تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

فستیوال‌ها و رویدادهای مهم مراکش کدامند؟

شاید شما هم از طرفداران سریال بازی تاج و تخت (Game of Thrones) باشید. در این صورت، حتما یکی از بزرگ‌‌ترین استودیوهای فیلم‌برداری جهان را دیده‌اید. اگر ‌می‌خواهید بدانید هر سال در کدام شهر مراکش بر سر تصاحب تاج برنده ماراتن رقابت برپاست به «والیوود» (Ouallywood) بیایید. اما چه اهل فیلم باشید چه اهل کنسرت‌های موسیقی، فستیوال‌های مراکش در تمام سال مطابق سلیقه شماست. اگر بعد از شرکت در یکی از جشن‌های خیابانی به جوان‌های بربر با عبا‌های پشمی و جلابه (jellabas) برخورد کردید، بدانید در موسم ازدواج هستید! در مطلب زیر می‌توانید در این مورد بیشتر بخوانید.     

تور تونس

رویدادهای پرطرفدار مراکشی

فستیوال جهانی موسیقی مقدس فِس (Fès): ژوئن/ خرداد

فستیوال هنرهای مردمی: جولای/ تیر

موسم ازدواج: سپتامبر/ شهریور

ماراتن دِسابلِس (Marathon des Sables): ماه مارس/ اسفند

کوهپیمایی ریفین (Riffian): ماه آوریل/ فروردین

ژانویه / دی و بهمن

زمستان مراکشی: منطقه شمال در فصل زمستان مرطوب است و برف مانع عبور خیلی از کوه‌نوردها و حتی موتورسوارها می‌شود. شهر مراکش و منطقه جنوب بیشترین تعداد گردشگر را دارند، به ویژه نزدیک سال نو.

 • ماراتن مراکش

هر سال 5000 دونده در میدان بزرگ برای ماراتن حاضر می‌شوند و با رسیدن آن‌ها به خط پایان کارناوال الدجما الفناء (Djemaa el-Fna) حال و هوای ورزشی پیدا می‌کند. مسیر مسابقه از میان برج و باروها و کوچه‌های پر از درخت‌های نخل و پرتغال و زیتون می‌گذرد.

 

هر سال 5000 دونده برای ماراتن مراکش در میدان بزرگ حاضر می‌شوند.

فوریه/ بهمن و اسفند

زمستان همچنان ادامه دارد: هوا در کل خیلی مناسب نیست هر چند در مناطق خشک‌‌تر و گرم‌‌تر، مثل مراکش و آگادیر (Agadir)، هوا بهتر است. تعداد بازدیدکنندگان در این ماه کم است، به جز کوهنوردها و کسانی که می‌خواهند از شهر دور باشند.

 • فستیوال سید بن عیسی (Sidi ben Aïssa)

 یکی از بزرگ‌‌ترین موسم‌ها یا فستیوال‌های مراکشی  است. مکان برگزاری این فستیوال در مقبره‌های اهل صوفیه، بیرون دیوارهای مکنه (Meknè) مدینه، است. خوردن شیشه، مارگیری و زخمی کردن بدن در مراسم مذهبی در این فستیوال ممنوع شده است. اما این برنامه‌ها هنوز در این فستیوال اجرا می‌شوند: فانتازیا (fantasias) یا همان مراسم تیراندازی سوارکارها، بازارهای مکاره و آواز و رقص محلی.

 

یکی از بزرگ‌ترین فستیوال‌های مراکشی در مقبره‌های اهل صوفیه برگزار می‌شود.

 • دوسالانه مراکش

این دوسالانه در سال‌های فرد برگزار می‌شود. چنین رویدادی نشانه حرکت شهر به سمت فرهنگ هنری سطح بالا و مردمی به طور همزمان است. در این دوسالانه انواع آثار هنری را می‌بینید: از نمایش‌های هنر مردمی گرفته تا چیدمان‌های مفهومی تأمل‌برانگیز.

