تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

20 جاذبه اندونزی که حتما باید ببینید

اگر دوستدار حیات وحش هستید شاید بدانید کدام حیوان به اژدها معروف است و در کجا زندگی ‌می‌کند. اگر علاقه‌مند به هنر هستید شاید بدانید کدام رقص سنتی جزو پیشرفته‌‌ترین رقص‌های دنیا به شمار ‌می‌رود و مرگز فرهنگی آن کجاست. اگر اهل ماجراجویی هستید شاید بدانید در منطقه حلقه آتش در حوضه اقیانوس آرام چه نوع هیجان و ماجراجویی‌هایی در انتظار شماست. اگر طرفدار آرامش و سکوت هستید شاید تعداد جزایر آرام بزرگ‌‌ترین مجمع‌الجزایر دنیا را بدانید. جزو هر کدام از این گروه‌ها که باشید، خواندن این مطلب همه این نکات را در اختیارتان قرار ‌می‌دهد.       

 

تور اندونزی

اندونزی در دنیا کجاست؟ 

 

اندونزی در آسیای جنوب شرقی و اقیانوسیه قرار دارد.

نقشه کشور اندونزی و شهرهای آن 

 

اندونزی حدود 17 هزار جزیره دارد.

جاذبه‌های دیدنی اندونزی

1. پارک ملی کومودو (Komodo)

مشهورترین پارک ملی اندونزی 1817 کیلومتر مربع است. جزایر مختلف و برخی از غنی‌ترین آب‌های اندونزی در این پارک قرار گرفته‌اند. انتظار دیدن جزایر بزرگ کوهستانی با دشت‌های وسیع را داشته باشید. این جزایر پر از مسیرهای پرپیچ و خم است و بزرگ‌ترین مارمولک دنیا از آن محافظت ‌می‌کند: اژدهای کومودو. بزرگ‌ترین جاذبه این پارک وجود کومودوهاست. به راحتی ‌می‌توانید کومودوها را در این پارک ببینید. اما به جز وجود این حیوانات طبیعت زیبایی هم در زیر آب قرار دارد. طعمه‌های رنگارنگ زیر آب جانوران بزرگ دریایی را به این منطقه می‌کشاند: تعداد زیادی کوسه و سفره‌ماهی‌های بزرگ. شهر لَبوان باجو (Labuan bajo)، در جزیره فلورس (Flores)، محل ایدئالی برای بازدید است.

 

بزرگ‌ترین مارمولک دنیا در پارک ملی کومودو زندگی می‌کند.

2. رقص بالی

لذت تماشای رقص بالی یکی تجربه‌های قابل توجه سفر به معروف‌‌ترین جزیره برای تعطیلات در اندونزی است. صداهای فراموش‌نشدنی، لباس‌های زیبا و جذاب، حرکات دقیق رقص و حتی رفتارهای ساده طنزآمیز لذت این سرگر‌‌‌می ‌‌را دوچندان ‌می‌کنند. به محض اینکه وارد این جشن شاد بشوید خودتان متوجه ‌می‌شود چرا رقص بالی یکی از پیشرفته‌‌ترین رقص‌های دنیاست. رقص سنتی معمولا با موسیقی همراه است. به گروه‌های نوازنده این موسیقی گاملَن (gamelan) ‌می‌گویند. ملودی گاهی شاد و گاهی با سازهای کوبه‌ای نواخته ‌می‌شود. این ملودی‌ها جزء اصلی شب‌های زندگی در اوبود (Ubud)، یا مرکز فرهنگی بالی، هستند.

 

رقص بالی یکی از پیشرفته‌ترین رقص‌های دنیاست.

3. معبد بروبودور (Borobudur)

مجموعه معابد بروبودور نفس را در سینه حبس ‌می‌کند. این یادمان‌های حیرت‌انگیز از قرن نهم پیش از میلاد - دوران رواج بودایسیم - در جاوا به جا مانده‌اند و یکی از برجسته‌‌ترین جاذبه‌های دیدنی اندونزی به شمار ‌می‌روند. مجموعه معابد بروبودور یکی از مهم‌‌ترین اماکن تاریخی بودایی در جهان و از بهترین مجموعه معابد در جنوب شرق آسیا هستند. این مجموعه معابد شامل 6 پایه مربع‎‌شکل است و 3 معبد دایره‌ای در بالای آن قرار دارد. نزدیک به 1500 نقش‌برجسته در ایوان‌ها ‌می‌بینید. این نقش‌برجسته‌ها آموزه‌ها و حکایت‌های بودا را با تصویر روایت ‌می‌کنند. در حجره‌های ایوان‌ها 432 تصویر از بودا وجود دارد.

