تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

حیات وحش-فلامینگو

با دیدن رنگ سفید و صورتی به یاد چه چیزی می‌افتید؟ خامه و مربای آلبالو؟ یا دارو؟ شاید هم یاد کارتن بچه‌گی‌ها‌ی‌تان، پلنگ صورتی؟ زین پس فلامینگو را هم به دایره ذهنی‌تان بسپارید! حیوانی زیبا که اگر در دسته‌های بزرگ زندگی نکند ممکن است در زندگی‌اش خللی وارد شود! فلامینگو از کلمه‌ای اسپانیایی گرفته شده است.  اگر به ظاهرش دقت کنید و معنی کلمه را بدانید، متوجه ارتباط اسم و ظاهرش می‌شوید!  

فلامینگو:

اگر آن زمان که دریاچه ارومیه خروشان بود به آن سمت سفر می‌کردید شانس دیدنش را داشتید، یا اگر در حال حاضر لذت دیدن تالاب میانکاله را از خود نگیرید، می‌توانید فلامینگو را از نزدیک ببینید. فلامینگو ریشه اسپانیایی دارد و از فلامنکو به معنی "آتش" گرفته شده است. با نگاه کردن به این حیوان می‌فهمیم شاید این نام‌گذاری بی دلیل نباشد. این پرندگان آبی، کمتر شنا می‌کنند؛ در عوض به عنوان پرواز کنندگانی قوی ازآن‌ها یاد می‌شود. شاید برای‌تان جالب باشد بدانید که فلامینگو از نظر ژنتیکی، نزدیک‌ترین نسبت فامیلی را با مرغابی شانه به سر دارد.

زندگی:

فلامینگوها حیوانات اجتماعی هستند. در فوج زندگی و با فوج پرواز می‌کند. جالب است؛ اگر این حیوان در گله‌های کوچک زندگی کند، نمی‌تواند فعالیتش را به خوبی انجام دهد.

زندگی خانوادگی؟

این حیوان نجیب تک همسری است و تنها سالی یک‌بار و یک عدد تخم می‌گذارد؛ اگر خدای نکرده فرزندِ مبحوس در تخم از بین برود، جایگزینی برای آن نخواهند آورد. مسئولیت نشستن بر روی تخم هم بر عهده مادر و هم پدر است.

ظاهر:

این حیوان قدبلند، منقاری منحنی و گردنی بلند و خمیده دارد. با پرهای سفید، صورتی و در برخی موارد نارنجی است. حتما زانوی فلامینگوها را دیده‌اید؛ اما باید به شما بگوییم که آن قسمت خمیده در وسط پاهای بلند این حیوان خوش‌رنگ، مچ پایش است! چشمگیر است، نه؟ زانویش بالاتر لابه‌لای پرهای آتشینش پنهان شده‌اند. جوجه فلامینگو در ابتدا منقاری صاف دارد و پس از گذشت چند ماه خمیده می‌شود. او همچنین اول تولدش سفید یا خاکستری‌ست. حدود سه سال طول می‌کشد تا پرهای تزیینی‌اش به رنگ‌های گرم و زیبا دربیاید. فلامینگو بسیار بامزه است، هنگام غذا خوردن نفسش را حبس می‌کند و هنگام خوابیدن و استراحت روی یک پا می‌ایستد.

 

فلامینگو ریشه اسپانیایی دارد؛ یعنی

در روز چه می‌کند؟

او خیلی به خودش اهمیت می‌دهد. 15 تا 30 درصد روز را به تمیز کردن پرهایش می‌پردازد و روغن تولید شده در غده ویژه‌اش را روی پرهایش پخش می‌کند.

چه می‌خورد؟

محل زندگی این حیوان در تالاب‌ها و دریاچه‌هاست، به همین دلیل غذایی که می‌خورد، دریایی‌ست. خوراک خوب برای فلامینگو‌ها میگو، جلبک، سخت‌پوستان و پلانگتون‌ها هستند. رنگدانه‌ای به اسم کاروتنوئید در غذای فلامینگوها وجود دارد که همین رنگدانه باعث رنگی شدن پرهای تزیینی این حیوان می‌شود.

فلامینگو چقدر عمر می‌کند؟

در حیات‌وحش، اگر به محل زندگی‌اش آسیبی نرسد و شکارچی بی‌رحم این حیوان را شکار نکند، امید است 20 تا 30 سال عمر کند. 

اگر دل‌تان خواست فلامینگو را ببینید به تالاب میانکاله، باتلاق‌های حرا و دریاچه‌های کم عمق سفر کنید و مراقب باشید آسیبی به محیط زندگی و خودش وارد نشود.

 1396/10/25 | کد مطلب: 4026
برچسب‌ها: حیات وحش
مریم میزانی

عاشق سفر و طبیعت، علاقه‌مند به خواندن بی‌وقفه


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.