مارس/ اسفند و فروردین

با شروع بهار شهر از خواب بر می‌خیزد. برف کوه‌ها آب می‌شود و گل‌های وحشی و درختان بادام و گیلاس شکوفه می‌زنند. در مناطق کویر و دره ساوس (Souss) شدت باد زیاد است و این شرایط تا ماه آوریل/ اردیبهشت ادامه دارد.

 • فستیوال شکوفه‌های بادام

این فستیوال زیبا در بهار در اطلس کوچک برگزار می‌شود. در این زمان منطقه طفروت (Tafraoute) غرق در شکوفه است. این فستیوال در قدیم جشن مربوط به فصل برداشت درختان بادام مراکش بود. اما امروزه جنبه فولکلور و محلی پیدا کرده و شامل برنامه‌هایی مثل رقص و نمایش و داستان‌خوانی نیز می‌شود.

 • ماراتن دِسابلِس (des Sables)

این ماراتن در شهر فیلم‌های مراکش، یعنی شهر وارزازات (Ouarzazate)، شروع می‌شود و در همین شهر به پایان می‌رسد. این ماراتن بزرگ و صحرایی به اندازه فیلم‌هایی که در «والیوود» (Ouallywood) ساخته می‌شوند پرشور است. این چالش شش روزه و نفس‌گیر در ماه فروردین یا اردیبهشت انجام می‌شود و طول مسیر آن 243 کیلومتر در صحراست. آب آشامیدنی نیز در دسترس است.

 

ماراتن دِسابلِس در شهر وارزازات

آوریل/ فروردین و اردیبهشت

بهار ادامه دارد: مراکش در این ماه سرسبز و پرنشاط است و گرمای کل کشور مطبوع است. تعداد گردشگرها در این زمان زیاد است، به خصوص در اطراف مناطق شرقی. و البته قیمت‌ها هم در این زمان افزایش می‌یابد.

 • فستیوال فرهنگ صوفی

این فستیوال در شهر فض (Fez) برگزار می‌شود. برنامه‌های آن عبارتند از: فیلم و داستان و کنسرت‌ موزیسین‌های اهل صوفیه از سراسر دنیا. محل برگزاری فستیوال باغی به سبک معماری اندلس در موزه باتا (Batha) است. این موزه در یک کوشک تابستانی مربوط به قرن نوزدهم واقع شده است. 

 

فیلم و داستان و کنسرت اهالی صوفیه در فستیوال فرهنگ صوفی در شهر فض

 • جازابلانکا

این فستیوال مربوط به موسیقی جاز عامیانه در کازابلانکا است. فستیوال جازابلانکا بیشتر از یک دهه در این شهر برگزار شده و زمان برگزاری آن در حال حاضر ماه آوریل/ اردیبهشت است. در این فستیوال انتظار دیدن چهره‌های بین‌المللی را بر روی سن داشته باشید.

 

جازابلانکا: فستیوال موسیقی جاز عامیانه در کازابلانکا

 • کوه‌پیمایی ریفیونی (Rif)

فصل بهار بعد از تمام شدن زمستان پر باران شمالی و پیش از شروع تابستان بسیار گرم از راه می‌رسد. این فصل زمان مناسبی برای کوه‌پیمایی در رشته کوه‌های ریف است. بهترین منظره‌ها را در پارک ملی تلاسمتان (Talassemtane) می‌توان دید: مناظری مثل صخره‌های پل خدایان و پارک ملی حسیمه (AlHoceima) که به منطقه مدیترانه‌ای نزدیک‌‌تر است. 

می/ اردیبهشت و خرداد

در این زمان فصل گردشگری تمام می‌شود و به همین دلیل قیمت‌ها در هتل‌ها و بازارها بسیار کم می‌شود. با این همه گرمای شدید تابستان شروع می‌شود؛ دمای متوسط روز در شهر مراکش حدود 25 درجه سانتیگراد و هوا مناسب کوه‌پیمایی است.

