تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 6646 8471

تهیه بلیط و حمل و نقل در ایران برای گردشگرهای خارجی

اگر جزو گردشگران خارجی هستید که قصد سفر به ایران را دارید، یا اگر قرار است مهمان یا مسافری خارجی داشته باشید، این مطلب به شما کمک می‌کند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر سفر جا به جایی و حمل و نقل در کشور مقصد است. کیفیت سیستم حمل و نقل ایران بالا و هزینه‌های آن مناسب است. اما حتما این سوالات برای شما هم پیش آمده که: چطور بین مسیرهای مختلف در ایران رفت و آمد کنیم؟ برای دیدن جاذبه‌های مختلف بهتر است از چه وسیله‌ای استفاده کنیم؟ برای حمل و نقل درون‌شهری و بین‌شهری چطور بلیط وسیله نقلیه مورد نظر را تهیه کنیم؟ و سوالات مشابه دیگر. ما در این مطلب این موارد را به طور مختصر برای‌تان جمع‌آوری کرده‌ایم. 

 حمل و نقل در ایران

شبکه پروازهای ایران در آسیا، خاورمیانه و اروپا گسترده است. مسافرها معمولا از طریق خطوط هوایی دوبی، استانبول یا دوحه به ایران سفر ‌می‎کنند. بیشتر پروازها در تهران (فرودگاه امام خمینی) و شیراز (فرودگاه شهید دستغیب) فرود ‌می‎آیند. معمولا از سایر شهرهای خاورمیانه هم ‌می‎توانید با هواپیما به شیراز، اصفهان و مشهد بیایید.

از ایران به طور مرتب اتوبوس به سمت ترکیه وجود دارد. تعداد اتوبوس‌های ایران به ارمنستان، آذربایجان، ترکمنستان و افغانستان کمتر است. سفر به آن سوی مرز به سوی پاکستان آسان است، اگرچه چندان راحت نیست، چه با وسایل نقلیه عمو‌می‎ چه با وسیله نقلیه شخصی. با این حال، پیش از حرکت به سمت پاکستان از امنیت این کشور مطمئن بشوید.

ایران 2410 کیلومتر (1470 مایل) مرز آبی دارد، اما برای رفت و آمد از طریق دریا تعداد راه‌ها کم است. در خلیج فارس، کشتی از شارجه و دبی، امارات متحده عربی، و بحرین، کویت و قطر به بنادر مختلف ایران وجود دارد. سفر با کشتی از طریق دریای خزر بین پایتخت آذربایجان، باکو، و بندر انزلی نیز ممکن است.   

گشت و گذار در ایران

سیستم حمل و نقل ایران بسیار پیشرفته است. تمام وسایل حمل و نقل عمومی مطمئن، نسبتا امن و بسیار ارزان هستند و تعداد آن‌ها زیاد است. اما رفت و آمد با هواپیما به این دلایل قابل توجه است: احتمالا ویزای شما برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در شهرهای دور اعتبار نخواهد داشت؛ کرایه بسیار ارزان است؛ ایران کشور پهناوری است، و تعداد پروازها (به ویژه پروازهای خطوط هوایی ماهان و ایران‌ایر) زیاد است و مطمئن هستند.

اگر نتوانید با اتوبوس (یا مینی‌بوس) به مناطقی از ایران سفر کنید، احتمال دارد کسی نخواهد به آنجا برود. شرکت‌های اتوبوسرانی مختلفی در ایران بر سر ارائه خدمات با هم رقابت دارند و اکثر آن‌ها راحت هستند. از حدود 10 روز قبل، و به ویژه بعد، از نوروز ممکن است حمل و نقل دچار مشکل باشد. نوروز جشن پر جنب و جوش سال نوی ایرانی است. این جشن حدودا از 21 مارچ آغاز ‌می‎شود. ایست بازرسی ممکن است در هر زمان از سال در جاده‌ها دیده شود، به ویژه در دو طرف جاده‌های شهرهای اصلی، اما گاهی در نزدیکی مرز پاکستان و افغانستان هم ایست بازرسی وجود دارد. خارجی‌ها کمتر در این ایستگاه‌ها متوقف ‌می‎شوند- بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد این است که از شما بخواهند پاسپورت‌تان را نشان‌شان بدهید یا یک روز تأخیر پیدا کنید.

قطار وسیله حمل و نقل بسیار مناسبی است، سرعت آن معقول و قطعا ارزان است. اما قطارها اغلب به اندازه اتوبوس‌ها در دسترس نیستند، هرچند امن‌‌تر ‎و راحت‌ترند (به خصوص برای سفر در شب). هیجان‌انگیزترین سفر با قطار سفر تهران به تبریز (با مناظر تماشایی و خدمات عالی) و قطار بین تهران و گرگان است (به خاطر تعداد تونل‌ها و مناظر تماشایی). خط راه آهن گسترده ایران در سال‌های دهه 1930 به منظور ایجاد مسیر ارتباطی میان دریای خزر در بندر ترکمن و خلیج فارس در بندر امام خمینی ساخته شد. این خط راه آهن یکی از دستاوردهای مهم قرن بیستم است.

