد. فِض یک شهر حماسی و اساطیری ست و اما مِکنِس...؛ مکنس به طور غیر عادلانه‌ای از نظر گردشگران دورمانده. مکنس از نظر معماری و بناهای عظیم، بسیار غنی و ثروتمند است. از باب‌المنصور می‌توان دیدن کنید و سری به مولای اسماعیل زد. مکانی به نام الحَدیم در مِکنِس وجود دارد که الدجمای کوچکی به شمار می‌آید، با این تفاوت که از ازدحام توریست در اینجا خبری نیست و همان نمایش‌های خیابانی را می‌‎توانید به راحتی اینجا ببینید.

 

این شهر از نظر معماری بناهای عظیم بسیار غنی است.1396/06/30 | کد مطلب: 3817
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


ترجمه آزاد: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
زیبا
1398/04/10 00:37
عالی بود واقعا لذت بردم .متشکرم
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.