 • فستیوال موازین (Mawazine)

این فستیوال مشهور مخصوص موسیقی است و هر سال بیشتر رشد می‌کند. فستیوال موازین در شهر رباط (Rabat) برگزار می‌شود و افراد مشهوری را از مناطق مختلف عربی، آفریقایی و غربی به خود جذب می‌کند. در این فستیوال انتظار دیدن هر سبکی را داشته باشید: از التون جان گرفته تا افروبیت و خواننده‌های لبنانی.

 

فستیوال موازین مخصوص موسیقی است و در شهر رباط برگزار می‌شود.

 • فستیوال‌های محلی

فستیوال صحرای الرشیدیه (Er-Rachidia) میزبان هنرمندان از سراسر صحراست: کسانی مثل گروه محلی گنئوا (Gnaoua) به نام کبوترهای صحرا (Les Pigeons du Sable). در پایین دره دادس (Dadès)، حلقه‌های گل برای فستیوال کِلا مگونا (Kelaâ M’Gouna) ساخته می‌شوند. فصل برداشت گل‌های سرخ را با این حلقه‌های گل جشن می‌گیرند.

 

جشن برداشت گل‌های سرخ در فستیوال کِلا مگونا

جوئن/ خرداد و تیر

تابستان گرم‌تر می‌شود. اما هنوز برف قله‌های اطلس بالا آب نشده است. مراکش شمالی و ساحل در این زمان مکان‌های خوبی برای سفر هستند. در زمان برگزاری فستیوال موسیقی مقدس فِس تقاضا برای اقامت محلی زیاد است.

 • فستیوال گیلاس

شهر صِفرو (Sefrou) برای طولانی‌‌ترین فستیوال شهر به جنب‌وجوش در می‌آید. این فستیوال اواسط ماه جوئن/ خرداد برگزار می‌شود. موسیقی فولکلور، نمایش‌های هنرمندان، رژه، فانتازیا و رویدادهای ورزشی برنامه‌های جشن برداشت گیلاس است. نقطه اوج این برنامه‌ها تاج‌گذاری تماشایی ملکه گیلاس است.

 • فستیوال فِس: موسیقی مقدس جهان

فستیوال موسیقی جهان در شهر فض برگزار می‌شود. این فستیوال بسیار موفق و میزبان افراد بسیاری- از یوسو ندور (Youssou N’Dour) تا بیورک (Bjork)- است. کنسرت‌های اهالی صوفیه یا همان اهل طریقت (tariqas) نیز به پای این کنسرت‌ها می‌رسد؛ رویدادهای حاشیه‌‌‌ای عبارتند از نمایشگاه، فیلم و گفتگو. این فستیوال در ماه اردیبهشت و خرداد برگزار می‌شود اما زمان آن به ماه رمضان بستگی دارد.

 

فستیوال فِس: فستیوال موسیقی مقدس جهان در شهر فض

 • گنئوا و فستیوال موسیقی جهان

در اواخر ماه جوئن/ خرداد در صویره (Essaouira) جشن پرشوری برپاست. در این فستیوال کنسرت‌های هنرمندان بین‌المللی، ملی و محلی در کنار نمایشگاه‌های هنری برگزار می‌شود. فستیوال موسیقی فرصت بسیار خوبی برای شنیدن موسیقی سبک بلوز گنئوایی است. این موسیقی را برده‌های آزاد‌شده به این منطقه آورده‌اند.   

جولای/ تیر و مرداد

در این ماه‌ها برف کوه‌ها آب ‌می‌شود. اطلس بالا بسیار گرم است و ماه رمضان نیز تحمل آب و هوا را سخت‌‌تر ‌می‌کند. دما در این ماه حدودا 30 درجه سانتیگراد است. سواحل مراکش در این فصل خنک است اما حضور گردشگرهای بومی و اروپایی باعث شلوغی مناطق شمالی ‌می‌شود.