 

یکی از برجسته‌ترین جاذبه‌های اندونزی مجموعه معابد بروبودور است.

4. زندگی شبانه جاکارتا (Jakarta)

اگر زندگی شبانه را دوست داشته باشید، جاکارتا در شب شهری پر جنب و جوش است، زیرا این شهر بهترین ضیافت‌های شبانه در جنوب شرق آسیا را دارد. بله، اندونزی غالباً کشوری مسلمان‌نشین با سنت‌های قدیمی به شمار ‌می‌رود، اما در جاکارتا تقریبا هر چیزی ممکن است- صحنه‌های مهمانی‌ها در مناطق شمالی شهر را از دت ندهید. همه چیز در این شهر فراهم است: سالن‌های عمومی قابل توجه که جمعیت زیادی به آن رفت و آمد دارند؛ وقتی وارد این سالن‌ها بشوید با خودتان ‌می‌گویید، وای چقدر زیباست! بارهای ساده با موسیقی و رقص مربوط به دهه 1970، سالن‌های موسیقی مخصوص سبک آلترناتیو راک و کلاب‌های موسیقی الکترونیک که دی جِی‌ها در آن فرمانروایی ‌می‌کنند.

 

اگر زندگی شبانه را دوست داشته باشید، جاکارتا در شب مکانی پر جنب و جوش است.

5. پارک ملی تانجانگ پوتینگ (Tanjung Puting)

ترکیب ماجراجویی‌های فیلم ملکه آفریقایی با سافاری در جنگل را در این پارک بسیار پرطرفدار در کالیمانتان (Kalimantan) جنوبی تجربه کنید. در این پارک نه تنها ‌می‌توانید به بزرگ‌‌ترین میمون‌های آسیایی، یعنی اورانگوتان‌ها، نزدیک بشوید، بلکه ‌می‌توانید در عرشه خانه قایقی درجه یک‌تان در جنگل گشت و گذار کنید. این سفر تقریبا سه‌روزه شما را به گردشی از بالای رودخانه سونگای سکُنیر (Sungai Sekonyer) تا کمپ لیکِی (Camp Leakey) می‌برد. در میانه راه برای غذا دادن به اورانگوتان‌ها در ایستگاه‌های مختلف توقف کنید و نواحی بی‌نظیر و مختلف حیات وحش را ببینید. با اینکه برای گردش در این منطقه لوازم راحتی فراهم است، رفتن به این ناحیه همچنان بسیار ماجراجویانه است اما هر کسی ‌می‌تواند آن را تجربه کند.

 

در پارک ملی تانجانگ بوتینگ از نزدیک اورانگوتان‌ها را ببینید.

6. جزایر راجا آمپات (Raja Ampat)

جزایر راجا آمپات دور اما شناخته‌شده هستند. این جزایر آن سوی کرانه شمال غربی استان پاپوآ (Papua) قرار دارد و رفتن به آن رویای غواص‌هاست. راجا آمپات محل سکونت متنوع‌ترین موجودات دریایی کره زمین است: از سفره‌‌ماهی‌های عظیم‌الجثه و کوسه‌های سردوشی (که برای «راه رفتن» کف دریا از باله‌های‌شان استفاده ‌می‌کنند) گرفته تا لیسه‌ماهی («حلزون دریایی»)، مرجان‌های فوق‌العاده و طبیعی، و هر نوع ماهی با هر شکل و رنگ و اندازه‌ای که تصور کنید. غواصی در آب‌های کم‌عمق هم عالی است. مناظر بیرون آب را از دست ندهید: چشم‌اندازهایی منحصر به فرد و بی‌نظیر.