رفت و آمد با وسیله نقلیه شخصی کار آسانی نیست. فاصله‌ها زیاد و ترافیک قابل توجه و یافتن پارکینگ مناسب یا حتی جای پارک در خیابان‌ها دشوار است. مزیت استفاده از وسیله شخصی کیفیت خوب جاده‌ها و قیمت پایین بنزین است. استفاده از تاکسی همگانی در مسیر بین شهرهای بزرگ انتخاب بهتری است. کرایه تاکسی تقریبا سه برابر قیمت اتوبوس است، اما اگر بخواهید مسیر بین شهرها را با سرعت طی کنید ارزشش را دارد.

هواپیما

پروازهای داخلی منظم در ایران رایج‌اند. قیمت این پروازها بیش از اندازه گران است. شرکت‌های هواپیمایی ایران‌ایر و ماهان معمولا پروازهای ارزانی برای مسیرهای تهران به بیشتر نقاط ایران دارند. در حالی که خدمات هوایی شرکت‌هایی مثل کاسپین‌ایر و کیش‌ایر بیشتر برای پروازهای کوتاه داخلی است. استفاده از هواپیما در سفر دور ایران باعث صرفه‌جویی در وقت و خستگی کمتر در مسیرهای طولانی ‌می‎شود.

فرودگاه مهرآباد، محل پروازهای داخلی.

اتوبوس

شبکه اتوبوسرانی داخلی ایران مناطق بسیاری را پوشش ‌می‎دهد و تعداد صندلی‌های ارزان آن برای سفر زیاد است. اتوبوس‌های ایران معمولا دو کلاس مختلف دارند. کلاس وی‌آی‌پی لوکس‌تر است، در حالی که تعداد اتوبوس‌های درجه دو بیشتر و قیمت آن‌ها به صرفه‌‌تر ‎است. اما از آنجایی که قیمت بلیط اتوبوس‌های درجه یک معقول است، همیشه استفاده از اتوبوس‌های مجهز به سیستم تهویه هوای مناسب آسان‌‌تر ‎است، به ویژه زمانی که در خاورمیانه هستید. تنها نکته منفی استفاده از اتوبوس طولانی بودن سفر به خاطر محدودیت سرعت 80 کیلومتر در ساعت است.

اتوبوس‌های کلاس وی‌آی‌پی انتخابی مناسب برای سفری آسوده.

ماشین

اگر مایل به رانندگی با ماشین هستید، کرایه تاکسی همیشه جایگزینی مناسب است. زیرا قیمت بنزین در ایران کم و در نتیجه کرایه ارزان است. انواع مختلف تاکسی در ایران وجود دارد، مانند تاکسی سواری، تاکسی‌های همگانی، و تاکسی خصوصی. رنگ تاکسی‌های ایران زرد و سبز است.

یکی دیگر از دلایل جذابیت کرایه ماشین قیمت پایین سوخت است. البته بهتر است بدانید شرایط ترافیکی چندان مطلوب نیست و گاهی، بی‌نظمی‌هایی در مسیرها وجود دارد، به خصوص در شهرهای پرجمعیتی مانند تهران.

تاکسی، انتخابی امن و ارزان برای سفرهای درون شهری.

قطار و مترو

رفت و آمد در ایران به وسیله قطار شما را سریع‌‌تر ‎به مقصد ‌می‎رساند و نسبت به ماشین و اتوبوس راحت‌‌تر ‎است. قطارهای شرکت راه آهن ایران (رجا) پنج خط اصلی دارد و از این شهرها ‌می‎گذرد: تهران، مشهد، جلفا، گرگان، خرمشهر، یزد و بسیاری از شهرهای دیگر.

رفت و آمد در ایران به وسیله قطار شما را سریع‌‌تر ‎به مقصد ‌می‎رساند.

متروی تهران هم جایگزین مناسبی برای بسیاری از مسیرهاست. متروی تهران 5 خط درون‌شهری فعال و مجموعا 168 ایستگاه دارد. قطارهای مترو سر وقت حرکت ‌می‎کنند. ساعت کار مترو برنامه‌ای دقیق دارد.

مترو انتخابی ارزان برای رهایی از ترافیک در تهران.

مسافرین با شرایط جسمی خاص

امکانات ایران برای افراد با شرایط جسمی خاص زیاد نیست. در خیلی از مسجدها ورود ویلچر ممنوع است، و مکان‌های کمی مسیر مخصوص عبور و مرور برای این افراد دارند. اما در هتل‌ها و رستوران‌ها برعکس است. تمام کارکنان و مردم عادی همیشه آماده کمک به این افراد هستند.

بلیط

دالاهو ‌می‎تواند هر بلیطی برای هواپیما، اتوبوس و قطار را به سرعت، با بهترین قیمت، و حداقل درصد خدمات، برای شما رزرو کند.

 برای مشاهده نسخه انگلیسی این مطلب کلیک کنید:  Ticket Reservation & Transportation system in Iran 1396/11/02 | کد مطلب: 4032
برچسب‌ها: تورهای ورودی
سپیده اقتداری

کارشناس ارشد فلسفه هنر، مترجم و ویراستار، علاقه‌مند به خواندن و نوشتن.


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.