تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

پل بسفر یا تنگه بسفر استانبول کجاست؟

تنگه بسفر و سه پلی که روی آن قرار دارد با چشم‌انداز فوق‌العاده‌شان مانند گردنبند مرواریدی بر گردن استانبول هستند. تنگه بسفر بین دو بخش اروپایی و آسیایی استانبول قرار دارد و از گذشته‌های دور مورد توجه گردشگران بوده. در حال حاضر سه پل بر روی تنگه بسفر ساخته شده و هر کدام محله‌هایی از استانبول را به هم متصل می‌کنند.

تور ترکیه

 

تنگه بسفر یک آبراه بین‌المللی در شمال غربی ترکیه است. تنگه بسفر از قدیم تا کنون از نظر حمل و نقل اهمیت بسیار زیادی برای مردم ترکیه داشته. تنگه بسفر بخشی از مرز قاره اروپا و آسیاست. برای راحتی گردشگران بیشتر از لفظ بسفر استفاده می‌شود اما این را بدانید که برای ترک‌ها این تنگه با نام بغاز آشناتر است. پل بغاز نخستین پل تنگه بسفر است و بعد از آن دو پل دیگر روی تنگه بسفر ساخته شده. 

پل بسفر در استانبول

پل اول: پل بُغاز یا بُسفر

پل بغاز به تازگی و  در زمان ریاست جمهوری اردوغان، نامش را به شهدای 15 تموز (تِموز نام ترکی ماه جولای است) تغییر داده‌اند، یکی از رویایی‌ترین چشم‌اندازها را دارد. پل بغاز یا بسفر دو قاره آسیا و اروپا را به هم متصل می‌کند. این پل به دلیل ظرافت خاصی که در معماری‌اش به کار رفته به مروارید بسفر هم شهرت دارد. روی پایه پل عبور و مرور بسیاری اتفاق می‌افتد و از نظر حمل و نقل اهمیت بسیاری برای شهر استانبول دارد.

یک پای این پل زیبا در محله بیلربی و پای دیگرش در محله اُرتاکوی است. طول پل بغاز یا بسفر به 1560 متر می‌رسد و عرض آن حدود 34 متر است. ارتفاع این پل از سطح دریا حدود 65 متر است که وقتی از روی آن عبور می‌کنید تماشای بسفر را جذاب‌تر می‌کند. این پل در سال 1970 ساخته شده و روشنایی خیره‌کننده این پل در شب‌ها الهام‌بخش بسیاری از شاعران و نویسندگان ترک بوده است.

از روی این پل می‌توانید چشم‌انداز 360 درجه‌ای از استانبول را ببینید. از سمت ارتاکوی مسجد جامع و زیبای اُرتاکوی خودنمایی می‌کند و از طرف بیلربی قصرهای باشکوه استانبول دیده می‌‎شود.

پل بسفر دو قاره آسیا و اروپا را به هم متصل می‌کند.

پل دوم: پل سلطان محمد فاتح

دومین پل تنگه بغاز که آن هم بخش آسیایی استانبول را به قسمت اروپایی آن متصل می‌کند، پل سلطان محمد است. این پل در بین مردم به نام پل دوم هم شهرت دارد. این پل دو محله هیساراستو از بخش اروپایی را به قسمت کاواجیک در بخش آسیایی متصل می‌کند. جنس این پل از فولاد است و ارتفاع آن از سطح دریا حدود 100 متر است. سال 1988 زمانی که این پل افتتاح شد پنجمین پل معلق در دنیا به شمار می‌رفت اما حالا این رتبه را از دست داده است.

پل سلطان محمد فاتح، دو محله هیساراستو از بخش اروپایی را به قسمت کاواجیک در بخش آسیایی متصل می‌کند.

پل سوم: پل یاوز سلطان سلیم

پل سوم به تازگی افتتاح شده و عبور و مرور ماشین از روی آن از سال 2016 انجام می‌شود. پل یاووز سلطان سلیم در قسمت اروپایی بین ساری یِری گریپچه و در سمت آسیایی در محله بی‌کوز قرار دارد. سال 2013 ساختش شروع شد و سه سال بعد به راحتی عبور و مرور ماشین از روی آن انجام شد.

پل یاوز سلطان سلیم در قسمت اروپایی بین ساری یِری گریپچه و در سمت آسیایی در محله بی‌کوز قرار دارد.

 

 

 1397/08/01 | کد مطلب: 4254
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.