 

راجا آمپات محل سکونت متنوع‌ترین موجودات دریایی کره زمین

7. جزایر باندا (Banda)

در این منطقه ترکیبی قوی و گیرا از تاریخ، فرهنگ و زیبایی طبیعی بکر ‌می‌بینید. باندا مجمع‌الجزایری محصور در جنگل و پر از درخت‌های ادویه است. دور تا دور آب‌های شفاف آبی‌رنگ و صخره‌های دست‌نخورده این جزایر را سواحلی با ماسه‌های سفیدرنگ در بر گرفته است- دوره استعمار به شکل‌گیری جهان مدرن در این منطقه کمک کرده است. با هواپیما از آمبون (Ambon) به سمت مرکز- باندانیرا (Bandaneira)- بروید، با ماشین در خیابان‌های بزرگ بگردید، از دیدن یادگارهای اواخر دوران استعمار لذت ببرید، سپس با قایق به سمت جزایر خارج از این منطقه حرکت کنید: جایی که زندگی روستایی گرم و ساده در جریان است و به محض ورود به آن استرس از روح‌تان دور ‌می‌شود. 

 

 جزایر باندا: ترکیبی از تاریخ، فرهنگ و زیبایی طبیعی

8. کاریمونجاوا (Karimunjawa)  

به فاصله 90 کیلومتری ساحل شمالی جاوای مرکزی مجمع‌الجزایری به زیبایی و بکری تمام جزایر شرق اندونزی وجود دارد. هرچند این جزیره در دوردست قرار گرفته، به وسیله کشتی و هواپیما از سمارانگ (Semarang) و سورابایا (Surabaya) قابل دسترسی است. جزایر کاریمونجاوا یک گروه متشکل از 27 جزیره مرجانی زیباست، بعضی از این جزایر خالی از سکنه‌اند و امکان بازدید از آن‌‌‌ها وجود ندارد، اما با تورهای روزانه جزیره اصلی کاریمونجاوا ‌می‌توانید از بیشتر این جزایر دیدن کنید. این منطقه جادویی است: پوشیده از جنگل، کوهستانی، سواحلی با ماسه‌‌‌های سفیدرنگ و پر از درخت‌‌‌های نارگیل.

 

جزایر کاریمونحاوا: 27 جزیره مرجانی زیبا

9. کاپوآس هولو (Kapuas Hulu)

در سرچشمه طولانی‌ترین رودخانه اندونزی، یعنی رودخانه کاپوآس (Sungai Kapuas)، هر چه برای یک ماجراجویی درجه یک در جنگل لازم دارید منتظرتان است. در قدیمی‌ترین خانه دسته جمعی کلیمنتان (Kalimantan) وارد تونل زمان بشوید؛ این خانه در بالای ستون‌‌‌های چوبی و آهنی نقش‌دار قرار گرفته است. داخل زمین‌‌‌های هموار و دیدنی دریاجه سنتاروم (Danau Sentarum) بخزید؛ این زمین‌های پرآب در میان مسیرهای باریک پر از ماهی قرار گرفته‌اند و در بعضی از فصل‌‌‌های سال زیر آب ‌می‌روند. حال و هوای شهر بندری پوتوسیبائو (Putussibau) را تجربه کنید. به دل رودخانه خروشان و پر پیچ و خم بزنید و در مسیرهای جنگلی و پرمخاطره منطقه کراس-بورنئو (Cross-Borneo) پیاده به پیش بروید. یا تاریک‌ترین گوشه جزیره را بگردید تا در پارک ملی بتونگ کریون (Betung Kerihun) گونه‌‌‌های جدید جنگل‌‌‌های باران‌خیز را کشف کنید.

 

کاپوآس طولانی‌ترین رودخانه اندونزی است.