 • فستیوال اصیله (Asilah)

شهر اصیله در هنر پیشروست. شاهد آن هم این فستیوال فرهنگی بزرگ است. فستیوال اصیله 200 هزار تماشاگر را به خود جذب ‌می‌کند. مدت آن سه هفته است و شامل این برنامه‌هاست: نمایش‌های هنر مردمی، ورکشاپ، کنسرت و نمایشگاه. همزمان با این برنامه‌ها یک فستیوال سه روزه هم برگزار ‌می‌شود که برنامه فانتازیا در آن اجرا ‌می‌شود.

 

فستیوال بزرگ فرهنگی در شهر اصیله با 200 هزار تماشاگر

 • فستیوال هنرهای مردمی

این فستیوال یکی از رویدادهای متداول مراکشی، پر از رنگ و مجموعه ای از نمایش‌های خیابانی است. در این فستیوال بهترین شکل فرهنگ سنتی و مردم مراکش را ‌می‌بینید. الجدما الفناء در زمان رژه شب افتتاحیه این فستیوال بیشتر از همیشه شلوغ ‌می‌شود. بیش از 500 هنرمند در این شب نمایش اجرا ‌می‌کنند.

آگوست/ مرداد و شهریور

این ماه از ماه‌های قبل گرم‌‌تر است و متوسط دمای هوا به 40 درجه و بالاتر ‌می‌رسد. برای دوری از شلوغی و گرما مستقیما به سمت سواحل آتلانتیک بروید.

 • موسم‌ها

بزرگ‌‌ترین موسم یا فستیوال مراکش در چشم‌اندازهای سفیدرنگ مولای ادریس (Moulay Idriss) برگزار ‌می‌شود. در این فستیوال برنامه‌هایی مثل فانتازیا، بازار و کنسرت موسیقی برپاست. موسم یا فستیوال مکه با پنج فستیوال زیارتگاه‌های دیگر برابری ‌می‌کند. بعضی از این موسم‌ها در ستی فتما (Setti Fatma)، جنوب شرق مراکش، و وارزازات نیز برگزار ‌می‌شوند.

 

بزرگ‌ترین فستیوال مراکش در چشم‌اندازهای سفیدرنگ مولای ادریس

سپتامبر/ شهریور و مهر

با شروع فصل پاییز مراکش دوباره مقصد اصلی گردشگرهای خارجی ‌می‌شود. در این فصل عطر خرما و نسیم خنک فضای سواحل خلوت تفرجگاه‌های محلی و حتی صحرا را پر ‌می‌کند. عید قربان در ماه شهریور و مهر در رفت و آمد کمی اختلال ایجاد ‌می‌کند.

 • موسم ازدواج

مدت این فستیوال مشهور سه روز است و در مرکز یکی از روستاهای اطلس به نام املچیل (Imilchil) برگزار ‌می‌شود. در این فستیوال بربرها دنبال شریک زندگی ‌می‌گردند. همه بهترین لباس‌های‌شان را ‌می‌پوشند: عباهای پشمی، جلابه (jellabas) سفید (نوعی لباس گشاد و بلند) و زیورآلات زیبا.

 

بربرها در این فستیوال سه روزه بهترین لباس‌ها را می‌پوشند و دنبال شریک زندگی خود می‌گردند.

 • فستیوال‌های مذهبی

موسم همدوشی (Hamdouchi) فستیوال رقص میان اخوت‌های مذهبی است. این فستیوال خارج از دو زیارتگاه (یا زاویه) در دمنَت (Demnate) برگزار ‌می‌شود؛ موسم فض در مولی ادریس (Moulay Idriss) در مدینه همراه با موسیقی و مراسم گلاب‌ریزی انجام ‌می‌شود. صدها عبادتگر برای شرکت در فستیوال سید یحیی بن یونس (Sidi Yahia Ben Younes) به سمت شرق حرکت ‌می‌کنند. در این فستیوال هم فانتازیا اجرا ‌می‌شود. 