10. جزایر گیلی (Gili)

یکی از بهترین لذت‌‌‌های سفر اندونزی این است که از شهر شلوغ بالی سوار قایق‌های تندرو بشوید و به سمت یکی از جزایر بسیار جذاب گیلی بروید. به ماسه‌‌‌های سفید به رنگ شکر، گرمای مطبوع، آب‌‌‌های فیروزه‌ای‌رنگ و مناطق ساحلی فوق‌العاده و خانه‌‌‌های ییلاقی فکر کنید: آیا این مناظر باعث نمی‌شود مدت بیشتری در اندونزی بمانید؟ بگذریم از صخره‌‌‌های مرجانی و آب‌‌‌های پر از کوسه، سفره‌ماهی و لاک‌پشت. غذاهای جزیره گیلی تراوانگان (Gili Trawangan) را بچشید و زندگی شبانه را تجربه کنید: ترکیبی فوق‌العاده از جزیره گیلی ایر (Gili Air) و جاذبه‌‌‌های کوچک گیلی منو (Gili Meno). یا حتی ‌می‌توانید اصلاً هیچ کار خاصی هم انجام ندهید و فقط استراحت کنید.

 

ماسه‌های سفید، گرمای مطبوع، آب‌های فیروزه‌ای‌رنگ و خانه‌های ییلاقی

11. اوبود

اینجا قلب هنری بالی است: این منطقه به خاطر کتاب‌‌‌ها و فیلم‌‌‌هایش مشهور شده و جاذبه‌ای قابل توجه و معنوی ایجاد کرده است. در خیابان‌‌‌ها ردیف گالری‌‌‌ها را ‌می‌بینید، هنرمندان تازه‌کار و حرفه‌ای در این گالری‌ها به خلق آثار هنری مشغولند. رقص‌های زیبا صفت مشخصه فرهنگ غنی این جزیره است و هر شب زینت‌بخش تعداد زیادی از صحنه‌‌‌های اجرا هستند. در موزه‌‌‌ها آثار کسانی به نمایش گذاشته ‌می‌شود که سال‌‌‌ها الهام‌بخش هنر این منطقه بوده‌اند. مردم در شالیزارهای برنج گشت و گذار ‌می‌کنند و به فرصت‌‌‌های بی‌پایان زندگی ‌می‌اندیشند. اوبود مکانی آرامش‌بخش و فرصتی برای زندگی است.

 

رقص‌های زیبا صفت مشخصه جزیره یوبود است.

12. دره بالیِم (Baliem)

کوه‌پیمایی در دره بالیِم پاپوآ شما را به جهان اهالی دانی (Dani) ‌می‌برد. علیرغم تغییرات حاصل از قدرت دولت و مبلغین مسیحی، فرهنگ سنتی این کوه‌نشین‌ها هنوز به قوت خود باقی است. در بالیِم ‌می‌توانید در کلبه‌‌‌های روستایی با سقف پوشیده از گیاه استراحت کنید، از مسیرهای باریک و پر پیچ و خم جنگلی بالا بروید، چشم‌انداز وسیع دامنه تپه‌‌‌ها را بپمایید، از روی پل‌های معلق از عرض رودخانه‌‌‌های خروشان عبور کنید، و مجذوب لبخند محلی‌‌‌ها بشوید. توصیه ‌می‌کنیم هنگام عبور از پل‌ها به پایین و درون آب نگاه نکنید، اما مراقب باشید پای‌تان را کجا می‌گذارید!  

 

در دره بالیِم به جهان اهانی دانی بروید.

13. جزیره بوناکن (Pulau Bunaken)

آیا تا به حال از آن باغ‌‌‌هایی دیده‌اید که به نظر ‌می‌رسد صدها نوع گیاه را هنرمندانه در طرح‌‌‌های کوچک تزیینی کنار هم قرار داده‌اند؟ حالا تصور کنید چنین باغی را با مرجان‌‌‌های رنگی درست کرده باشند: از سیاه و سفید یکدست تا بنفش تند. حالا لایه‌ای از آب شفاف را روی این تصویر اضافه کنید، آب شفافی پر از ماهی‌‌‌های ریز و درشت و رنگارنگ. آب‌‌‌های اطراف جزیره بوناکن از آنچه تصور ‌می‌کنید خیلی زیباتر است. حتی بیشتر از آن: لاک‌پشت‌‌‌هایی به اندازه صندلی راحتی، کوسه‌‌‌های آب‌سنگ و، اگر خوش‌شانس باشید، دلفین و فیل دریایی یا داگونگ، که گاهی در این آب‌‌‌ها شنا ‌می‌کنند.

 

مرجان‌های رنگی: از سیاه و سفید تا بنفش تند

14. تانا تُراجا (Tana Toraja)

این منطقه ییلاقی در سولاوسی (Sulawesi) قرار گرفته و شالیزاهای پلکانی، خانه‌‌‌هایی با سقف شبیه به قایق و بوفالوهایی با چشم‌‌‌های درشت دارد. تانا تُراجا به مراسم تدفینش معروف است. مراسم تدفین در این منطقه روزها طول ‌می‌کشد و شامل تعداد زیادی مراسم قربانی کردن حیوانات برای بالادستی‌‌‌هاست. جشن‌‌‌ها با مسابقات شرطی گاوبازی آغاز ‌می‌شود و با عبادت‌‌‌های چندروزه، ضیافت و رقص ادامه پیدا ‌می‌کند. در پایان مردگان را در آرامگاه ابدی‌شان دفن ‌می‌کنند. مقبره‌‌‌ها شکل تخته‌سنگ‌‌‌هایی با تمثال مردگان است. این تمثال‌‌‌ها یا در غارهایی قرار ‌می‌گیرد تا خویشاوندان بعدها به آنجا بروند، یا از دهانه غارها آویزان ‌می‌شوند.

 

مراسم تدفین منطقه تانا تُراجا مشهور است.

15. جزایر توگیان (Togean)

جزایر شاد و مستقل توگیان تقریبا نزدیک به خط استوا قرار گرفته است: منظره بی‌نظیری از مناطق گرمسیری، سواحلی با ماسه‌‌‌های سفیدرنگ و خیره‌کننده، حاشیه‌ای با درختان نارگیل، تعدادی روستای مناسب ماهیگیری، اقامت‌‌گاه‌‌‌های راحت و غواصی درجه یک در آب‌های عمیق و کم‌عمق در کنار صخره‌‌‌های مرجانی و باشکوه. همه چیز آنقدر در این جا دلپذیر است که حتی عروس‌‌‌های دریایی دریاچه آن هم کسی را نیش نمی‌زنند. در این جزیره تمام خبرهای روزنامه‌‌‌ها و اتفاقات جدید فیسبوک را از یاد ‌می‌برید- خیال‌تان راحت، دسترسی به اینترنت و پوشش شبکه تلفن همراه در این جزیره نزدیک به صفر است.

 

عروس‌های دریایی جزایر توگیان شما را نیش نمی‌زنند.

16. آتشفشان‌ها

از بین تمام آتشفشان‌های اندونزی، گونونگ اپی یا کوه آتشفشان (Gunung Api) از همه بزرگ‌تر و زیباتر است. این کوه مینیاتوری از کوه فوجی است و در بالای پناهگاه طبیعی جزایر باندا قرار دارد. قله این کوه 666 متر ارتفاع دارد. آخرین فوران آن در سال 1988 بوده است. صعود از این کوه چندان آسان نیست و سه ساعت طول ‌‌می‌کشد. کوه‌‌های دیگری که ارزش سیاحت دارند عبارتند از: کوه آگونگ (Agung) در بالی، کوه رینجانی (Rinjani) در لُمبوک (Lombok)، کوه برُمو (Bromo) در جاوا، و کوه ناشناخته کراکاتوآ (Krakatau). گشت و گذار در این کوه‌‌ها ممکن است چندین ساعت یا روز طول بکشد و تقریبا همیشه توصیه ‌‌می‌شود با راهنما به این مناطق بروید. نتیجه این کوه‌پیمایی‌ها دیدن منظره حیرت‌انگیز طلوع آفتاب خواهد بود.

 

بزرگ‌ترین آتشفشان اندونزی مینیاتوری از کوه فوجی است.

17. پارک ملی کوه لئوسر (Gunung Leuser)

این منطقه جنگلی مرطوب و استوایی است و در عرض کوه‌‌ها و دره‌‌های سوماترای (Sumatra) شمالی قرار دارد. در این منطقه حیوانات بسیار مختلفی را ‌‌می‌بینید. این پارک برای مسافرهای ماجراجو و علاقه‌مند به طبیعت منطقه‌ای رویایی است. روستای کتامب (Ketambe) در کنار رودخانه‌ای به رنگ شکلات قرار گرفته و مکانی آرام برای استراحت چندروزه است. مهم‌‌تر اینکه، این روستا محل مناسبی برای زدن کمپ است: کمپ مناسبی برای کسانی که به این منطقه ‌‌می‌آیند تا گابون‌‌های پر سر و صدا، اورانگوتان‌‌های تنبل و حتی چندتایی ببر ببینند.