 • طَنجاز

فستیوال موسیقی جاز طنجه به صورت سالیانه برگزار ‌می‌شود. فهرست موسیقیدان‌های بین‌المللی و بو‌می‌ که در این فستیوال شرکت ‌می‌کنند هر سال رشد ‌می‌کند. این فستیوال مسیر خوبی برای ورود به جنبه جهانی صحنه موسیقی مراکش است.

 

طنجاز: فستیوال موسیقی جاز هر ساله در شهر طنجه برگزار می‌شود.

اکتبر/ مهر و آبان

این زمان هم فصل مناسبی برای بازدید از مراکش است. البته بارش باران در شمال اطلس میانه در همین ماه آغاز ‌می‌شود.

 • صدای شب‌های طنجه (Nuits Sonores)

شهر طنجه همیشه به روز است. فستیوال جدید و پیشرفته موسیقی الکترونیک این شهر نیز حکایت از همین خصوصیت دارد.

 

فستیوال جدید و پیشرفته موسیقی الکترونیک شهر طنجه

 • رالی تولوز سنت لوئیز (Toulouse Saint-Louis)

این رویداد در اواخر سپتامبر یا اوایل اکتبر (شهریور و مهر) در ترفایه (Tarfaya) برگزار ‌می‌شود: رویدادی به مناسبت توقف هواپیمای فرانسوی در این منطقه در دوره استعمار و بزرگداشت خلبان مشهورش آنتونی دو سنت اگزوپری. در این رویداد هواپیما‌ها مسیر تولوز در فرانسه به سمت سنت لوئیز در سنگال را طی ‌می‌کنند.

نوامبر/ آبان و آذر

این فصل زمان شلوغ مراکش و مناطق جنوبی است. گردشگرهای بیشتری در این فصل به سمت صحرا ‌می‌روند یا برای ترکینگ در اطراف آن آماده ‌می‌شوند. پرنده‌نگرها به مناطق ساحلی ‌می‌روند. کوهنوردها به سمت کوه‌های مرز موریتانی (Mauritania) حرکت ‌می‌کنند.

 • برداشت محصول

اطراف آبشارهای ایموزر ایدا کوتانن (Immouzzer des Ida Outanane)، در دامنه‌های اطلس بالا، اهالی روستا را ‌می‌بینید که برای جدا کردن زیتون بالای درخت‌ها ‌می‌روند. در تالیوین (Taliouine)، فستیوالی برای جشن برداشت زعفران برگزار ‌می‌شود و ‌می‌توانید محلی‌ها را در حال چیدن گل‌های زعفران ببینید.

 

جشن برداشت زغفران در تالیوین برگزار می‌شود.

دسامبر/ آذر و دی

مراکش در پایان این ماه به خاطر تعطیلات کریسمس شلوغ ‌می‌شود. بارش برف مسیرهای اطلس بالا را ‌می‌بندد، اما کوه‌های پوشیده از برف خبر خوبی برای طرفداران اسکی است.

 • فستیوال بین‌المللی فیلم مراکش

این رویداد به اندازه نامش بزرگ است. ستارگان ‌هالیوود و بالیوود خود را به مراسم فرش قرمز این فستیوال ‌می‌رسانند. اوج برنامه‌های این فستیوال یک هفته‌ای مراسم اهدای جوایز است. جایزه‌ها و لوح‌های افتخار این مراسم در پایان هفته به فیلم‌های مختلف اهدا ‌می‌شود: از فیلم‌های هنری گرفته تا فیلم‌های پرمخاطب بالیوودی.

 

 فستیوال بین‌المللی فیلم مراکش

   

 برگرفته از کتاب lonely planet1396/07/29 | کد مطلب: 3842
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
سپیده اقتداری

کارشناس ارشد فلسفه هنر، مترجم و ویراستار، علاقه‌مند به خواندن و نوشتن.


ترجمه آزاد: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


 • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.