 

پارک ملی لئوسر منطقه رویایی افراد ماجراجو و علاقه‌مند به طبیعت است.

18. غذای اندونزیایی

وقتی در اندونزی غذا‌‌‌ می‌خورید طعم اصلی این کشور را ‌‌‌می‌چشید. فراوانی برنج نشان‌دهنده زمین‌های بارور این منطقه است. ادویه‌ها نشانه داد و ستد و تجارت در این منطقه‌اند، و طعم تند و تیز غذاها شور و اشتیاق مردم این کشور را انعکاس‌‌‌ می‌دهد. چینی‌ها، پرتغالی‌ها، استعمارگران و تاجرها همگی بر عطر و طعم غذاها تأثیر گذاشته‌اند. مشهورترین غذاهای اندونزیایی این غذاها هستند: گشنیز، علف لیمو، نارگیل و قند خرما، سیت یا گوشت کباب‌شده (Sate)، ناسی گورنگ یا برنج سرخ‌شده (nasi goreng)، و گادو گادو یا سبزیجات با سس بادام‌زمینی (gado gado). تنوع غذاهای محلی اندونزی قابل شمارش نیست.

 

طعم تند و تیز غذاهای اندونزیایی شور و اشتیاق مردم این کشور را انعکاس می‌دهد.

19. دره کرینچی (Kerinci)

مسیرتان را از منطقه شلوغ بوکیتینگی (Bukittinggi) به سمت دره کرینچی در غرب سوماترا تغییر دهید. جذابیت این منطقه به خاطر تعداد زیاد دریاچه‌ها و آبشارها، مناظر شالیزارهای سرسبز و روستاهای ساده و سنتی‌اش است. آیا دنبال هیجان بیشتر هستید؟ پس شما را به چالش آتشفشان کرینچی در بالای دره دعوت می‌کنیم. با یک کوه‌نوردی سخت شبانه به جنگ این کوه بروید. اگر شیفته حیات وحش هستید، در پارک ملی کرینچی سبلت (Kerinci Seblat) میمون‌ها، گربه‌های زبباد، صدها گونه پرنده و ببر کمیاب سامانتایی را تماشا کنید.

 

در سفر اندونزی، شما را به چالش آتشفشان کرینچی در بالای دره دعوت می‌کنیم

20. کرُبوکن (Kerobokan)

کرُبوکن در جنوب بالی، و همسایه‌‌‌های آن سمینیاک (Seminyak) و کانگو (Canggu)، بخش شمالی منطقه سرسبز کوتا (Kuta) را تشکیل ‌‌‌می‌دهند. اما از بسیاری جهات این سه ناحیه جزیره‌ای مجزا به نظر ‌‌‌می‌رسند. این نواحی درخشان، سرزنده و به روز هستند و تعداد افراد مهاجر در آن‌‌‌ها زیاد است. به راحتی نمی‌توان در مقابل رفتن به این منطقه و دوری از هیاهوی زندگی روزمره مقاومت کرد! ساحل این ناحیه بخشی از راه باریک ماسه‌‌‌هایی است که از دو سمت به افق ‌‌‌می‌رسند. بوتیک‌‌‌های فراوان و طراح‌های درجه یک برای گذراندن روز توجه‌تان را به خود جلب ‌‌‌می‌کنند. در شب، یک شام فوق‌العاده نوش جان کنید و در کلاب‌‌‌ها خوش بگذرانید. 

 

کرُبوکن در جنوب بالی قرار دارد.

 

 برگرفته از کتاب lonely planet



1396/07/26 | کد مطلب: 3863
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
سپیده اقتداری

کارشناس ارشد فلسفه هنر، مترجم و ویراستار، علاقه‌مند به خواندن و نوشتن.


ترجمه آزاد: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

تور مرتبط با این موضوع کدام است؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
ناشناس
1399/02/13 13:04
غذا های اندونزی کم نمک و نود درصد غذاها شیرین هستند
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.